نوین توریسم

تعطیلات بی سفر را چگونه بگذرانیم؟

سفر

سفر کردن مستلزم برنامه ریزی‌های منظم است. برای یک سفر کوتاه یا بلند مدت باید از روزها یا حتی ماه‌ها قبل برنامه ریزی کنید، هتل و پروازتان، برنامه سفر، اماکنی که بازدید می‌کنید، پول رایج و حتی بیماری‌ها و یک سری قوانین مربوط به مقصد را بررسی کنید. اما گاهی ممکن است که همه چیز بر وفق مراد ما جلو نرود و مشکلاتی پیش بیاید و سفر ما را کنسل کند یا به تاخیر بیندازد. و اینجاست که مفهوم تعطیلات بی سفر به میان می آید.

یکی از این اتفاقات غیر مترقبه می‌تواند همین ویروس کرونا باشد که تقریبا تمام بخش‌های صنعت گردشگری را درگیر کرده است و اکثر پروازها کنسل شده اند. تا این تاریخ(۱۸ اسفندماه ۹۸)، ۹۰ کشور دنیا درگیر این ویروس شده اند و از آنجایی که صنعت گردشگری ، صنعتی حساس و ترسو به شمار می‌رود ، بسیار از این قضیه متضرر شده است.

یکی از راه‌هایی که دولت‌ها و مسئولین به مردم پیشنهاد می‌دهند تا شیوع کرونا ویروس کمتر شود، ماندن در خانه و قرنطینه است. در زمان قرنطینه بیشتر از هر زمان دیگری مدیریت زمان و اوقات فراغت اهمیت پیدا می‌کند. در این مقاله سعی کرده ایم یکی از راه‌های گذران اوقات فراغت در خانه را به شما آموزش دهیم.

 

تعطیلات بدون سفر

 

 

در این روش شما نیازی ندارید الزاما به بیرون از خانه بروید و یا کوله بارتان را جمع کرده و عازم سفر شوید. اصطلاحا این سبک staycation  نامیده می‌شود و در زمان‌های خاصی، از جمله علایق شخصی، بلایای طبیعی یا انسانی، کمبود پول برای سفر، وجود یک بیماری واگیردار و . . . . محبوبیت پیدا می‌کند و بسیار کاربردی می‌باشد. Staycation  یا همان تعطیلات بی سفر  از ترکیب دو واژه stay  و vacation تشکیل شده است و همانطور که گفته شد در زمان‌هایی بیشتر کاربرد دارد که بخواهید تعطیلات خود را در منزل یا شهر خود بمانید.

چرا این سبک از گذران تعطیلات محبوب است؟ یکی از دلایل آن ارزان بودن آن به نسبت مسافرت کردن است. شما در شهر یا روستا و منزل خود اقامت دارید و نیازی نیست هزینه‌های گزافی برای اقامت پرداخت کنید. از طرفی زمان زیادی برای جابه جایی صرف نمی‌کنید و باقی مانده زمان را می‌توانید برای گذران تعطیلات ذخیره کنید. به علاوه کمتر احساس خستگی می‌کنید.

شاید برایتان پیش آمده باشد که بگویید: “بعد از تعطیلات به یک تعطیلات دیگر برای استراحت نیاز دارم”؛ اما در تعطیلات بی سفر بااین مشکلات برخورد نخواهید داشت. اشکال گذراندن این نوع تعطیلات هم متفاوت است و می‌تواند از فردی به فرد دیگر تغییر کند. در این بخش برخی از محبوب ترین فعالیت‌ها را برای شما لیست می‌کنیم و شما می‌توانید به انتخاب و سلیقه خودتان آنها را تغییر دهید.

 • شگردهایی برای داشتن یک تعطیلات بی سفر عالی
 • گوشی‌های موبایل و تمام وسایل الکترونیکی را در منزل خاموش کنید
 • تلفن، زنگ در و هر راه ارتباطی دیگر را مگر در موارد ضروری جواب ندهید
 • چند فعالیت تفرحی مناسب که تمام اعضای خانواده از آن لذت خواهند برد را انتخاب کنید.
 • اگر ترجیح می‌دهید به بیرون از خانه بروید، مسیری را که کمتر از یک ساعت از منزلتان دور است انتخاب کنید، مانند یک رودخانه، دریاچه یا یک مسیر پیاده روی کوتاه. وسایل خود را برای یک پیک نیک جمع کنید. دوربین عکاسی را به همراه داشته باشید، اما همچنان گوشی موبایلتان خاموش باشد.
 • نفسی عمیق بکشید، ریلکس کنید، بخندید و از زمان حال خود لذت ببرید.

تعطیلات بدون سفر در ایران

 

 

(solo staycation)گذراندن تعطیلات به صورت تنهایی

گذران اوقات فراغت با دوستان و خانواده فواید زیادی دارد. اما گذران وقت به تنهایی هم خالی از لطف نیست و فواید بسیاری دارد. گاهی اوقات پیش می‌آید که بر حسب شرایط می‌خواهید تعطیلات خود را تنهایی بگذرانید و تجدید قوا شوید و انرژی ای نو بگیرید. استرس‌هایی که در محیط کاری یا در منزل به فرد وارد می‌شود در یک زمان خاص باید تخلیه شوند تا فرد بتواند انرژی خو را بازیابد و استراحت فکری داشته باشد. این ایده‌های گذران تعطیلات به صورت انفرادی، به شما کمک می‌کنند تا احساس انرژی بیشتر و شارژ مجدد کنید. آنها به گونه ای انتخاب شده اند که به شما کمک کنند، ضمن کشف ویژگی‌های منحصر به فرد شهرتان ، یادبگیرید و رشد کنید. در اینجا ۸ ایده برای گذران تنهایی تعطیلات داریم، که این فعالیت‌ها برای انگیزه دهی ، تحریک مغز و کمک به شما برای امتحان کردن چیزهای جدید است.

 • یک گوشه خلوت در خانه برای خود پیدا کنید، کتاب ناتمامی‌که دارید را تمام کنید و از خواندنش لذت ببرید. یا فیلم مورد علاقه تان را ببینید.
 • اگر کارهای نکرده در خانه دارید، یک روز را در خانه بمانید و آنها را انجام دهید. این کارها می‌توانند شامل نظافت، خانه تکانی، مرتب کردن یا ساختت یک اثر هنری یا صنایع دستی باشد که همیشه آرزوی انجام آن را داشتید.
 • در یک تور یک یک روزه گشت شهری ثبت نام کنید. این تور می‌تواند گشت با اتوبوس یا پیاده باشد. اما نکته مشترک، آشنا شدن با تاریخچه شهری است که در آن زندگی می‎کنید و مطمئنا شهرتان شما را سورپرایز می‌کند و اتفاقاتی خوب در این سفر یک روزه برایتان پیش خواهد آمد. دوستان جدیدی پیدا می‌کنید و یا در برنامه‌های آتی با دوستانتان می‌توانید به این مکان‌ها برگردید و روز دوستانتان را بسازید.
 • یک سفر یک روزه به یک مقصد نزدیک بروید. یک رودخانه، کوه، یا یک سایت تاریخی. در آنجا اتفاقات جدید و رویدادهای سورپرایز کننده ای وجود دارند تا انجام دهید.
 • یک روز را در یک موزه بگذرانید. شهرهایی مثل تهران، اصفهان، پاریس و . . . شهرهایی هستند که تعداد موزه‌های آن بسیار زیاد است. اگر یکی از این موزه‌ها را همیشه در ذهنتان داشتید که یک دل سیر درآن بگردید و تفحس کنید، الان فرصت مناسبی است.
 • جاهایی از شهر را پیدا کنید که هر کسی به آن طرف‌ها نمی‌رود، ولی اتفاقات جالب زیادی آنجا اتفاق می‌افتد.
 • غذای مورد علاقه تان را سرو کنید. ممکن است رستوران یا غذایی را همیشه در ذهنتان داشته باشید اما به دلیل هزینه بالای آن هیچ وقت به آنجا نرفته‌اید. اکنون که شما تصمیم گرفته اید تعطیلات خود را در شهرتان بگذرانید، نیازی نیست هزینه ای بابت هتل پرداخت کنید و می‌توانید آن هزینه را جایگزین رستوران مورد نظر کنید. گزینه رستوران پیشنهاد ماست، شما می‌توانید آن را با هرچیزی که علاقه دارید جابه جا کنید. یکی از جایگزین‌ها می‌تواند دیدن یک ویدیوی تهیه غذای مورد نظر، تهیه مواد مورد نیاز و تجربه یک غذای جدید باشد. انتخاب با شماست.
 • به یک کارگاه کوتاه مدت بروید. یا در یک دوره آنلاین شرکت کنید. در محلی که زندگی می‌کنید، حتما موسسه‌ای آموزشی یا کارگاهی وجود دارد که شما بتوانید در مدتی کوتاه مهارتی را بیاموزید. در غیر این صورت تکنولوژی و اینترنت همه مرزها را برداشته اند. کافی است کمی‌سرچ کنید.

همان‌طور که در ابتدای مقاله هم ذکر شد، این پیشنهادات می‌توانند بر اساس علاقه و مشخصات شما تغییر کنند. اما نکته مهم در اینجا استفاده درست از زمان، مدیریت زمان و داشتن تعطیلاتی شاد و مفید است. اگر شما نیز تعطیلاتتان را به شیوه‌ای خاص می‌گذرانید و برنامه ای برای آن دارید برای ما در بخش نظرات نوین توریسم بنویسید. امید است برای خوانندگان الهام بخش باشد.

بشری مهاجر

بشری مهاجر هستم در زمینه توسعه و برنامه ریزی تخصص دارم از دانشگاه هنر اصفهان ارشد گردشگری گرفتم.

  نوشته‌های مرتبط

  دیدگاه‌ها

  *
  *

  0