نوین توریسم

۲۸ خصلتی که تورلیدر حرفه ای در سال۲۰۲۰ باید داشته باشد

تورلیدر حرفه ای

حرفه ای گری در تورلیدری

تورلیدر حرفه ای برای گردشگران تجربه مثبت و لذت بخشی فراهم می کند و برای آژانس های مسافرتی انتفاع بیشتری ایجاد می کند.به همین خاطر در بازارکار تورلیدرهایی موفق هستند که می توانند با اصول حرفه ای گری خود را تطبیق دهند و به دنبال کسب خصلت های یک تورلیدر حرفه ای هستند.

تورلیدر حرفه ای؛ فردی است که علاوه بر مهارت های لازم هر تورلیدر به خصایص و صفت هایی مزین است که او را از رقبای خود متفاوت و متمایز نشان می دهد. این فرد در شخصیت، رفتار  و منش زندگی شخصی و کاری در بالاترین سطح استاندارهای جهانی و ملی رفتار می کند و برای دیگران تجربه لذت بخش خلق می کند.

یک تورلیدر هر اندازه بتواند کارهای بیشتری را برای گروه گردشگری انجام دهد ارجمندتر خواهد بود. تور لیدر باید همواره آمادگی رویارویی با موارد اضطراری را داشته باشد. وظایف او مانند سرکرده گروه پیشاهنگان، فرمانده سربازان یا مدیر اداره است. یک سرپرست گروه بسته به توانمندی و کار آزمودگی اش، می تواند بخشی از وظایف راهنمای محلی یا تمام وظایف او را عهده دار شود.

اگر با محل آشنایی داشته باشد می تواند در ارائه توضیحات در مورد دیدنی ها با راهنمای محلی همکاری کند. داد و ستد ها، نقطه نظرات، داستان ها، خاطرات و ترانه ها می تواند آمیزه خوشایندی را پدید آورد.

۲۸ خصلت تورلیدر حرفه ای

راهنمایان تور باید از خصوصیات شخصیتی و رفتاری خاص و والایی بهره مند باشند تا بتوانند از پس این شغل جذاب اما پر ‌افت و خیز برآیند در ادامه بعضی از خصوصیات یک تورلیدر حرفه ای  را به شما معرفی می کنیم:

 • نیرومندی و مصمم بودن

یک راهنمای تور باید دارای توانایی رهبری باشد. یعنی بتواند مدیریت کرده و تصمیم بگیرد. این کار برای کسانی که شخصیتی مردد، بی ثبات، ترسو و کمرو دارند مناسب نمی باشد. کسب تجربه و معاشرت با افرادی که کاریزمای رهبری دارند می تواند نقش موثری در کسب این خصیصه داشته باشند.

 • دید مثبت

راهنما باید فردی خوشبین بوده یا دست کم خود را اینگونه نشان دهد. یادتان باشد که این خوشبینی مسری است. راهنمای منفی باف، مایه دردسر و گرفتاری است. البته خوش بینی بیش از اندازه هم خوب نیست. باید بدانید مردم و مخصوصا گردشگران از افراد منفی باف لذت نمی برند و تلاش می کنند رابطه خود را با وی قطع کنند. به همین خاطر تلاش کنید دیدمثبتی داشته باشید و به گردشگرانی که همراه شما هستند حس مثبت و انگیزه بخش هدیه دهید.

 • زیرکی و خوش سرزبانی

یک همراه تور هم باید سیاست مدار باشد و با مسافران گروه، کارکنان هتل ها، رستوران ها، شرکت های حمل ونقل و رانندگان روشی سیاستمدارانه در پیش گیرد. نباید به شایعات توجه کند، به اعتماد اطرافیان باید ارج بگذارد و به حساسیت هایشان توجه نماید. تورلیدرهای حرفه ای می دانند که زیرکی و خوش زبانی باعث تقویت و توسعه ارتباطات و شبکه کاریشان می شود و ثمرات بیشتری کسب می کنند.

 • صداقت و وفاداری

فضیلتی که هر تورلیدر حرفه ای باید داشته باشد صداقت و پایبندی به اصول در برابر مسافران و سازمانی است که برایشان کار می کند. در این کار همه چیز باید روشن باشد و هیچ پنهان کاری و حساب سازی نباید وجود داشته باشد. راهنما نباید دست به کارهایی بزند که به سازمان و کارفرمایش لطمه وارد شود. صداقت و وفاداری خصلتی است که اگر یکبار اسیب ببیند دیگر نمی توانند وجه و اعتبار خود را در بازار برگردانند.

 • اعتماد به نفس و قاطعیت

یک راهنما بهتر است دارای اعتماد به نفس و غرور بوده و کمی منیت داشته باشد. هنگامی که کارمند هتل می گویداتاق یک تخته ندارند، راهنما نباید فورا کوتاه بیاید بلکه باید بگوید: «بگو رئیست بیاید.» این به معنای دادزدن، ناسزاگفتن یا رفتار خشونت آمیز نیست. بلکه به این معناست که راهنما بر حقوق مسافرانش پافشاری می کند. به میزانی که با دقت و نظم حساب شده کار کنید و نسبت به کار خود اطلاعات داشته باشید، اعتماد به نفس و قاطعیت بیشتری دارید.

 • آرامش در رفتار

حتی در هنگام نگرانی نیز باید لبخند اطمینان بر لبان راهنما باشد. راهنمای خوب هرگز حتی در درونش احساس ترس ندارد. آنها باید در بحران ها خونسردی شان را حفظ کرده و در برابر موارد اضطراری به سرعت بهترین واکنش را نشان دهند. در برابر مخاطرات بزرگ باید این توان را داشته باشند که به درستی و روشنی بیندیشند.

 • شخصیت گرم و پرشور

ویژگی هایی که در موردشان صحبت کردیم، در هنگام عمل کمی ارتشی مآبانه به نظر می رسند. اما در راهنمایان تور باید کمی رفتار افسر فرمانده نیز وجود داشته باشد. اما باید به خاطر داشته باشید که مسافران یک گروه آزاد و خوشگذران هستند نه یک دسته سرباز. راهنمای تور هنگامی که رهبریش را اعمال می کند باید گشاده رو بوده و نشان دهد که آماده لبخند زدن است.

مسافران تور می توانند وضعی نامرتب یا آشفته داشته باشند اما سرپرست گروه باید همواره دارای ظاهری آراسته باشد. این آراستگی و شادابی بر اعتبار و اقتدارش اضافه می کند و سرمشقی برای دیگران خواهد شد.

 • تندرستی یکی از ویژگی های مهم تورلیدرهای حرفه ای

این بدین معنا نیست که سرپرست تور از همان ابتدا وارد ورزش های سنگین شود. اما باید تندرست باشد. از ناتوانی بدنی رنج نبرد و بنیه خوبی داشته باشد. حتی در هنگامی بیماری باید طوری رفتار کند که گویای سرزندگی و توانمندی باشد.   

 • حساسیت

گذشته از برنامه ریزی برای مسیر یا موارد اضطراری، راهنما همواره باید حالات مسافران را زیر نظر داشته و واکنش های شخصیتی شان را پیش بینی نماید. او باید اسباب آسایش و آرامش مسافران تنها و نگران را نیز فراهم نماید. راهنما باید کمی روانشناسی هم بلد باشد و نسبت به مسافران و حالاتشان هوشیار باشد.

 • انعطاف پذیری و نرمش

در سفر مسائلی چون خرابی وسایل حمل و نقل، اختلال در ابزارهای ارتباطی و پیام رسانی، وجود مسافران ناسازگار و دردسر آفرین یا بیماری ها، بلایای طبیعی، تاخیر وسایل ترابری و… وجود دارد. پس راهنمای تور باید به سرعت و با حضور ذهن برای آنها چاره سازی کند. باید بتواد تا هرگاه شرایط ایجاب کرد، برنامه را تغییر دهد.

 •   فداکاری

یک همراه تور باید همواره آماده باشد تا به خاطر رفاه گروه از آسایش خود چشم پوشی کند. یک لیدر باید پس از همه غذا بخورد، بنوشد و بیاساید. در واقع با این کار در نزد مسافران محبوب می شود و برایش احترام بیشتری قائل هستند.

 • آینده نگری

همچنان که نرمش پذیری فضیلتی بایسته است یک تورلیدر کاردان باید همه چیزهای نادرست و مشکل آفرین را از قبل پیش بینی کرده و بکوشد از رویداد آنها جلوگیری نماید. وجود مسائل پیش پا افتاده یا حتی غیر قابل پیش بینی در ذهنیت مسافران تاثیر منفی می گذارد و تجربه نامناسبی را رقم می زد به همین خاطر توصیه می شود حتی المکان تورلیدرها آینده نگر باشند و همه حالات ممکن را پیش بینی کنند. تورلیدرهای حرفه ای معمولا این ویژگی کلیدی و اثر بخش را دارا هستند.

 •  توانایی جذب مسافر

راهنمای حرفه ای یا همراه تور زیاد با جذب مسافر برای تور کاری ندارد. راهنمایان گه گاهی می توانند مسافران را به دنبال خود بکشانند. یک شرکت برگزار کننده تور یا یک دفتر مسافرتی روی نام و اعتبار چنین کسی حساب زیادی باز می کنند. اخلاق خوب، خوش و بش با مسافران، روحیه بالا و کارهای دیگر می تواند در جذب مسافر تاثیر زیادی داشته باشد.

در واقع تورلیدر حرفه ای با اصول بازاریابی و روندهای جدید بازاریابی آشنایی کاملی دارد و همواره به دنبال تکنیک های کاربردی تبلیغات و جذب گردشگر است؛ با اینکه این کار وظیفه تورلیدرها نیست ولی در صورتی که شما مهارت بازاریابی داشته باشید، کسب وکارهای حوزه گردشگری مشتاق همکاری با شما هستند

 • شناخت منطقه:

بدیهی است هر فردی وقتی برای اولین بار به جایی می رود، آشنایی چندانی با آن ندارد اما برای کسی به دفعات به آن محل آمده است، این یک برتری بی چون و چراست. یک راهنما به دلیل آشنایی با منطقه می تواند با تسلط بیشتری، درباره جاذبه ها، امکانات محل و شمار روزهای سفر سخن گفته و اظهارنظر نماید و همچنین مشکلات احتمالی را از قبل پیش بینی نماید.

 • دانستن زبان محلی و خارجی:

داشتن این توانایی (به ویژه برای تورهای خارجی) از جمله نیازهای حرفه ای می باشد. اما بیشتر راهنمایان گاهی نیاز به دادن توضیح ندارند. به همین دلیل در جاهای دیدنی سرانجام به اینجا می رسند که کار را به طور کامل به دست راهنمای محلی بسپارند.

همچنین تسلط و آشنایی کامل با حداقل یک زبان خارجی (ترجیحا انگلیسی) نیازی مبرم و ضروری است در عصر حاضر دانش عمده و مهارت های کلیدی هر عصر ریشه در زبان خارجی دارد و منافع زیادی می تواند برای تورلیدر ایجاد کند.

 • تحصیلات و هوشمندی:

این دو ویژگی در کنار یکدیگر باید باشند اما همیشه این اتفاق نمی افتد. برخی از دانش آموختگان می توانند الگو و نمونه هوشمندی باشند و خیلی از افراد هوشمند شاید آموزش رسمی چندانی ندیده باشند. پس شما کسی را به عنوان راهنما می خواهید که تیزهوش باشد و خیلی سریع بتواند دانستنی ها را فرا گیرد، به یاد بسپارد و سخنور خوبی باشد.

 • کارآزمودگی و سن:

باز هم این دو عامل در هم تنیده و توامان با یکدیگر می باشند. اما گاهی چنین چیزی در دسترس نمی باشد. برخی از بزرگسالان گویی از تجربه ها درس نگرفته اند و برخی از جوان ترها انگار پخته و بالغ آفریده شده اند. همه چیز به سن و سال بستگی ندارد. اما چند تار خاکستری مو می تواند به جلب توجه و احترام کمک کند. با این همه یک جوان کار آمد بهتر از کهنه کاری است که کارایی ندارد. با اینکه داشتن تجربه در سفر بسیار سودمند است اما تجربه های مدیریتی در زمینه های دیگر نیز می تواند در این زمینه کارساز باشد.

 • مهارت در کمک های اولیه:

راهنمای تور باید در مسوولیت های پزشکی نیز بسیار هوشیار عمل کند. مهارت هایی چون تنفس مصنوعی، نجات غریق و کمک های نخستین پیشرفته کمک های ارزشمندی به شمار می رود.

 • پرداختن به جزئیات:

اغلب اوقات مهارت های سازمانی دست کم گرفته می شوند و در زمینه رهبری تور، بیشتر بر فرهیختگی تاکید می شود. برای رهبری تور شما به کسی نیاز دارید که به آینده بیندیشد، پیش تر را بنگرد و برای آینده تصمیم گیری نماید.

 • قوی بودن در برقراری ارتباط

یک راهنمای تور خوب، مهارت های ارتباطی را کاملا بلد است و به خوبی می تواند با افراد مختلف ارتباط برقرار کند. در واقع تورلیدر قرار است تا هربار در مقابل جمعیتی صحبت کند و درباره موارد مختلف در سفر توضیحاتی بدهد؛ بنابراین باید بتواند واضح و قابل فهم این توضیحات را به مسافران ارائه کند. علاوه بر این باید شخصی اجتماعی باشد و بتواند راحت با دیگران ارتباط برقرار کند یعنی در واقع باید بتواند یک پیوند صیممی و دوستانه و گرم بین خود و بقیه ی اعضای گروه و بین اعضای گروه با هم بوجود بیاورد. اجتماعی بودن تقریبا امری ذاتی است اما بعضی مواقع با بعضی تمرین های خاص می توان آن را بدست آورد.

 • باهوش و حافظه در موارد مختلف:

تور لیدر همانطور که از اسم آن مشخص است قرار است که در سفر راهنمای افراد زیادی باشد و مکانهای دیدنی و جاذبه های گردشگری را به آنها نشان و توضیح دهد. بنابراین باید حافظهی خوبی برای درک اطلاعات و به خاطر سپردن آنهاو انتقال به افارد دیگر داشته باشد. یک راهنمای خوب هیچ وقت از روی کاغذ اطلاعات را نمی خواند و به مسافران انتقال دهد. باید طوری جملات را ادا کند که شنونده احساس خستگی نکند و این حس در او بوجود بیاید که انگار دارد تجریبات شخصی راهنما را می شوند.

 • مهارت بداهه‌ گویی

یک تور لیدر حرفه ای ، یک قصه خوان خوب است! می تواند به موقع حرف هایش را بزند و توانایی جمع‌‌ کردن و سرو سامان دادن به گفت و گوهای مختلف را دارد. علاوه بر این، می تواند به سوال هایی که مسافران می پرسند هم در همان لحظه جواب دهد؛ و این به عای بداهه گویی است. اشتیاق به کار یک تورلیدر خوب عاشق کارش است و آنقدر ذاتا با اشتیاق رفتار می کند که باعث می شود این شور و شوق به بقیه هم منتقل شود. و به همین دلیل، مسافران با اشتیاق بیشتری به صحبت های فرد راهنما گوش می کنند و راحت می توانند حرف های او را درک کنند. اما باید بداند مرز میان بداهه گویی و پرگویی به باریکی تار مو است باید مواظب باشید صف پرگویی و کسل کننده بودن به شما نخورد.

 • پرداختن به جزئیات:

مهارت های سازمانی اغلب دست کم گرفته می شوند، به ویژه در زمینه رهبری تور که بیشتر بر فرهیختگی تاکید می شود. با این همه، کسی را نیاز دارید که به آینده بیندیشد، پیش تر را بنگرد و برای آینده تصمیم بگیرد. کسی که تمهیدات لازم برای اجرای تور را از پیش فراهم سازد و هر روز آن را بازبینی کند، کسی که بتواند ثبتی روشن، کامل و دقیق برای همه رویدادهای سفر فراهم آورد.

 • مدیریت بحران:

مدیریت و قدرت ریسک نیز یکی از ویژگی های مهم روحی راهنمایان گردشگری است. در هر تور موارد بحرانی پیش می‌آید که راهنما باید بتواند به خوبی آنها را مدیریت کند و برای کنترل شرایط و هرچه بهتر برگزار شدن تور، تصمیم‌های بموقع و لازم را اتخاذ کند. گاه پیش می‌آید که برنامه روزانه نیاز به تغییر دارد. جایگزین کردن برنامه مناسب، تنش زدایی از گروه در شرایط بحرانی، انتخاب مسیر مناسب برای رسیدن به مقاصد گردشگری، همراه و همگام کردن تمامی اعضای تور برای ایجاد همگرایی، تنظیم برنامه روزانه تور و … همه و همه به توانایی مدیریت راهنما بستگی دارد.

 • ویژگی های جسمی تور لیدر حرفه ای

راهنمای گردشگری به اقتضای مسئولیت سنگین و شرایط کاری پویا و پر تنش خود باید از شرایط جسمی مناسب برخوردار باشد تا چالاکی لازم برای انجام مسئولیت خود را داشته باشد. راهنمایان حرفه ‌ای ضمن توجه به تغذیه سالم و انجام ورزش، مراقب شرایط جسمی خود هستند. مشکل اضافه وزن، فشار خون، بیماری های قلبی و عروقی، بیماری های عصبی و… به شدت در کار راهنما اختلال ایجاد می‌کنند.

 • آراستگی:

آراستگی ظاهری نیز در حین انجام تورهای گردشگری برای راهنمایان از ملزومات کاری به حساب می‌آید. رسیدگی به نظافت روزانه و ظاهری، هم بر روحیه خود راهنما و هم بر احساس گردشگران تأثیرگذار است. راهنما همواره باید این نکته را درنظر داشته باشد که سفیر فرهنگی کشور خود است. بنابراین تک تک رفتارهای وی باید انعکاس دهندۀ فرهنگ، تاریخ و تمدن کشورش باشد.

سخن نهایی در باب تورلیدر حرفه ای

این ۲۸ خصلت اگر در هر تولیدر وجود داشته باشد قطعا می تواند پله های موفقیت را یکی پس از دیگری طی می کند. این رفتار غالبا انتسابی نیستند و می توانند با تمرین؛آموزش و تکرار آن ها را کسب کنند. ما در نوین توریسم میکروکتاب تورلیدری به سبک حرفه ای را ترجمه کرده ایم؛ می توانید با مطالعه این کتاب و استفاده از تست خودشناسی میزان حرفه ای بودن خود را اندازه گیری کنید.

novintourism

نوین توریسم دانشگاه آنلاین گردشگری کشور

  نوشته‌های مرتبط

  دیدگاه‌ها

  *
  *

  0