نوین توریسم

۴۶ ایده بازاریابی گردشگری برای جذب گردشگر در سال ۹۹

ایده های بازاریابی

بازاریابی در صنعت گردشگری برای کسب‌وکارهای این حوزه  اهمیت بالایی در طول سال دارد اما این اهمیت در زمان‌های پیک گردشگر مهم‌تر و حیاتی‌تر می‌شود به همین خاطر ایده‌های بازاریابی گردشگری به کسب‌وکارها کمک می‌کند خلاقانه،متفاوت و متمایز عمل کنند. در این مقاله قصد داریم ۴۶ ایده بازاریابی گردشگری را به‌صورت کاملاً عملیاتی و اصولی معرفی کنیم تا کسب‌وکارهای گردشگری بتوانند با پیاده‌سازی این فن‌ها به‌صورت کاملاً خلاقانه گردشگران خارجی و داخلی را جذب کنند.

این ایده‌های بازاریابی گردشگری در فضای آفلاین و آنلاین قابل پیاده‌سازی است و اکثر کسب‌وکارهای گردشگری در هر سطحی می‌توانند آن‌ها را پیاده‌سازی کنند. از سوی دیگر تلاش شده این ایده‌های بازاریابی گردشگری دارای کم‌ترین هزینه ممکن هستند.

۱۰ ایده بازاریابی گردشگری

در این مقاله تلاش شده از حوزه‌های گوناگون۴۶ ایده بازاریابی گردشگری جمع‌آوری و طبقه‌بندی شود که در زیر تعدادی به معرفی ان ها می‌پردازیم:

 1. برای هر گردشگر کارت مخصوص طراحی کرده و با هر بار سفر یک مهر بر روی کارت زده شود و بعد از دریافت تعداد مشخصی مهر یک‌شب اقامت رایگان جایزه داده شود. این ایده بازاریابی گردشگری همان گیمیفیکیشن در گردشگری است.
 2. با توجه به عناصر و المان‌های مقصد موردنظر یک داستان طراحی کنید که گردشگر درازای هر فعالیت در متن این داستان چالش طراحی کنید و گردشگر درازای فعالیت‌هایی که برای رفع چالش انجام می‌گیرد و موفق می‌شود پاداش بگیرد.
 3. بین آژانس‌ها بر اساس تعداد تورها،تعداد رویداد،سود حاصل از تورها و…آن‌ها را رده‌بندی کند و در آخر هر شش ماه به سه آژانس برتر بلیت یک هفته اقامت خانواده درجه اول هدیه دهد.
 4. عنوانی به نام مرد اقامتگاه‌ها همراه با یک نشان خاص طراحی کنید و به فردی که در طی سال از سقف مشخصی سفر به اقامتگاه که عبور کرد این نشان را اعطا کنید. درواقع می‌تواند این نشان هر شش ماه در دستان کسی باشد که بیشترین سفر را کرده است. یا مکانی از اقامتگاه که خیلی متفاوت و خاص است را به مشتریانی ارائه دهید که ویژگی‌های خاصی مانند تعداد سفر زیاد؛ ماندگاری بیشتر و…دارند ارائه دهید.
 5. بر اساس رفتارهای سالم و مسئولانه‌ای که آژانس‌ها و مسافران در طول اقامت برای حفاظت از محیط‌زیست؛ رفتار درست با جوامع محلی و…انجام می‌دهند مسابقات و چالش‌های مختلف برگزار کند و آن را رسانه‌های خود به اشتراک بگذارند.
 6. در قسمتی از اقامتگاه بومگردی؛ کارگاه کوچک آموزش صنایع‌دستی را تأسیس کنید و با کمک مردم روستا در زمان‌های حضور گردشگران به آن‌ها طرز ساخت صنایع‌دستی را یاد دهید و اجازه ارتباط مستقیم بین گردشگر و صنایع‌دستی برقرار شود. و هدف کمک به گردشگر برای ساخت محصول اولیه و ساده باشد تا بتواند آن با خود به محل سکونت خود برگرداند.
 7. مسافران را در تهیه مواد اولیه خوراکی مانند دوشیدن شیر،چیدن میوه؛ جمع‌کردن تخم‌مرغ سهیم کنید این کار تجربه مثبتی القا می‌کند.
 8. جاهایی از باغ اقامتگاه را برای کاشت درخت میوه،سبزی و…توسط گردشگران در نظر بگیرید و درصورتی‌که به ثمر نشست به‌وسیله پیک یا پست پیشتاز ماحصل زحماتشان را ارسال کنید.
 9. از لحظاتی که با صنایع‌دستی کار می‌کنند،در حال پخت غذا هستند یا کشاورزی هستند عکس و فیلم بگیرید و به‌عنوان هدیه در فواصل زمانی مختلف تعدادی از آن‌ها را ارسال کنید.
 10. برای تمام طول سال درزمینهٔ رویدادها برنامه‌ریزی کنید و هر شش ماه یک‌بار در وب‌سایت و رسانه‌های اجتماعی خود تقویم منظم و درستی از رویدادهای شش ماه آینده خود را همراه با فرایند و چگونگی ثبت‌نام معرفی کنید. درواقع در سال دو بار تقویم گردشگری رویداد ارائه کرده که باید با توجه به اقلیم منطقه در هرماه رویدادهای خاص طراحی کرد.

 

ایده های بازاریابی گردشگری

۱۰ ایده جذاب برای بازاریابی گردشگری درپیک گردشگر

 1. اطلاع‌رسانی و تبلیغات مناسبی را در مورد رویدادها انجام داده و چند آژانس مسافرتی برای برگزاری تور در زمان رویدادها هماهنگی لازم را انجام دهید.
 2. جوامع محلی را درگیر رویداد کنید و نیروی کار و مکان برگزاری را به کمک آن‌ها آماده‌سازی کنید. در اجرای روز رویداد هم می‌توانند کمک کنند. هرچند باید نحوه انتفاع آنان از رویداد مشخص شود و راهکارهایی برای کسب انتفاع جوامع محلی مشخص شود.
 3. قبل،حین و بعد از برگزار رویداد تا جایی که ظرفیت دارد محتوایی تصویری،ویدئویی و متنی تولید کرده و در فواصل زمانی مختلف از آن استفاده کنید همچنین می‌توانید برای تبلیغ رویدادهای این ده نیز از آن استفاده کنید.
 4. با رسانه‌های اینترنتی،روزنامه‌نگاران؛ شبکه‌های محلی؛ صداوسیما و رادیو برای پوشش خبری رویداد استفاده کنید.
 5. فعالیت‌های متنوع و مختلف را با چاشنی خلاقیت و نوآوری همراهی کرده و در اجرای آن‌ها مسافران را درگیر کنید.
 6. کیفیت و نظم رویداد خط قرمز استاندارهایتان باشد و تحت هیچ شرایطی از آن عدول نکنید چراکه ضعف در این بخش به تصویر برند اقامتگاه آسیب جدید می‌زند.
 7. در کنار اجاره اقامتگاه،فروش سوغات و صنایع‌دستی را فراموش نکنید و حتی امکان این کار را به مردم محلی واگذار کنید و به‌عنوان برگزار کنند رویداد فقط زیرساخت آن را فراهم کرده و درصدی از سود یا فروش را برای خود بردارید.
 8. با اقامتگاه‌های بومگردی کشورهای اطراف مانند فیلیپین؛ هند و… ارتباط برقرار کنید و برای همدیگر تبلیغ انجام دهید. و با شرکت‌های حمل‌ونقل بین‌المللی برای ترانسفر مسافران خارجی با قیمت مناسب وارد فاز مذاکره شوید.
 9. با همکاری آژانس های مسافرتی،شرکت های فعال حوزه گردشگری جشنواره‌های متنوع در حوزه غذا،صنایع‌دستی و… برگزار کند.
 10. با یک شرکت درزمینهٔ فناوری اطلاعات و بازاریابی همکاری مشترک انجام دهید که فعالیت‌های موردنیاز بخش فنی شمارا درازای درصدی از فروش و یا مقداری از سهام اقامتگاه به شما کمک کند. این کار به رشد بازار و توانمندی شما کمک می‌کنند. مخصوصاً که اکثر اقامتگاه‌ها به‌صورت سنتی اداره می‌شوند و هنوز به سطح استانداری دیجیتالیزه شدن نرسیده‌اند.

ایده بازاریابی در گردشگری

ایده هایی دیگر برای علاقه مندان به بازاریابی

 1. با همکاری انجمن‌های مردم‌نهاد؛ آژانس‌های تبلیغاتی و… کمپین‌های تبلیغاتی در رابطه با سفر مسئولانه،حفاظت از محیط‌زیست و معضلات آن طراحی و پیاده‌سازی کنید.
 2. با استودیوها و عکاسان حرفه‌ای و متخصص برای تولید محتوای مشترک همکاری کنید؛ رسانه‌های اینترنتی نیز در این زمینه می‌توانند همکاری کنند.
 3. با مستندسازان صحبت کنید و با آن‌ها مستنداتی در مورد تجربه سفر در اقامتگاه بومگردی،روایت یک روز زندگی در اقامتگاه؛ روزمرگی‌های مالک اقامتگاه و…مستند نگاری کند.
 4. افراد تأثیرگذار مرتبط با بازار هدف خود را دعوت کنید و با ارائه مناسب و باکیفیت خدمات خود وی را متقاعد کنید که طرفداران خود را به آنجا دعوت کند؛ و درصدی از فروش هر تور را به‌عنوان حق گروه را درازای تعداد مشخصی تبلیغ به وی بپردازید
 5. برای دنبال کنندگان هر اینفلئونسر کد تخفیف مناسب و متمایز تعریف کنید. با همکاری وی مسابقه و رویداد برگزار کنید و برنامه مشترک تعریف کنید.
 6. اینقلوئنسرها محتوای تولید شده شامل فیلم و عکس و متن صفحات اجتماعی اقامتگاه تان را در صفحه خود به اشتراک بگذارد و تگ کندصنعت گردشگری ایران به دلیل در حال رشد بودن از پتانسیل بالایی برخوردار است و سرمایه گذاری درآن علاوه بر این به رشد صنعت کمک می کند،برگشت سرمایه خوبی هم دارد.
 7. اقامتگاه های بومگردی یکی از جاهایی است که سرمایه گذاری در آن مناسب است چرا که بر اساس ماتریس سرمایه‌گذاری گروه مشاوره بوستون این کسب‌وکار از جذابیت بالایی برخوردار است و در صنعت روبه رشدی قرار دارد به همین خاطر سرمایه‌گذاری در آن می‌تواند تصمیمی درست باشد
 8. در ارائه محصولات و خدمات به گردشگر خلاقیت و نوآوری داشته باشند و از عناصر زیباشناختی برای ارائه محصولات استفاده کنند
 9. توجه به بسته‌بندی محصول؛ ویژگی‌ها و کارکردهای محصول و خدمات نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.
 10. مکان در اقامتگاه بومگردی از اهمیت بالایی برخوردار است،مکان اقامتگاه باید داری موقعیت جغرافیایی مناسب و با توجه به استاندارها و اصول گردشگری در دسترس باشد به دین معنا که برای تمام انسان‌ها (زنان باردار؛ کودکان،افراد مسن؛ معلول و.) قابلیت استفاده را داشته باشد. همچنین مکان اقامتگاه بومگردی باید در مسیر مناسب و بر عوامل جذاب و ترغیب‌کننده در نزدیک آن باشند.
 11. متخصصین بازاریابی معتقدند که بسته‌بندی پیامبر برند و نشان‌دهنده وضعیت و سازوکار آن است به همین خاطر توصیه می‌شود که محصولات و خدمات ارائه‌شده در اقامتگاه‌های بومگردی از ظاهری شیک و آراسته برخوردار باشند؛ باقیمت ارائه‌شده همخوانی داشته باشد.
 12. بسته‌بندی با توجه به عناصر والمان های منطقه جغرافیایی و حتی امکان از تصاویر بومی استفاده شود.
 13. هدایا،صنایع‌دستی،سوغات و … دربسته بندی‌های مناسب و گردشگر پسند تهیه شوند.
 14. اقامتگاه‌های بومگردی باید برای کسب‌وکار خود ساختاری تجاری و کسب‌وکاری ایجاد کنند که محل انتفاع سود،مسائل زیست‌محیطی و توسعه‌ای جایگاه تعریف‌شده داشته باشند.
 15. درواقع تدوین ساختار سازمانی باعث افزایش شفافیت فعالیت‌ها و اقدامات صورت گرفته می‌شود؛ و پیاده‌سازی استراتژی با اثربخشی بالاتری همراه خواهد بود.
 16. وب‌سایت اصولی،کاربرپسند و رسپانسیو طراحی کنید؛ و برای سئو کردن وب‌سایت هزینه کنید
 17. امکان رزرو اینترنتی را در سایت خود و سایت‌های بستر مهیا کنید. یا از پلتفرم‌های رزرواسیون کمک بگیرید.
 18. در حین ثبت‌نام، ایمیل گردشگران را دریافت کنید؛ برای آن‌ها از اقامتگاه و خدمات خود فیلم و تصاویر جذاب و باکیفیت ارسال کنید. حتی می‌توانید فیلم رویدادهای گردشگری قبلی را ایمیل کنید.
 19. در شبکه‌های اجتماعی خودمانی رفتار کنید و تعامل مثبت و سازنده‌ای بین خود و گردشگران ایجاد کنید؛ و سعی کنید به زبان انگلیسی هم کپشن نویسی و هشتگ گذاری کنید.
 20. در وب‌سایت خود تجربه سایر مشتریان خود را به در قالب محتوای درست و اصولی در معرض نمایش گردشگران بگذارید
 21. از تولید ویدئو غافل نشوید؛ ویدئوهای بلند و کوتاه تهیه کنید در آپارات و یوتیوب بارگذاری کنید. اگر می‌توانید توضیحات یوتیوب را انگلیسی بنویسید.
 1. بلافاصله پس از برگزاری هر رویداد با خبرگزاری‌های مطرح صحبت کنید که خبر فعالیت شمارا منتشر کنید از اگر لازم شد هزینه‌ای برای آن بپردازید. فن رپوتاژ آگهی که بعضی سرویس‌دهنده‌ها در ایران مانند اخبار رسمی آن را ارائه می‌دهند می‌تواند راه‌حل سریع‌تری باشد.
 2. سعی کنید با کسب‌وکارهای دیجیتال و آنلاین حوزه گردشگری که در این صنعت مشغول به ارائه خدمات هستند؛ در قالب‌های مختلف همکاری کنید. از رسانه‌ها و مشتریان همدیگر استفاده کنید و برای یکدیگر تبلیغ کنید.
 3. سعی کنید در حوزه‌های دیگر گردشگری مانند روحیات ملل،تفریح و سرگرمی اکانت هایی در اینستاگرام؛ تلگرام و …درست کنید و اجتماعی از گردشگران را به‌وسیله محتوای مناسب دور خود گردآوری کنید. سپس در آنجا محصول خود را برای فروش معرفی کند.
 4. با استفاده از قدرت رسانه‌های اجتماعی مسابقات چالش و مهیج برگزار کنید و سعی کنید در طراحی مسابقات از المان‌ها و عناصر بصری فرهنگ جاذبه مقصد استفاده ببرید.
 5. از افراد اینفلوئنسرهای مطرح در صنعت گردشگری برای معرفی کسب و کارخود استفاده کرده و برای اینفلوئنسر مارکتینگ خود برنامه ریزی مناسب داشته باشید.

 

سخن نهایی در باب ایده‌های بازاریابی در صنعت گردشگری

در این مقاله تلاش کردیم ۴۶ ایده بازاریابی گردشگری را معرفی کنیم که در شرایط رقابتی و پیک گردشگری می‌تواند برای شما گردشگر جذب گند.

این ۴۶ ایده بازاریابی گردشگری برای  کسب‌وکارهایی مناسب است که می‌خواهند در کم‌ترین زمان ممکن ایده‌هایی کاربردی برای فعالیت خود در بازار ایران داشته باشند. ما در نوین توریسم تلاش می‌کنیم به‌صورت کاملاً کاربردی این ایده‌ها را توسعه دهیم و به‌صورت جدی به فرایند بازاریابی گردشگری بپردازیم.

baset rostami

  نوشته‌های مرتبط

  دیدگاه‌ها

  *
  *

   فریبرز ذاکرعباسی پاسخ

   ۱- اموزش زبان خارجی جهت دارندگان اینگونه اماکن
   ۲- تبلیغ امور گردشگری در سایت های عمومی گردشگری مانند همگردی دات کام یا Tripadviser.com(بند ۶ ایده های دیگر برای بازار یابی) تا براحتی اطلاعات گردشگری برای همه به سهولت قابل دسترسی باشدبنده خودم در شیراز توریستهایی را دیده ام که بنا بر اطلاعات موجود در این سایتهای گردشگری روزانه برنامه سفر خود را تنظیم میکردند.
   ۳- اموزش جذب گردشگر برای مردم و مخصوصا روستاییان مستقر در اماکن مقصد گردشگران - در حال حاضر انجام این کار از سوی سازمان مردم نهاد بومگردان فارس در حال انجام است. مثل برگزاری کارگاه خرس قهوه ای برای روستاییان.(بند ۱ علاقه مندان بازاریابی)
   ۴- بند ۴۶(ایده های دیگر...اینفلوئنسر) شاید برای یک کار افرین کوچک یا حتی متوسط گران تمام شود لذا در استفاده از این بند دقت شود.مثلا برای (باغ پرندگان اقای تمجیدی - ییلاقات ماسال - منطقه اسب ریسه) شاید نشود از این بند استفاده کرد لذا در بکار گیری بند ۴۶ دقت شود.

   فریبرز ذاکرعباسی پاسخ

   ۴- بند ۴۶(ایده های دیگر...اینفلوئنسر) شاید برای یک کار افرین کوچک یا حتی متوسط گران تمام شود لذا در استفاده از این بند دقت شود.مثلا برای (باغ پرندگان اقای تمجیدی - ییلاقات ماسال - منطقه اسب ریسه) شاید نشود از این بند استفاده کرد لذا در بکار گیری بند ۴۶ دقت شود.

  0