نوین توریسم

هر آنچه که باید از گردشگری رویداد بدانید

گردشگری رویداد

رویداد و جاذبه های گردشگری

جاذبه های گردشگری یک مقصد، تنها در ویژگی های محیط طبیعی یا ابنیه، صنایع دستی و غیره خلاصه نمی شود. در واقع رویدادهایی که در یک مقصد گردشگری رخ می دهند خود می توانند به عنوان منبعی مهم برای جذب گردشگران تلقی شوند. این موضوع تا آن حد اهمیت می یابد که ممکن است یک مکان جاذبه های خاص و شاخص دیگری نیز برای عرضه در سطحی گسترده نداشته باشد، اما تدارک و برگزاری یک رویداد بزرگ و دارای اهمیت به جذب طیف بسیار گسترده ای از گردشگران بیانجامد.

از طرفی سابقه گردشگری رویداد طولانی نیست چراکه برگزاری رویداد بیشتر به منظور تامین خواسته ها و نیازهای مردم محلی شکل گرفته است. گذشت زمان نشان داده که چیزی که برای مردم یک منطقه دارای جذابیت و سرگرمی است می تواند توجه گردشگرانی از سراسر جهان را به خود جلب کند.

رویکرد استراتژیک به گردشگری رویداد

بسیاری از مقاصد گردشگری باور دارند که رویدادها تضمین کننده افزایش درآمدهای گردشگری و نمایشی ارزشمند از جاذبه های مقصد است. برگزاری یک رویداد به طور خودکار مقصد میزبان را برای گردشگران جذاب تر نخواهد کرد. برای مثال مقامات یونان پیش بینی کرده بودند که بازی های المپیک می تواند برای بعد از بازی ها باعث تداوم افزایش تقاضا شود که البته این پیش بینی هم اشتباه از آب درآمد.

به عبارتی اگر مدیریت صحیحی برای رویدادها در نظر گرفته نشود می تواند تاثیرات منفی بر تصویر مقصد نیز بگذارد. اعتراضات سائوپائولوی برزیل در بازی های جام جهانی فیفا ۲۰۱۴ به شدت این رویداد بزرگ را تحت شعاع خود قرار داد. تصاویر اعتراضات همراه با داستان هایی از نابرابری و فقر شهرت برزیل را به عنوان یک مقصد گردشگری خدشه دار کرد.

به دلیل ماهیت کاملا رقابتی رویدادها، مقاصد گردشگری باید برای برنامه ریزی آن رویکردی استراتژیک اتخاذ کنند. به همین خاطر برای پیاده سازی آن مقاصد گردشگری باید پنج مسئله ریشه دار را در برنامه ریزی گردشگری رویداد در نظر بگیرند: فصلی گرایی، تناسب استراتژیک، توسعه صنعت، سرمایه گذاری و همکاری.

فصلی گرایی

فصلی گرایی مشکل اصلی مقاصد گردشگری است که باعث بیکاری نیروی کار و مسئله ظرفیت می شود. رویکردی استراتژیک نسبت به رویدادها باید بتواند مسئله فصلی گرایی را با رویدادهایی حل کند که در دوره های رکود قابلیت جذب بازدیدکنندگان را داشته باشند. به همین خاطر کشورها برای ایجاد تعادل در گردشگری باید کمک کنند تا رویدادها در انواع و مقیاس مختلف و در زمان های متفاوتی از سال برگزار شود.

به طور مثال مقامات گردشگری مالت از رویدادهای محلی مثل جشنواره غذایی برای توزیع منافع و سود گردشگری در دیگر بخش های کشور استفاده می کنند.

تناسب استراتژیک

از لحاظ بازاریابی و برندینگ باید بین مقصد میزبان و نوع رویداد تناسب استراتژیک وجود داشته باشد. برای مثال اگر کشوری دارای سواحل زیبا است باید رویدادهایی را در اولویت قرار دهد که بتواند این مواهب طبیعی را به بازدیدکنندگان بالقوه بشناساند. ویژگی ها و منافعی که بازاریابان سعی در انتقال آن از رویداد به برند مقصد دارند نیازمند این است که در روابط بازاریابی به طور صریح بیان شود و باید برای آن برنامه ریزی استراتژیک و مذاکره ماهرانه صورت گیرد.

برای مثال زمانی که جمهوری ایرلند در سال ۲۰۰۶ از جام رایدر Ryder Cup میزبانی کرد و برای اینکه فرهنگ ایرلندی (موسیقی و رقص) را به بهترین شکل ممکن به مخاطبان بین المللی نمایش دهد، از مراسم افتتاحیه برای این منظور استفاده نمود.

توسعه مقصد

رویکردی استراتژیک نسبت به گردشگری رویداد باید توسعه مقصد را هم در نظر بگیرد. گردشگری رویداد محصول فرعی رویداد به حساب می آید و در صورتی که مقصد شهرت و محبوبیت خود را به واسطه میزبانی رویدادهای باکیفیت افزایش دهد می توان امیدوار بود که گردشگری رویداد در بلندمدت پایدار خواهد ماند.

با توجه به اینکه صنعت رویداد جزو صنایع بسیار رقابتی است در نتیجه یک کشور برای جذب مخاطبان بین المللی باید در پرورش متخصص، افزایش صلاحیت و حرفه ای گری برگزارکنندگان رویداد محلی سرمایه گذاری کند. به عبارتی نقش تسهیلاتی چون آموزش، یادگیری و اشتراک گذاری فعالیت های خوب برای اجرای رویداد حیاتی است.

تامین منابع مالی

میزبانی از رویدادها نیازمند هزینه است و رویکرد استراتژیک به گردشگری رویداد در صورتی معنادار خواهد بود که از اول مشخص شود که چقدر نیاز به تامین سرمایه دارد. بخش خصوصی در اقتصاد آزاد غالبا این نوع رویدادها را برعهده می گیرد اما در بعضی موارد نرخ بازگشت سرمایه ممکن است برای جذب علاقه بخش خصوصی کافی نباشد و به همین خاطر دخالت بخش دولتی الزامی است. کمک های دولتی هم به صورت اسپانسری، یارانه و اعطای کمک های مالی است.

در هر صورت معیارهای تامین مالی باید با اهداف تعیین شده گردشگری رویداد هماهنگ باشد. با توجه به اینکه پول های دولتی برای این رویداد ها در نظر گرفته می شود باید هزینه ها کنترل شوند و افرادی که این هزینه ها را انجام می دهند باید در قبال اقدامات و عملکردشان پاسخگو باشند.

همکاری

رویکرد استراتژیک به گردشگری رویداد نیازمند همکاری، ارتباط و هماهنگی بین ذینفعان کلیدی خواهد بود. برای مثال رویکرد مشترک در سطح ملی نیازمند تضمین این است که شهرها و شهرستان ها بدون رقابت بی مورد با یکدیگر و خسارت های غیرضروری به برگزاری عالی رویداد بین المللی کمک کنند. این موارد نیازمند مکانیسم هایی است که بتواند حمایت فرادولتی را تشویق کند. دولت محلی و نمایندگان دولتی باید با یکدیگر مشورت کنند و به تعهد متقابل برسند.

گردشگری رویداد

بازاریابی رویداد

بازاریابی رویداد ترویج محصول، برند یا خدمات از طریق تعاملات بین فردی است. به عبارتی بازاریابی رویداد این قابلیت را در میزبانی رویداد دارد تا روابطی قوی تر با مشتریان ایجاد کند. به اعتقاد بیشتر بازاریابان، بازاریابی رویداد اثربخش ترین کانال بازاریابی برای دستیابی به اهداف کسب و کار است. به عبارتی، بازاریابی رویداد گردشگری بیشتر بر خلق تجربه ای متمایز و راضی کننده گردشگران در طول برگزاری رویداد تمرکز می کند.

طبق تحقیق فارستر Forrester، رویدادها حدود ۲۴ درصد بودجه بازاریابی کسب و کارهای B2B را تشکیل می دهند.

فرایند ثبت نام و رزرو تورهای رویداد گردشگری لیستی از گردشگران و بازدیدکنندگان علاقمند به خدمات حوزه شما را در اختیارتان قرار می دهد. برگزاری یک رویداد گردشگری این امکان را به مقامات آن می دهد تا از این طریق شناخت بیشتری از گردشگران پیدا کنند و برای رویدادهای آینده آنها را هدف قرار دهند.

از طرفی درگیر کردن گردشگران و گردشگران بالقوه در رویدادها می تواند سرآغاز تعاملات شخصی باشد. چنین تعاملاتی باعث ایجاد وفاداری به برند می شود و به گردشگران کمک می کند تا برند کسب و کارها را اجتماعی تر کنند.

بازاریابی رویداد گردشگری به کسب و کارهای این حوزه و مقاصد گردشگری اجازه می دهد تا هویت فیزیکی و زیبایی شناسی را با برند دیجیتال پیوند دهند. جشنواره ها و رویدادهای نمایشگاهی تجربه ای کاملا همه جانبه را برای گردشگران فراهم می کنند که در آن حس واقعی بین گردشگران و برند کسب و کارها یا مقصد ایجاد می شود.

یافتن مکانی مناسب برای رویداد گردشگری

زمانی که اقدام به پیدا کردن مکانی مناسب برای رویداد می کنید می توان از رویدادهای قبلی و نیز بررسی میدانی حین برگزاری رویداد از راهنمایی گردشگران و بازدیدکنندگان استفاده نمایید. فضاهایی برای برگزاری رویداد انتخاب کنید که برای شبکه سازی اثربخش باشد تا مخاطبان آن با یکدیگر آشنا شوند و ارتباط صمیمانه برقرار کنند. مکان رویداد باید دسترسی راحتی برای گردشگران و بازدیدکنندگان ایجاد کند. مخاطبان باید به محتوای رویداد توجه کنند تا اینکه نگران نحوه رسیدن به مقصد باشند. ایجاد دسترسی ویلچر راحت برای معلولین می تواند تجربه رویدادی ویژه را تضمین کند.

تعیین مخاطبان هدف

مخاطبان هدف تان را مشخص و شناسایی کنید. قرار است چه کسانی از حضور در رویدادتان بیشترین منفعت و رضایت را ببرند و بیشترین منفعت را هم به برند مقصد یا کسب و کارتان برسانند. باید بدانید که رویداد شما برای کسانی است که عاشق تجربه رویدادتان هستند و برای تان بازاریابی دهان به دهان انجام می دهند. تعیین مخاطبان هدف به شما کمک می کند تا در کانال های بازاریابی اثربخش تری هدف گذاری و سرمایه گذاری کنید. ایمیل، رسانه های اجتماعی و وب سایت ها جزو کانال های توزیع محتوا در بازار اشباع شده دیجیتال امروز هستند. اگر قرار است رویدادی در سطح محلی برگزار کنید در نظر داشته باشید که تبلیغات چاپی و تراکت اثربخشی بالاتری نسبت به بقیه روش ها دارد.

به علاوه ضروری است بدانید که مخاطبان هدف شما بیشتر در کدام کانال ها حضور دارند، چه نوع محتوایی برای تشویق آنها به حضور در رویداد مناسب است، علاقمند به مشاهده چه نوع داستان هایی در مورد رویداد هستند.

طراحی وب سایت رویداد گردشگری

طراحی وب سایت رویداد باید در نهایت سادگی باشد چرا که این نوع وب سایت ها یک پیشنهاد خاص و منفرد را تبلیغ می کنند. به همین خاطر لازم است تا پیام برند با دقت و متناسب با موضوع رویداد به مخاطبان منتقل شود.

به علاوه، وب سایت رویداد باید طیفی از محتواهای درگیرکننده را ارائه دهد. هر بخش از محتوا باید با رویداد مرتبط باشد و بر مخاطبان تاثیر بگذارد تا برای رزرو و خرید تور رویداد گردشگری اقدام کنند. بازاریابی محتوایی شیوه ای اثربخش و کم هزینه برای ایجاد تجربه ای مثبت در گردشگران خواهد بود. محتوای ارزشمند به شکل پست های وبلاگی باعث افزایش ترافیک بیشتر به سایت و نیز رزرو و ثبت نام رویداد خواهد شد.

گردشگران قبل از سفر تحقیقات و جستجوهای عمیقی در مورد رویدادهای مقصد انجام می دهند تا از هر گوشه آن تجربه ای برای خود خلق کنند. به عبارتی، محتوای وبلاگی باید آگاهی دهنده و آموزشی باشد تا مخاطب بدون سردرگمی اطلاعات لازم را به دست بیاورد.

استفاده از محتوای ویدیویی نیز شکلی قدرتمند برای جلب توجه مخاطبان و تصویرسازی ذهنی آنها خواهد بود. ویدیوهایی از برگزاری رویداد در سال های قبلی، معرفی بیشتر ویژگی های مقصد، رفتار مردم محلی، جاذبه های ثانویه، حمل و نقل و دسترسی و غیره قابلیت بالایی برای آمادگی ذهنی و علاقمندی گردشگران دارد.

ارتباط برقرار کردن با مخاطب از طریق ایمیل

لیستی از افراد علاقمند به رویدادهای گردشگری را از طریق پایگاه داده مشتریان موجودتان یا از طریق رسانه های اجتماعی طراحی کنید. با توجه به اینکه الگوریتم های رسانه های اجتماعی به طور مداوم درحال تغییر است و به سرعت به روزرسانی می شوند، همه مخاطبان امکان مشاهده به روزرسانی ها و محتوای این رسانه ها را ندارند. در نتیجه ایمیل ها بهترین یادآوری دهنده به مخاطبان هستند. از طرفی به دلیل اینکه کانال های رسانه های اجتماعی در مالکیت شما نیست و هر لحظه امکان نابودی آن ها وجود دارد، اما از طریق ایمیل مالکیت لیستی از ایمیل مخاطبان را در اختیار دارید.

نحوه تبلیغ و ترویج رویداد در رسانه های اجتماعی

امروزه رسانه های اجتماعی بیشترین تاثیر و نزدیکی را با مخاطبان دارند و نیز روشی کم هزینه و اثربخش برای آگاهی دادن به مخاطبان به حساب می آید. این رسانه ها علاوه بر اینکه روشی عالی برای ایجاد علاقه به رویداد قبل، حین و بعد رویداد هستند می توانند با تعامل خود فرصتی ارزشمند برای اندازه گیری نرخ بازگشت سرمایه باشند.

گردشگری رویداد

گام های ترویج و تبلیغ رویداد در رسانه های اجتماعی

انتخاب رسانه اجتماعی

متناسب با مخاطبان بازار هدف تان و رفتار آنها، رسانه هایی انتخاب کنید که بیشترین قابلیت جذب مخاطب هدفمند را دارد. تعدد کانال های اجتماعی هرچند از یک طرف کار تولید و توزیع محتوا را برای مقاصد سخت می کند اما از طرفی دسترسی راحت به مخاطبان از این طریق اثربخشی و تبلیغ گسترده رویداد را افزایش می دهد.

اینستاگرام و فیسبوک به دلیل ماهیت سرگرم کننده و مفرح و نیز تعداد بالای مخاطبان آن می توانند ابزارهای قدرتمندی برای آگاهی بخشی به مخاطبان و درگیر کردن آنها با داستان ها و محتواهای جذاب مقصد باشد.

استفاده از هشتگ رویداد

زمانی که مردم در مورد رویداد شما صحبت می کنند و ویدیوها و عکس های آن را به اشتراک می گذارند، وجود هشتگ اختصاصی روشی عالی برای بازاریابی دهان به دهان خواهد بود. انتخاب هشتگ اختصاصی می تواند رویداد گردشگری را با یک نام ویژه و انحصاری در ذهن مخاطبان حک کند و برند رویداد بیشتر شناخته شود. به علاوه، استفاده از هشتگ توسط مخاطبان یا گردشگران یکی از روش های موثر ایجاد تعامل و درگیری آنها هست.

هشتگ رویداد باید در تمام کانال های آفلاین (راهنماها، نقشه ها و علائم) و آنلاین (پروفایل رسانه های اجتماعی و روی وب سایت) تبلیغ گردد تا رویداد گردشگری با نام هشتگ شناخته شود.

حداکثر استفاده از ذینفعان

کمک گرفتن از ذینفعان گردشگری برای ارتقا و ترویج برند رویداد در رسانه های اجتماعی فرایند بازاریابی را تسهیل تر می کند. این ذینفعان که شامل مردم محلی، دولت محلی، سازمان مدیریت مقصد، کسب و کارهای مکمل، شوراهای محلی و رسانه های محلی است می توانند اهرم کمکی موثری برای گفتگو با مخاطبان و اشتراک گذاری اطلاعات رویداد در جوامع آنلاین باشند. این ذینفعان می توانند با تهیه عکس و فیلم از نحوه برگزاری رویداد واقعیت ملموس تری از رویداد مقصد را به نمایش بگذارند. یکی از راه های درگیرکردن ذینفعان محلی تهیه کارت های سخنگو برای آنها است تا احساس اعتبار و ارزشمند بودن بکنند.

تبدیل شرکت کنندگان به تبلیغ کنندگان و سفیران رویداد

یکی از مهمترین و موثرترین راه های تبلیغ و اعتباربخشی به برند رویداد استفاده از محتوای ایجاد شده توسط مخاطب (UGC) است. به عبارتی از عشق و علاقه مخاطب به رویدادتان نهایت استفاده را ببرید. این شکل از محتوا قابل اعتمادترین نوع بازاریابی برای رویداد محسوب می شود. برای اینکه شرکت کنندگان فیلم ها و عکس های رویداد را در رسانه های اجتماعی به اشتراک بگذارند و باعث جذب افراد بیشتری به رویدادهای بعدی شوند می توان از تخفیفات ویژه و جوایز خاص استفاده نمود.

اقداماتی که برای استفاده عالی از این نوع محتوا لازم است انجام شود:

 • به تمام مکالمه های مخاطبان گوش فرا دهید و به طور مناسب و سریع پاسخگوی سوالات آنها باشید.
 • به طور مداوم و هر چند بار می توانید از بهترین فیلم ها و عکس های گرفته شده توسط مخاطبان تان استفاده کنید تا به نوعی اعتبار دادن به آنها باشد.
 • با مشتاق ترین شرکت کنندگان در رویداد و خالقان محتوا ارتباط برقرار کنید. به راحتی می توانید از این ارتباط برای رویدادهای بعدی استفاده کنید تا به نوعی هم رویدادهای قبلی را زنده نگه داشته شود و هم عاملی برای تشویق و جذب مخاطبان بالقوه باشد.

داستان سرایی

امروزه به دلیل وجود تنوع در تفریحات و تعدد رقبا، دستیابی به سهم بیشتری از بازار گردشگران رقابتی تر و دشوارتر شده است. به همین دلیل برای رقابت در این بازار، آگاه سازی و آموزش گردشگران ضروری است تا هم از برند حمایت صورت گیرد و هم فروش بلیط نیز افزایش پیدا کند. به عبارتی برای ارتباط مداوم با گردشگران و مخاطبان باید در کانال های رسانه های اجتماعی برای قبل، حین و بعد از رویداد برنامه ارتباطی طراحی شود.

لذا داستان سرایی در شبکه های اجتماعی لذت بخش ترین و واقعی ترین شکل محتوا است که مخاطبان به راحتی می توانند با آن ارتباط برقرار کنند. داستان هایی را به اشتراک بگذارید که مرتبط و جذاب باشند و مخاطبان احساس هیجان زدگی و الهام بخشی کنند؛ به نوعی که این داستان ها را با دوستان و آشنایان شان به اشتراک بگذارند. این داستان ها می توانند به شکل زیر باشند:

 • داستان های پشت صحنه: استفاده از ویدیو، عکس یا پخش زنده.
 • واقعیت های جالب یا عجیب درباره رویداد.
 • داستان هایی در مورد شخصیت های محلی یا نمادهای رویداد.
 • داستان هایی درباره مکان رویداد.

با این حال دو نکته مهم وجود دارد که می توانید با آن تعامل و درگیری مخاطبان را به حداکثر برسانید:

 • استفاده از ویدیو:با استفاده از گوشی هوشمندتان ویدیوهایی کوتاه بگیرید. اگر رویداد شما دارای شرکت رسانه اجتماعی اختصاصی و حرفه ای است پس وجود پخش زنده و استوری اینستاگرام و فیسبوک ضروری است.
 • محتوای سفارشی: از عکس ها و فیلم های مشابه برای همه کانال ها استفاده نکنید. برای هر شبکه اجتماعی متناسب با مخاطبان و محیط محتوایی متفاوت و سفارشی خلق و منتشر کنید.

سخن نهایی در باب گردشگری رویداد

گردشگری رویداد دارای جایگاه کلیدی در توسعه گردشگری کشورها دارد؛ به همین دلیل داشتن رویکرد استرتژیک و درک مباحثی مانند بازاریابی رویداد و توسعه پایدار؛ به تقویت اقتصاد گردشگری استان و در نهایت کشور  کمک می کند.

novintourism

نوین توریسم دانشگاه آنلاین گردشگری کشور

  نوشته‌های مرتبط

  دیدگاه‌ها

  *
  *

  0