نوین توریسم

۱۱ دلیل برای بالا بودن پتانسیل صنعت گردشگری

چرایی پتانسیل صنعت گردشگری

پتانسیل بالای صنعت گردشگری امروزه باعث شده به یکی از بزرگترین و مهم ترین صنایع ثروت ساز در اقتصاد جهانی ایفای نقش کند و به شدت توسط مردم و کسب وکارهای صنعت گردشگری مورد استقبال قرار گرفته است.

متخصصین معتقدند که اساس ظهور صنعت گردشگری از این فلسفه می آید که آن چه انسان ها را به سمت و سوی گردشگری سوق می دهد و باعث انتخاب مقصد گردشگری می شود بحث  تفاوت مقاصد گردشگری است .در واقع وقتی سفر می کنیم و از مقر زندگی خود دور می شویم زندگی برای مدتی از هر لحاظ متفاوت خواهد بود.

برای مثال  : آمریکایی ها به مناطق بومی سفر می کنند نه برای دیدن آسمان خراشها  / اروپائیان سفر به کویر را بجای سفر به شمال کشور ما ترجیح می دهند چون آب و هوای شهر و کشور خودشان مشابه آب و هوای آنجا می باشد. ولی عرب ها بر عکس رفتار می کنند.

به همین خاطر رشد و ارتقای صنعت گردشگری در هر کشوری به طرز شدید و مستقیمی به سرمایه گذاری و  برجسته نمودن تفاوت هایی است که برای گردشگران بازار هدف از جایگاه و اعتبار بالایی برخوردار است و مهم تر از این تفاوت در بازار هدف برای گردشگران در دسترس نیست. و این مهم ترین عاملی است که گردشگری حاضر به پرداخت پول برای آن است و حتی به بازگشت مجدد نیز ترغیب می شود .

صنعت گردشگری

۱۱ دلیل برای پتانسیل بالای صنعت گردشگری

صنعت گردشگری به دلیل ماهیت متفاوتی که با سایر صنایع دارد دارای ویژگی های منحصر به فرد خود است که باعث می شود نه تنها پتانسیل ها و ظرفیت های خاص خود را داشته باشد بلکه ساختار و نیازهای خاص خود را دارد که در ادامه به مهم ترین مواردی که باعث افزایش پتانسیل صنعت گردشگری شده است اشاره خواهیم کرد:

 • گردشگری، صنعتی کا ربر است. در این صنعت نیاز به دستگاه ها و ماشین آلات نیست زیرا نیروی انسانی نیروی اصلی محسوب می شود و از بی سواد تا با سواد در این صنعت بکار گرفته می شوند. مثل: مدیر هتل ( با سواد ) نظافت چی هتل ( بی سواد)
 • صنعت گردشگری فصلی است. به همین دلیل زمان عنصری به شدت تاثیر گذار و مورد توجه است و تقاضای ایجاد شده بر اساس زمان وبه اصطلاح تقاضا فصلی است .ممکن در بازه ای از زمان تعداد گردشگران زیاد و در بازه ای از زمان تعداد گردشگران کم باشد.
 • فعالیت های مرتبط با صنعت گردشگری بر خلاف جریان معمول زندگی گردشگران شکل می گیرد. مثلا : در سفر نوع رفتارمان، پوشش و خوابیدن و خوردن و حتی ریتم غذایمان با شرایط معمول زندگی روزمره مان متفاوت می گردد.
 • گردشگر برای بهره مندی از کالا و خدمات صنعت گردشگری ناگزیر از سفر به سرزمین مقصد است. یکی از ویژگی هایی که گردشگری را متفاوت می کند این است که گردشگر ( متقاضی ) خود هزینه جابجایی اش را می پردازد. فرض کنید فردی می خواهد یخچالی را بخرد؛او خود متقاضی پرداخت هزینه حمل نمی شود و انتظار دارد هزینه حمل و نقل با صاحب کسب وکار باشد در حالی که در صنعت گردشگری این گونه نیست.
 • نقش نظام اطلاع رسانی در صنعت گردشگری چشم گیر است در واقع در این صنعت کسب وکارهایی موفق هستند که بتوانند به عنوان یک رسانه ایفای نقش کنند.
 • گردشگری صنعتی چتـــــری است. طیف وسیعی را در بر می گیرد و تمام محصولات و خدماتش به یکدیگر وابسته و مرتبط اند. یعنی همانند چتری می باشد که اگر گوشه ی چتر سوراخ شود دیگر قابل بهره برداری نخواهد بود.
 • بهره مندی از محصولات صنعت گردشگری حاصل تعامل اجتماعی میان عرضه کننده و متقاضی می باشد. مثلا: قیمت محصولات گردشگری استاندارد ندارد بلکه به کیفیت کالا مربوط می شود. به همین خاطر تعاملات انسانی و نیروی کار با کیفیت به شدت در قیمت ارائه شده تاثیر گذار است.
 • محصولات صنعت گردشگری قابل بهره برداری ۲ گانه می باشند. یعنی وقتی جاده ای برای کشاندن توریست ها به منطقه ای ایجاد می کنیم، در واقع هم گردشگران و هم بومیان از آن بهره برداری می کنند.
 • صنعت گردشگری دارای منافع غیر اقتصادی بسیار است. مثل : منافع سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و زیست محیطی. می توان با قاطعیت گفت که قوی ترین و پایدار ترین روش صادرات فرهنگ و طرز تفکر یک جامعه از سمت و سوی این صنعت می گذرد.
 • صنعت گردشگری نسبت به تغییرات درآمد و قیمت بسیار حساس می باشد. یعنی کشش پذیر است و با افزایش درآمد، تقاضا نیز افزایش می یابد.
 • گردشگری یک بخش پیشرو در اقتصاد به شمار می آید. مانند یک لوکوموتیو عمل می کند. مثال: کشاورزی که تولیداتش ۵۰ کیلو گرم بوده ولی با حضور گردشگران در آن منطقه، نیاز به تقاضا افزایش یافته و ایشان نیز تولیداتش را اضافه نموده و در نتیجه درآمدش نیز افزایش می یابد

این دلایل و دلایل متعدد دیگری مانند فرصت اشتغال برابر برای زنان و مردان و حضور نوجوانان در این صنعت و ….باعث ایجاد تمایز این صنعت با سایر صنایع شده است.  هرچند که باید دانست این ویژگی ها بسته به دوره زمانی و نیازهای دوره می تواند متفاوت و مختلف باشد و بر اساس ترندهای سال این ویزگی ها دست خوش تغییرات متعدد می شود.پتانسیل صنعت گردشگری فرصت کارافرینی و اشتغال بیشتری به کشور می دهد پس باید ان را جدی گرفت.

novintourism

نوین توریسم دانشگاه آنلاین گردشگری کشور

  نوشته‌های مرتبط

  دیدگاه‌ها

  *
  *

  0