نوین توریسم

راهنمای جامع بیمه سفر

بیمه سفر

بیمه سفر چیست؟ چرا باید اطلاعات کاملی در مورد بیمه مسافرت داشته باشیم؟ وجود این بیمه چه ضرورتی دارد؟ چنانچه تمایل دارید که اطلاعات کاملی در مورد راهنمای جامع بیمه سفر داشته باشید توصیه می شود که مطلب زیر را مطالعه نمایید.

اگرچه زندگی در جوامع امروزی به شکلی پیش می رود که افراد درگیر دغدغه ها و مشغله های زیاد کاری هستند و کمتر فرصت برای سفر رفتن، گردش و گذراندن اوقات فراغت دارند اما بسیاری از مسافرت ها به ناچار پیش می آید هرچند که سفرهای تفریحی همیشه یکی از انتخاب های افراد و خانواده ها برای تمدد اعصاب، آرامش و لذت بردن از طبیعت و … است. امروزه دیگر کسی نمی تواند نقش بیمه را در ابعاد مختلف زندگی انکار کند. انواع مختلفی از بیمه ها امروزه از طرف شرکت های بیمه ای عرضه می شوند که خسارت های  جانی و مالی مختلفی را جبران می کنند. بیمه مسافرتی یکی از انواع بیمه ها است که می تواند در جریان سفرها می تواند خسارت های مختلف را پوشش داده و آنها را جبران کند.

بیمه سفر چیست؟

بیمه سفر یا مسافرتی نوعی از بیمه ها است که از فرد یا افراد مسافر در برابر حوادث و اتفاقات احتمالی در زمان مسافرت محافظت می کند. به صورت کلی بیمه مسافرتی با توجه به فاکتورها و گزینه های مختلفی که تحت پوشش آن قرار دارد می تواند فرد یا افراد را تحت حمایت خود داشته باشد. به عنوان مثال بیمه مسافرت می تواند مواردی مانند هزینه های درمان، جبران خسارت و غرامت وسایلی که در طول سفر آسیب می بینند،  هزینه های مربوط به کنسل شدن بلیت های سفر و … را پوشش دهد. بیمه های مسافرتی با ایجاد یک شرایط قابل اطمینان می توانند به مسافران آرامش خاطر دهند که دچار خسارت یا حادثه ای نخواهند شد و در صورت بروز هر اتفاق می توانند از جبران خسارت های خود مطمئن باشند.

به صورت کلی برای هر نوع سفر اعم از سفرهای کاری، تفریحی، پزشکی و … بیمه های سفر مختلفی وجود دارند و این بیمه نامه ها توسط شرکت های گوناگونی در کشور عرضه می شوند. چنانچه شما به کشورهای خارجی سفر کنید تحت بیمه درمانی هیچ کشوری نخواهید بود و این می تواند در صورت بروز بیماری ها یا هر اتفاق دیگری هزینه های گزافی برای شما داشته باشد بنابراین استفاده از بیمه سفر می تواند راهکاری عالی برای جبران هزینه ها باشد.

بیمه سفراهمیت بیمه های مسافرتی

با توجه به تعریف بیمه سفر تقریبا می توان به این موضوع پی برد که استفاده از این بیمه می تواند مزایای بسیار زیادی داشته باشد. تا زمانی که از مزایای استفاده از بیمه های مسافرتی اطلاعی نداشته باشید نمی توانید به میزان اهمیت آن پی ببرید. تقریبا می توان ادعا کرد که بیمه های درمانی و خدماتی داخلی در کشورهای خارج از ایران فاقد اعتبار هستد و نمی توانند خسارت های جانی و مالی افراد را جبران کنند، بنابراین استفاده از بیمه مسافرتی می تواند راهکار بسیار خوبی برای محافظت از جان و مال افراد باشد.

یک بیمه سفر مناسب باید چه مواردی را پوشش دهد؟

همانطور که گفته شد بیمه ها امروزه در انواع مختلفی ارائه می شوند که هر کدام می توانند موارد مختلفی را پوشش دهند و خسارت های متنوعی را جبران کنند. از آنجا که سفر می تواند محدودیت های زیادی برای افراد ایجاد کند لازم است که موارد مهم و حیاتی مختلفی را تحت پوشش قرار دهد که مهم ترین آنها به شرح زیر هستند:

 • یک بیمه سفر خوب باید اکثر کشورها را تحت پوشش قرار دهد تا در هیچ کشوری خسارت جانی و مالی متوجه فرد مسافر نشود
 • بیمه باید لوازم الکترونیکی را پوشش دهد
 • پوشش آسیب های جسمانی و بیماری های ناگهانی از مهم ترین قسمت های یک بیمه خوب است.
 • پاسخگویی آنی و لحظه ای (بیمه باید به صورت لحظه ای پاسخگوی مشتریان و مسافران باشد و نیازی نباشد روزهای مختلفی منتظر پاسخ شرکت بیمه کنند بود)
 • بیمه باید جبران خسارت ناشی از دزدیده شدن وسایلی مانند موبایل، جواهرات، کیف پول، دوربین و … را تقبل کند
 • زمانی که فرد مسافر دچار حادثه یا بیماری خاصی شد و از سفر خود بازماند، بیمه سفر باید بتواند هزینه های هواپیما، هتل و … را پوشش دهد و آن را استرداد کند
 • بیمه باید بتواند در صورتی که مسافر تحت شرایط خاص مجبور به بازگشت شد، تمامی هزینه ها را پوشش دهد
 • این بیمه باید بتواند امنیت مالی مسافران را در قبال ورشکستگی پشتیبان مالی آنها تامین نکند.

مهم ترین نکاتی که لازم است در مورد بیمه سفر شرکت های ایرانی دانست

قبل از آنکه بخواهید برای سفر خودتان برنامه ریزی کنید و قصد تهیه بیمه مسافرتی را داشته باشید لازم است که به نکات مختلفی در مورد شرکت های بیمه گذار ایرانی توجه کنید. از جمله مهم ترین نکات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در صورتی که اعتبار بیمه نامه در هنگام سفر به اتمام برسد امکان تمدید آن در حین سفر وجود نخواهد داشت
 • در صورتی که بعد از تاریخ صدور بیمه نامه به مدت ۶ ماه از آن استفاده نکنید می توانید با ارائه مدارک مورد نیاز نسبت به فسخ بیمه سفر خود مراجعه کنید.
 • بیمه گذار فقط در مدت اعتبار بیمه می تواند از کشور خارج شود و از مزایای بیمه ای خود استفاده کند
 • حداکثر زمانی که بیمه مسافرتی می تواند مسافران را تحت پوشش خود قرار دهد ۳ ماه خواهد بود
 • اعتبار بیمه نامه های مسافرتی از زمان خروج از مرزهای کشور آغاز خواهد شد

فرانشیز در بیمه سفر به چه معناست ؟

فرانشیز در بخش های مختلف بیمه ای دارای تعاریف مختلفی است و در بیمه سفر نیز این بخش وجود دارد. به صورت کلی و ساده فرانشیز بندی از بیمه های سفر است که قسمتی از جبران خسارت ها را بر عهده خود بیمه گذار قرار می دهد. به عنوان مثال یک شرکت بیمه گذار فرانشیز خود برای پوشش خدمات درمانی در هنگام سفر را ۳۰ درصد قرار داده است. این به این معنی است که در صورتی که فرد در هنگام سفر دچار بیماری یا حادثه ای شود و هزینه های درمان ۲۰۰ یورو یا ۲۰۰ دلار شود، شرکت بیمه گر فقط موظف به پرداز ۱۴۰ یورو خواهد بود و ۶۰ یورو باقی مانده را خود شخص بیمه گزار باید پرداخت کند.

بیمه مسافرتیشرکت های کمک رسان در بیمه سفر چه نقشی دارند

همانطور که گفته شد تقریبا تمام بیمه نامه ها از شرکت های بیمه ایران در کشورهای خارجه از اعتبار ساقط هستند و این شرکت ها شعبه های خارجی ندارند. نداشتن شعبه و اعتبار باعث شده است که هر کدام از شرکت های بیمه کشور با یک یا تعدادی از شرکت های کمک رسان قرارداد منعقد کنند تا مسافران بتوانند تا زمانی که در کشورهای خارجه هستند از خدمات بیمه ای خود استفاده کنند. این شرکت های کمک رسان معمولا دارای اپراتورهای فارسی زبان هم هستند تا بتوانند ارتباط موثر و راحت تری با مشتریان خود برقرار کنند و در هنگام بروز حوادث و اتفاقات، مسافران می توانند با شرکت های کمک رسان خود تماس گرفته و شرایط را به صورت کامل توضیح کنند.

 • توجه به این نکته اهمیت زیادی دارد که چنانچه شرکت بیمه ای فرد مسافر با یک شرکت کمک رسان قرارداد بسته باشد که اپراتور فارسی زبان نداشته باشد و در هنگام بروز حادثه ای فرد نتواند به صورت کامل حادثه را برای آنان توضیح دهد ممکن است که هیچ کمکی شامل حال او نشود مگر آن که فرد مسافر به زبان کشور مورد نظر و اپراتورهای شرکت کمک رسان تسلط کامل داشته باشد

حداکثر تعهدات پوشش بیمه سفر به چه میزان است؟

سقف تعهدات بیمه مسافرتی بر اساس حداکثر تعهدات مالی شرکت بیمه ای در برابر هزینه خسارت ها و حوادث اتفاق افتاده تعیین می شود. به عنوان مثال چنانچه سقف تعهداتی که مربوط به پوشش درمان مسافر می شود ۱۰۰ هزار دلار باشد در صورت بروز هر گونه صدمه جسمانی و مریضی برای فرد بیمه گزار و به شرطی که بیمه نامه وی دارای اعتبار کافی باشد، شرکت بیمه گر موظف است مطابق با تعهدات بیمه نامه تا حدود ۱۰۰ هزار دلار را در قبال جبران هزینه های خسارت به فرد خسارت دیده پرداخت کند. می توان گفته هرچقدر سقف تعهدات که بیمه مسافرتی عرضه می کند بیشتر و بالاتر باشد بیشتر به نفع بیمه گزار خواهد بود چرا که می تواند برای جبران خسارت های مختلف از شرکت بیمه گر هزینه خسارت دریافت کند.

بیمه سفرانواع بیمه های مسافرتی

بیمه های مسافرتی می توانند انواع مختلفی داشته باشند و هر کدام از این بیمه ها می توانند بر اساس قرارداد بین بیمه گر و بیمه گزار موارد مختلفی را پوشش دهند. به صورت کلی می توان گفت بیمه سفر به دو دسته بیمه های مسافرتی داخلی و خارجی تقسیم می شوند. برای سفرهای خارجه فرد مسافر حتما موظف به تهیه و خرید بیمه است و این یک امر اجباری است. در سفرهای داخلی نیز چنانچه افراد از طریق آژانس های مسافرتی اقدام به سفر کنند، این آژانس ها موظف به تهیه بیمه سفر برای مسافران خود خواهند بود.

 • در صورت سفر به کشورهای شینگن حتما لازم است که از قبل بیمه سفر تهیه شود اما توصیه می شود حتی برای سفر به کشورهای غیر شینگن نیز از بیمه استفاده شود چرا که وجود این بیمه هیچگونه دردسری برای مسافران ایجاد نخواهد کرد اما نبود آن در موارد مختلف می تواند دردسرساز باشد.

پوشش های بیمه مسافرتی

همانگونه که در بخش های قبلی عنوان شد یک بیمه مسافرتی مناسب لازم است که موارد متنوعی را پوشش دهد تا فرد مسافر در هنگام سفر و در محیط های ناآشنا و کشورهای خارجه دچار مشکل و سردرگمی نشود. هر کدام از شرکت های بیمه گر برای ارائه بیمه نامه مسافرتی پوشش های خاص خود را دارند اما به صورت کلی تمام پوشش های بیمه سفر شامل موارد زیر است:

 • پرداخت هزینه های درمانی، پزشکی و دندانپزشکی فرد یا افراد بیمه شده
 • بازگرداندن فرد حادثه دیده (در صورت داشتن بیمه) به کشور
 • برگرداندن کودک بی‌سرپرست فرد بیمه گزار به کشور محل اقامت
 • بازگرداندن افراد درجه یک خانواده فرد بیمه شده
 • بازگرداندن جسد فرد فوت شده در خارج از کشور ( در صورتی که فرد متوفی دارای بیمه سفر باشد)
 • انتقال اضطراری یکی از اعضای خانواده فرد بیمه گزار در صورت بروز مشکل و تقبل هزینه های رفت و آمد وی
 • پرداخت هزینه های بازگشت فرد بیمه گزار به کشور در صورت فوت اقوام درجه یک و دو
 • تقبل و پرداخت هزینه های ارسال دارو
 • جستجوو ارسال بار بیمه‌ گزار
 • تقبل و پرداخت تمامی هزینه های مربوط به پیگیری مسائل حقوقی فرد بیمه گزار
 • پرداخت تمامی هزینه ها در صورت گم شدن مدارک شناسایی
 • پرداخت هزینه‌های ناشی از تأخیردر ارسال بار
 • حواله وجوه نقد به فرد بیمه گزار در صورت گم شدن یا به سرقت رفتن پول او
 • پرداخت هزینه های مربوط به تاخیر در حرکت
 • پرداخت هزینه ها در صورت گم یا دزدیده شدن بار و لوازم فرد بیمه گزار

شرکت های بیمه گر موظفند که در صورت بروز هر کدام از اتفاقات و حوادث نامبرده در کمترین زمان ممکن خسارت های وارد آمده به فرد بیمه گزار را جبران نمایند.

anar

  نوشته‌های مرتبط

  دیدگاه‌ها

  *
  *

  0