نوین توریسم

بررسی وضعیت صنعت گردشگری در ایران ؛ آمار و ارقام

وضعیت صنعت گردشگری ایران

بازیگران صنعت گردشگری در ایران

وضعیت صنعت گردشگری در ایران به دلیل چالش ها و مشکلات خاص خود همواره در تلاطم بوده و فراز و نشیب های زیادی را در طول ده های اخیر تجربه کرده است  اما با این حال این صنعت یکی از جایگزین اقتصاد نفتی در ایران است، تاسیس وزارت گردشگری یکی از شاهدان این موضوع است .

آژانس های مسافرتی، هتل ها، اقامتگاه های بومگردی و تورلیدرها چهار بخش قدرتمند و کلیدی صنعت گردشگری هستند که در توسعه این صنعت به شدت به این چهار گروه بستگی دارد .در این مقاله با بررسی این چهار بخش اصلی نگاهی به وضعیت صنعت گردشگری در ایران می اندازیم.

آژانس‌ها مسافرتی

آژانس مسافرتی (Travel agency) : به شرکتی خصوصی اطلاق می‌شود، که در زمینه ارائه خدمات گردشگری و خدمات عمومی بصورت خرده‌فروشی و عمده‌فروشی فعالیت می‌نماید. آژانس‌های مسافرتی از مهمترین بازیگران صنعت گردشگری می‌باشند که خدمات متنوعی را به مشتریان عرضه می کنند. این خدمات شامل برنامه‌های حمل و نقل، بسته‌های سفر، خدمات بیمه و اقامتگاه می شود. آژانس‌های مسافرتی  نقش مؤثری را در صنعت گردشگری ایفا می‌کنند.

بر اساس گزارشی در سال ۲۰۰۵، از هر ۹ مسافر( از نوع اوقات فراغت)، سه نفر (۲۸%) جهت جمع آوری اطلاعات و رزرو سفر از آژانس‌های مسافرتی استفاده می‌کنند. اکثریت این افراد جهت رزرو یک هتل یا اقامتگاه تفریحی یا رزرو پرواز از آژانس‌های هوایی استفاده می کنند. یک سوم از این افراد از خدمات آژانس مسافرتی جهت رزرو پکیج تعطیلاتی استفاده می‌کنند. مسافران تجاری نیز کاربران عمده آژانس‌های مسافرتی هستند؛ گرچه یک نظرسنجی از ۴۰۰۰ مسافر تجاری در انگلستان نشان داد که میزان استفاده از آژانس‌های مسافرتی جهت رزرو کار‌ها به دلیل افزایش استفاده از اینترنت، از ۳۱% در سال ۲۰۰۵، به ۲۸% در سال ۲۰۰۶ کاهش یافته است.

 آژانس مسافرتی در ایران

بنا بر گزارش‌های موجود بیش از سه هزار آژانس مسافرتی در سراسر کشور درحال فعالیت هستند که فقط دو سوم آن‌‌ها در پایتخت متمرکز شد‌ه‌اند. که در تصویر زیر درصد پراکندگی آژانس‌ها در سطح کشور را مشاهده می کنید.

امار آژانس های مسافرتی

که در این میان وضعیت کلان شهر‌ها در حوزه آژانس‌های مسافرتی به شرح زیر است

بنا برآخرین آمار‌های موجود در این سه هزار آژانس مسافرتی، میانگین تعداد نیروی هر آژانس ۵ نفر است. طبق محاسبات مرکز آمار ایران حدود۱۵۰۰۰ نفر به صورت مستقیم در این آژانس‌ها مشغول به کار هستند .

صنعت گردشگری در ایران (هتلداری واقامتگاه‌های بوم گردی)

هتلداری میزبانی در هتل‌ها است. در دانشگاه‌‌ها مدیریت هتلداری تدریس می‌شود و رشته‌‌های مختلفی دارد. کشور‌های صاحب نام در صنعت، اقتصاد، استاندارد‌هایی را برای هتل‌‌ها و مهمانپذیر‌ها تعیین کرد‌هاند؛ و آن‌‌ها را به تصویب مراجع ذی صلاح رساند‌هاند. با رسمیت یافتن استاندارد‌های وضع‌شده، روزبه‌روز بر مقبولیت آن‌‌ها افزوده، و بیش از پیش مرجعیت بین‌المللی خواهند یافت.

هتلداری به عنوان یکی از زیرساخت‌های مهم صنعت گردشگری شناخته می شود که در دهه‌های اخیر به یکی از صنایع درآمدزا تبدیل شده است. بر این اساس کشور‌هایی که اهمیت صنعت گردشگری را فهمیده اند، توجه ویژه یی به توسعه صنعت هتلداری دارند. درحال حاضر میلیون‌ها نفر در صنعت گردشگری و صنایع مرتبط با آن اشتغال دارند.

آن طور که در این گزارش آمده، میانگین سالانه درآمد صنعت هتلداری در جهان در سال ۲۰۱۰ به حدود ۳۴۶٫۷ میلیارد دلار رسیده بود. این درآمد در سال ۲۰۱۲ با رشدی پلکانی به مبلغی حدود ۳۹۸٫۴ میلیارد دلار رسید. دیگر گزارش‌های به دست آمده در حوزه گردشگری حاکی از آن است که در سال ۲۰۱۲ تعداد گردشگران در سطح ج‌هانی از مرز یک میلیارد

نفر گذشته و این برای نخستین بار است که در ۱۰سال منتهی به ۲۰۱۲ ج‌هان شاهد رشد ۵۰ درصدی تعداد سفر و گردشگران بوده است. از سوی دیگر برگزاری المپیک لندن در این سال توانست درآمد زیادی برای صنعت گردشگری و به تبع آن هتلداری به همراه داشته باشد.

هتلداری و نقش آن در صنعت گردشگری در ایران

به گزارش خبرنگار مهر، بررسی ستاره هتل‌‌های کشور نشان می‌دهد که از میان حدود ۱۲۰۰ هتل موجود در کشور، با دو تا پنج ستاره که به درجه‌‌های TOP، A، B و C تقسیم شد‌ه‌اند، تنها ۲۹ هتل پنج ستاره در ایران موجود است و ۷۵ هتل دیگر نیز چهار ستاره هستند.

بررسی میدانی هتل‌های تاپ موجود در ایران نشان می‌دهد که استان‌‌هایی مانند آذربایجان غربی، بوشهر، کرمانشاه، کرمان، همدان و مرکزی تنها دارای یک هتل پنج ستاره هستند. استان‌ آذربایجان شرقی نیز دو هتل پنج ستاره دارد. بیشترین تعداد آمار هتل‌‌های پنج ستاره در تهران، خراسان رضوی، فارس و اصفهان است که به ترتیب دارای پنج، پنج و شش و چهار ستاره هستند.

که بنا بر تحقیقات میدانی یه طور میانگین هر هتل به صورت میانگین حدود ۱۰کارمندآن جزو بازار هدف نوین توریسم است.

اقامتگاه‌های بومگردی

اقامتگاه بومگردی از جدیدی‌ترین‌ اتفاقات و روند‌های صنعت گردشگری و هتلداری کشور است که در کمتر از یک دهه در ایران شروع به رشد و فعالیت کرده اند. و به رقیبی برای هتل‌ها تبدیل شده اند.

مدیرکل دفتر مطالعات و آموزش گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور گفت: تعداد اقامتگاه‌های بوم گردی کشور در دولت تدبیر و امید با ۳۰ برابر افزایش، به بیش از ۶۲۰ مورد رسیده است. و این روند روبه افزایش است.

صنعت گردشگری در ایران

بنابر تحقیقات میدانی برای اداره کردن هر اقامتگاه بوم گردی به صورت متوسط حدود ۳نفر لازم است.

تورلیدر‌ها

تورلیدر‌ها در واقع بازوی اجرایی تور‌هایی هستند که توسط آژانس‌های مسافرتی برگزار  می شود .در واقع تور‌ها توسط تورلیدر‌ها اجرا و راهنمایی گردشگر در مقاصد گردشگری به عهده  راهنمایان تور است.رئیس هیات مدیره کانون انجمن‌‌های صنفی راهنمایان گردشگری از وجود ۱۱ هزار تورلیدر در کشور خبر داد.

سخن نهایی در باب وضعیت صنعت گردشگری

شواهد نشان می دهد توجه به صنعت گردشگری در ایران رو به افزایش است و تعداد کسب و کارهای این حوزه روبه افزایش است و می توان انتظار داشت که صنعت گردشگری به یکی از پر رقابت ترین صنایع ایران تبدیل شود.

novintourism

نوین توریسم دانشگاه آنلاین گردشگری کشور

    نوشته‌های مرتبط

    دیدگاه‌ها

    *
    *

    0