نوین توریسم

۴ استراتژی بازاریابی گردشگری برای جذب گردشگران بیشتر

استراتژی بازاریابی گردشگری

اگر در صنعت گردشگری و میهمان نوازی قرار دارید و به دنبال تقویت مشاغل خود هستید و می­خواهید لاین خود را گشترش دهید، یک استراتژی بهتر می­تواند به شما کمک کند. چه صاحب هتل، رستوان، آژانس مسافرتی یا شرکت حمل و نقل باشید، کارهایی وجود دارد که می توانید برای بدست آوردن دید، جذب مشتری و وفاداری مشتری انجام دهید. این چهار استراتژی بازاریابی گردشگری می تواند به شما کمک کند بهترین راه کار برای ارتقا مشاغل و حضور در این صنعت را دریابید.

صنعت مسافرتی و جهانگردی (گردشگری) یکی از بزرگترین صنعت ­ها در جهان است و طی پنج سال گذشته رشد پایدار را تجربه کرده است. این یک صنعت بسیار پراکنده است. طبق گزارشی از IBISWorld، تخمین زده می شود که چهار شرکت اصلی در این صنعت کمتر از ۱۰درصد کل سهام بازار را تشکیل می دهد.

بازاریابی گردشگری

 

بسیاری از بخش های صنعت تحت سلطه مشاغل کوچک است وبرای کسانی که مایلند مشاغل خود را راه اندازی کنند،این دسترسی را آسان می کند. با وجود تمام فرصت های موجود برای رشد و توسعه، ایجاد یک برنامه بازاریابی solid(جامد) با چهار استراتژی زیر می تواند کلید موفقیت شما و تفاوت بین شکست و حتی کسب سود باشد.بیاید باهم در مورد استراتژی های بازاریابی گردشگری صحبت کنیم که می تواند به کسب وکارهای این حوزه کمک کند.

۱.داستان گویی را در پست های رسانه های اجتماعی خود را اعمال کنید

داستان سرایی  یکی از قوی ترین استراتژی بازاریابی گردشگری در این صنعت است، طبق گفته Hubspot، مصرف کنندگان امروزه (در میان آنها، گردشگران) روزانه بیش از ۱۰۰ الی ۵۰۰ کلمه دیجیتال را پردازش می کنند. هر بار که می­خواهند چیزی را بدانند از گوگل سوال می کنند و می توانند قیمت ها را فوراً در سه کلیک مقایسه کنند. این طور نیست که همه بخواهند پیام های بازاریابی شما را نادیده بگیرند، اما با توجه به حجم زیادی از اطلاعاتی که در معرض آن قرار گرفته اند، اجتناب ناپذیر است که تلاش های شما در این حرکات از بین بروند. بنابراین، لازم است راه های جدیدی برای برقراری ارتباط پیدا کنید تا بتوانید توجه آنها را جلب کرده و آنها را به تعامل با برند شما تبدیل کنید. در گفتگوی TED، سایمون، بنیانگذار اولیه گفت: مردم آنچه را که می فروشید، خریداری نمی کنند، چرا آنها را می فروشید.

هنگام طراحی پیام های بازاریابی خود در رسانه های اجتماعی، فقط توصیف ویژگی های محصولات یا خدماتی که ارائه می دهید موثر نیست. برای جلب توجه مخاطبان هدف خود و ایجاد اشتغال بیشتر، به آنها بگویید که چرا خدمات شما برای آنها ساخته شده و در ضمن تصمیم می گیرند که اگر تصمیم به خرید محصول شما یا استفاده از خدمات گرفتند، چه تجربه ای خواهند داشت. به این معنا، داستان ها قدرت عظیمی دارند، همدلی ایجاد می کنند، اعتماد به نفس را منتقل می کنند، به راحتی به یاد می آورند و مهمتر از همه، سهیم بودن در داستان گویی روشی است که به شما امکان می دهد محصول یا خدمات خود را با یک تجربه مشخص، سمبولیک و عاطفی از طریق داستان پیوند داده و از تمام پتانسیل های آن استفاده کنید.هنگامی که داستانهایی در مورد شغل خود را ارائه می دهید، سعی کنید آنها را به روش های ظریف و مرتبط با فعالیت های روزانه تجارت خود پیوند دهید و آنها را در پست های رسانه های اجتماعی شرکت خود قرار دهید.

چند نمونه از موسسات توریستی که در اینستاگرام، فیس بوک و توییتر خود از این تکنیک استفاده می کنند:

بازاریابی در اینستاگرام و جذب

اگر محتوای شما در رسانه اجتماعی “لایک” دریافت نمی­کند یا در فیس بوک یا سیستم عامل­های مشابه به اشتراک نمی­گذارد، منبع اثبات شده دیگری که می­تواند به شما کمک کند ایجاد یک چیز خوش یمن یا شخصیتی است که با برند شما مرتبط است و به عنوان شخصیت اصلی داستان های شما عمل می­کند. به عنوان مثال، شرکت مسافرتی Travelocity یک شخصیت کوتوله مسافرتی را با برند خود معرفی کرده در بسیاری از انتشارات خود به عنوان شخصیت اصلی ظاهر می شود. این شرکت مسافرتی پروفایل های اجتماعی دیگری را برای این شخصیت ایجاد کرده است، از جمله صحفه فن در فیس بوک، یک حساب توییتر و یک حساب اینستاگرام که از طریق آنها تخفیف ویژه­ای را برای دنبال کنندگان خود ارائه می­دهند.

جذب گردشگر و بازاریابی

به این ترتیب، آنها می توانند سفرهای خود را به شیوه ای سرگرم کننده ترویج دهندکه توجه کاربران را به خود جلب کند، تعامل ایجاد کند و موفق شوند جامعه ای از طرفداران خود را در اطراف شخصیت خود و در اطراف برندشان ایجاد کنند. فقط در توییتر، آنها بیش از ۲۱۰۰۰۰ دنبال کننده دارند.

۲. از واقعیت افزوده برای ارائه تجربیات به یادماندنی استفاده کنید

در بخش گردشگری، ارائه یک تجربه باور نکردنی بسیار مهم است تا مشتریان بتوانند شما را به خاطر بسپارند، برند خود را معرفی کنند یا دوباره از خدمات خود استفاده کنند. استفاده از فن­آوری­های جدید مانند واقعیت افزوده در استراتژی بازاریابی شما می­تواند به شما کمک کند تجربیات خلاقانه و به یادماندنی را برای بازدید گنندگان خود ایجاد کنید و در عین­حال خود را از رقبا متمایز کنید.

اگر با واقعیت افزوده آشنا نیستید، Tech Terms تعریف ساده­ای را ارائه می­دهد:

“واقعیت افزوده، که معمولاً با عنوان AR مخفف می­ شود، محتوای تولید شده توسط کامپیوتر در یک محیط جهانی واقعی است.”

مطمئناً درباره Pokemon Go، یک بازی واقعیت افزوده موبایل که شنیده اید، راه اندازی آن در سال ۲۰۱۶ موفقیت گسترده­ای داشته است. این بازی با استفاده از GPS موبایل شما برای یافتن، ضبط و درگیری با موجودات مجازی (Pokemon)  است. با فعال کردن دوربین، بازیکنان می­توانند این موجودات را از طریق صحفه مشاهده کنند، گویی در مکانی واقعی قرار دارند. پتانسیل این فناوری در صنعت گردشگری بسیار زیاد است و بسیاری از موسسات گردشگری در حال حاضر از آن استفاده می­کنند تا تجربیات متفاوتی را به گردشگران ارائه دهند. طبق تحلیل Zenith، در سال ۲۰۱۸ نیمی از از جهان از تلفن همراه هوشمند استفاده می­کنند.

هتل ها

هتل ها از نخستین صنفی بودند که این فناوری را برای اقدامات بازاریابی خود به کار گرفتند. به عنوان مثال، هتل Casa Madrona در نیویورک از این فناوری برای نشان دادن گردشگرانی که در خیابان قدم می­زنند، چشم انداز بالکن یکی از سوئیت های ۳۶۰ درجه خود را نشان می­دهد، همانطور که در فیلم زیر مشاهده می کنید:

واقعیت افزوده همچنین امکانات بسیار خوبی برای صنعت حمل و نقل ارائه می­دهد. با استفاده از یک برنامه سفر با واقعیت افزوده، می­توانید

دوربین را به یک وسیله نقلیه بگیرید و مسیر خود، توقف بعدی و مکان­های دیدنی را که از آن عبور می­کنید، کشف کنید، اگر یک فرد غریبه

باشید، بسیارکاربردی است. به عنوان مثال، شرکت حمل و نقل Tunnel Vision، برنامه­ای را ایجاد کرد که نقشه مترو نیویورک را به یک راهنمای تعاملی به زبان­های مختلف تبدیل می­کند، همانطور که در فیلم زیر مشاهده می­کنید:

براساس تحلیلی از واقعیت افزوده که در واحد مطالعات کسب و کار هاروارد منتشر شده است، سه عنصری که امکان استفاده گسترده از برنامه

­های واقعیت افزوده را فراهم می­آورد عبارتند از:

 • مطالب مرتبط.
 • تعامل واقع بینانه و قانع کننده از محیط مجازی با محیط فیزیکی.
 • یک ارزش منحصر به فرد، فراتر از آنچه فناوری­های دیگر ارائه می­دهند.

برای طراحی یک برنامه واقعیت افزوده موفقیت آمیز که تجربه­ای به یادماندنی را ارائه می­دهد، باید مطمئن شوید که این سه عنصر را دارد.

۳. محتوای ارزشمند ایجاد کنید و وب­سایت خود را با SEO بهینه کنید

طبق مطالعه­ای که توسط Aberdeen انجام شده است، نرخ تبدیل برای کسانی که بازاریابی محتوا را اتخاذ می­کنند شش برابر بیشتر از دیگران است. از آنجا که بازاریابی محتوا مهم است، برای اطمینان از بهترین نتیجه، استخدام یک متخصص SEO برای طراحی یک استراتژی متناسب برای تجارت خود ضروری است. در اینجا چند نکته اساسی برای کمک به شما در ایجاد یک استراتژی SEO و محتوا برای برنامه بازاریابی گردشگری ارائه شده شده است.

 • وبلاگ خود را در وب­سایت خود قرار دهید و محتوایی را منتشر کنید که اطلاعات ارزشمندی را برای مخاطب هدف شما فراهم می­کند: بر اساس قسمت دوم، ۷۲ درصد از بازاریاب­ها می­گویند که ایجاد محتوا مرتبط با تاکتیک­های SEO موثر است.ساخت محتوایی با کیفیت بالا که اطلاعات ارزشمندی در مورد موضوعات مرتبط با کسی و کار گردشگری ارائه می­دهد(مانند نکات مسافرتی یا مکان­های دیدنی) می­تواند به شما در افزایش اقتدار وب­سایت خود کمک کند و بنابراین موقعیت خود را در گوگل بهبود ببخشد. اگر موفق به انتشار پست­های واقعاً جالب هستید، احتمالاً آن­ها توسط سایت­های دیگر به اشتراک گذاشته می­شوند یا پیوند می­خورند. به این ترتیب پیوندهای ورودی با کیفیتی بدست می­آورید که گوگل هنگام موقعیت­یابی وب­سایت شما به آنها نگاه می­کند. به عنوان مثال، Jerrys Motel در لس آنجلس وبلاگ خود را در وب­سایت خود قرار می­دهد که پست­هایی با نکات مفید و کاربردی برای سفر به شهر منتشر می­کند.

استراتژی جذب گردشگر

 • کلمات کلیدی (بیش از سه اصطلاح) را انتخاب کنید: که از حجم جستجوی بالایی برخوردار باشند و از سطح رقابت بالایی نیز برخوردار باشند. طبق گفته Wordstream پنجاه درصد از جستجوهای اینترنتی چهار یا چند کلمه­ای هستند. شما باید مطمئن باشید کلمات کلیدی در محتوای خود وارد می­کنید طولانی است و شغل، محصولات، خدمات و یا اگر این یک پست وبلاگ است- توصیف موضوعی که با آن سر و کار دارید. به تعداد دفعاتی که کاربران برای آنها جستجو می­کنند توجه کنید. این باید رقم قابل توجهی نسبت به نرخ کلیک صفحات شما باشدبه همین ترتیب، اگر سطح رقابت برای کلمات کلیدی شما پایین باشد، شانس بیشتری برای کسب موقعیت مناسب در گوگل وجود دارد. شما ابزارهایی را در نوک انگشتان خود دارید که به شما کمک می­کند این نوع داده مانند برنامه­ریزی کلمات کلیدی را از طریق Google Adwords، SEMrush و MOZ کشف کنید.
 • از SEOبرای مراقبت از وب­سایت خود استفاده کنید: چندین عامل وجود دارد که کم تا بیش می­توان موقعیت وب­سایت در موتورهای جستجو مانند گوگل را تحت تأثیر قرار دهد. به گفته کارشناسان SEO برای اینکه گوگل بتواند صحفه یا پست شما را برای کلمه کلیدی که انتخاب کرده­اید تأیید کند، باید آن را در ابتدای عنوان صحفه اضافه کنید، در زیرنویس­ها، در بند اول محتوا، چندین بار آن را تکرار کنید. در کل محتوای URL، در برچسب­های “ALT” تصاویر و برچسب­های متا (خلاصه­هایی که در صفحات نتایج گوگل) ظاهر می­شوند. از طرف دیگر، شما همچنین باید پیوندهای داخلی ایجاد کنید که به کاربران امکان دهد بین صفحات مختلف وب­سایت شما حرکت کنند. شما هچنین باید به دنبال پیوندهای خارجی باشید(مواردی که در وب­سایت شخص ثالث ظاهر می­شوند و بازدیدکنندگان را به وب­سایت خود هدایت می­کنند). اطمینان حاصل کنید که وب­سایت شما دارای سرعت بارگذاری سریع است و در صحفه نمایش دستگاه­های تلفن همراه سازگار است زیرا گوگل در سال ۲۰۱۵ وب­سایت­هایی را که پاسخگو نبودند را مجازات کرد.
 • ایجاد محتوای طولانی و جالب: بازاریابی محتوا تغییر زیادی کرده است زیرا گوگل دیگر مقالات کوتاه با محتوای اضافی را نمی­شناسد. در عوض، این موقعیت را به وب­سایت­هایی می­دهد که صفحات دارای مطالب طولانی­تر و اثبات شده را منتشر می­کنند که اطلاعات جالبی درباره یک موضوع ارائه می­دهد. چندین مطالعه تأیید می­کنند که صفحات یا پست­های طولانی­تر تمایل بدست آوردن موقعیت بهتری در گوگل دارند که به ترافیک بیشتر تبدیل می­شود. به عنوان مثال، HubSpot دریافت که پست­هایی که بازدیدهای واقعی(اُرگانیک) بیشتری داشته­اند مواردی هستند که بین ۲۲۵۰ – ۲۵۰۰ کلمه را در بر­داشتند.

محتوا و جذب گردشگر

 • ایجاد محتوای محلی منطبق بر محل: بخش گردشگری یک صنعت محلی است، بنابراین می­توانید از این ویژگی برای ایجاد محتوای محلی استفاده کنید که به شما امکان می­دهد رقابت را کاهش دهید و فقط مشتریان بالقوه خود را جذب کنید. اگر کسب و کار گردشگری شما در لندن قرار دارد، سعی کنید محتوایی را ایجاد کنید که به موضوعات مربوط به سفر و گردشگری مربوط می­شود که در لندن به کار گرفته می­شوند و از عبارت ” لندن” در کلمات کلیدی شما استفاده می­کنند. برای مثال، یک آژانس راهنمای گردشگری در لندن می­ تواند یک پست در مورد “مکان­های نهفته در لندن که هرگز ندیده ­اید”. تولید کند. در آینده تولید محتوای گردشگری اهمیت بالایی دارد.

۴.نظرات خود را در Trip Advisor مدیریت کنید

Trip Advisor بزرگترین پلتفرم بررسی سفر در جهان است و بیش از ۴۵۰ میلیون کاربر و بیش از ۵۷۰ میلیون بازدید دارد. اگر صاحب هتل، رستوران، تم پارک یا ارائه دهنده فعالیت­های توریستی هستید، باید بدانید که بررسی­ها نقش مهمی در تصمیم گردشگر دارند. نظرسنجی انجام شده توسط PhoCusWright گزارش داد که ۷۰ درصد از مسافران قبل از انتخاب یک هتل، بررسی­های مربوط به Trip Advisor را مطالعه می­کنند و ۵۳ درصد قبل از خواندن نظرات، تصمیم نمی­گیرند. در حالی که بررسی ها می­تواند به همان اندازه مفید باشد که برای کسب و کار شما مضر هستند، اگر آنها را به خوبی مدیریت کنید می­­­توانید از یک بررسی بد جان سالم به در ببرید. پاسخگویی به نظرات منفی به طرز جنجالی و مودبانه بهترین روش برای این کار است.

نظرسنجی PhoCusWright همچنین نشان داد ۸۷ درصد از کاربران معتقدند که پاسخ مناسب به یک بررسی منفی،تأثیر مثبتی ایجاد می­کند. با این حال، شما باید بسیار مراقب باشید که اثر معکوس نداشته باشد.

برای پاسخگویی به موفقیت در یک بررسی منفی باید:

 • هرچه سریعتر پاسخگو باشید.
 • این کار را مودبانه انجام دهید.
 • از کاربر بخاطر اشتراک نظر خود تشکر کنید.
 • در صورت لزوم عذرخواهی کنید.
 • نشان دهید که شرکت شما نظرات کاربر را جدی می­گیرد.
 • نشان دهید که تیم شما بطور کامل در بهبود خدمات شرکت خواهد کرد.
 • سعی کنید هر زمان که ممکن است یک راه­حل ارائه دهید.

در اینجا نحوه واکنش شرکت تور، گری لاین سانفرانسیسکو که به یک انتقاد منفی بر روی مشاهده Trip Advisor می­کنیم، این توصیه ها را دنبال کنید:

تریپ ادوایزر و جذب گردشگر

سخن پایانی

با این وجود، شما باید انتقاد را به عنوان یک تهدید تلقی کنید زیرا نظرات مشتریان می­تواند اطلاعات ارزشمندی را برای پیاده­سازی پیشرفت در شغل شما ارائه دهد و بنابراین تجربه بهتری را برای بازدیدکنندگان آینده فراهم کند. این را هم باید بدانید که طبق نظرسنجی ۶۶ درصد از کاربران PhoCusWright تمایل دارند هنگام خواندن نظرات، نظرات شدید را نادیده بگیرند، بنابراین اگر بررسی­های مثبت حاکم است نباید بیش از حد درباره تخریبگر­ها نگران باشید. با توجه به اینکه بارها، بررسی­ها عامل اصلی تصمیم گردشگر در هنگام رزرو میز در رستوران، اتاق در هتل، تور یا هنگام خرید بلیط برای پارک­های تم­دار است، نداشتن مشخصات کامل در Trip Advisor به معنای بستن درهای جامعه­ای بیش از ۴۵۰ میلیون کاربر مایل به کشف سایت­های جدید و فرصتی عالی برای ارتقا شرکت شما و تولید بیشتر فروش است.

همچنین پلتفرم­های نقد و بررسی دیگری نیز وجود دارند که از محبوبیت بالایی برخوردار می­شوند، مانند Yelp که در حال حاضر حدود ۱۳۰ میلیون بازدید منحصر به فرد دریافت می­کند و بیش از ۷۰ میلیون بازدید دارد. برخلاف Yelp، منحصراً Trip Advisor برای صنعت گردشگری و مسافرتی در نظر گرفته نشده است(بررسی­هایی در مورد انواع کسب و کار)، اما این یک اصل مهم برای بررسی رستوران­ها، هتل­ها و سایر شرکت­هایی است که در بخش گردشگری فعالیت می­کنند. اگر می­خواهید نحوه ترکیب این بستر را در برنامه بازاریابی خود کشف کنید، نحوه افزایش نظرات در Yelp را بخوانید.

اجرای این چهار استراتژی بازاریابی در زمینه گردشگری به شما کمک می­کند تا دید کسب و کار خود را افزایش دهید،مخاطبان هدف خود را جذب کنید و بازده بهتری از سرمایه­گذاری در بازاریابی کسب کنید. اگرچه این تکنیک­ها در بیشتر موارد در حوزه گردشگری می­توان بکاربرد، نیازهای کسب و کار خود را مدنظر قرار داده و آن­هایی را که مناسب­تر هستند انتخاب کنید.ما در نوین توریسم تلاش می کنیم ابعاد مختف استراتژی بازاریابی را مورد بررسی قرار می دهیم.چرا که این مسئله در اثر بخشی استراتژی های بازاریابی گردشگری اهمیت بالایی دارند.

baset rostami

  نوشته‌های مرتبط

  دیدگاه‌ها

  *
  *

  0