نوین توریسم

پنج استراتژی جذاب سازی مقصد برای گردشگران نسل هزاره

گردشگران نسل هزاره

اهمیت گردشگران نسل هزاره (دهه ۶۰ و ۷۰ )

گردشگران نسل هزاره یکی از مهمترین گروه‌های هدف برای سازمان های بازاریابی مقصد است.  نسل هزار افرادی را شامل می‌شود که بین دهه های  ۱۹۸۰- ۲۰۰۰ به دنیا آمده اند.  این نسل از گردشگران به نسبت نسل‌های قبلی از خود تمایل بیشتری به سفر دارند. مسافرت و گردشگری بخش اصلی هزینه کردهای آن ها را به خود اختصاص می‌دهد.

با توجه به ویژگی های خاص این نسل ، برای جذب گردشگران نسل هزاره باید راهبرد تاکتیک های ویژه ای را مورد توجه قرار داد.

پنج استراتژی جذاب سازی مقصد برای گردشگران نسل هزاره

در این مقاله تلاش می کنیم در مورد ۵ استراتژی صحبت شود که می تواند مقاصد گردشگری را برای این نسل جذاب کند و با انگیزه بیشتری حاضر به انتخاب این مقصد شوند.

۱- شبکه‌های اجتماعی

تقریبا تمام تقریباً تمام تجربه گردشگری نسل هزاره تحت تاثیر شبکه های اجتماعی است از فیس‌بوک برای کسب انگیزه جهت سفر از نظرات ارائه شده در مورد خدمات و مخصوص جهت انتخاب به مقصد هتل یا خدمات خاصی استفاده می کند در طول سفر حداقل روزانه یک پست در شبکه های  اجتماعی به اشتراک می گذارند در هنگام برگشت به خانه هم باقی مانده تجارب خود از مقصد را در قالب متن عکس یا ویدیو به اشتراک می‌گذارند. سازمان‌های مدیریت و بازاریابی مقصد (DMOs) باید از این شبکه های اجتماعی نه تنها برای تبلیغات، بلکه برای تعقیب ردپای دیجیتالی مسافران، ارتباط گرفتن با اینفلوئنسرها، تعامل با فالوور ها، تولید و به اشتراک گذاری محتوا های درگیر کننده و قابل اشتراک و تولید دانش از اطلاعات به اشتراک گذاشته شده جهت ارائه خدمات بهتر استفاده کنند.

۲- ایجاد خاطرات جالب جذاب برای به اشتراک گذاری در اینستاگرام INSTAGRAMABLE EXPERIENCE)

امروز نسل جدید گردشگران به ویژه گردشگران نسل هزاره بیش از آنکه به تبلیغات اجرا شده توسط مقصد و مشاغل توجه کنند به اطلاعات و آنچه دوستان و فالوور های آنها در شبکه های اجتماعی به اشتراک می‌گذارد، اهمیت می‌دهند و در واقع تاثیر آنها خیلی بیشتر از تبلیغات رسمی توسط مقاصد و مشاغل گردشگری است.

ازاین‌رو، تشویق گردشگران نسل هزاره برای به اشتراک گذاری تجارب خود در شبکه‌های اجتماعی اهمیت حیاتی دارد. ساخت  المان های خلاقانه از جمله  نام مقصد از تاکتیک های رایج  و پذیرفته شده است. نکته‌ای که باید در این زمینه مورد توجه قرار داد ایجاد هشتگ و درخواست گردشگران برای به اشتراک گذاری تجارب خود به آن هشتگ است. طراحی مسابقه نیز از جمله تکنیک های دیگر برای تشویق گردشگران به اشتراک گذاری است.

 ۳-  درگیری کردن و مشارکت دادن نسل هزاره

برعکس نسل ایکس که بیشتر غیرفعال و دریافت کننده اطلاعات بودن نسل هزاره به شدت دوست دارد در خلق تجارب خود مشارکت داشته باشد از این رو مغازه باید فرصت هایی را برای اشتراک به برای مشارکت دادن فراهم کند. در مراکز تولید سفال اجازه دهند که گردشگران خودکفایی را تولید کنند و نکته مهم این است که باید توجه داشت به شکل و ظاهر سفال اهمیت زیادی داره فقط تجربه منحصر به فرد گردشگر اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد گاهی نیز تجربه مجازی از طریق واقعیت مجازی و واقعیت افزوده هم می تواند مفید باشد .

۴- تلفیق سفرهای کاری- تفریحی( BLEISURE)

گردشگران نسل هزاره  بیش از نسل های قبل از خود تمایل دارد که سفرهای کاری و تجاری خود را با را با تجارب تفریحی و سرگرمی تلفیق کند. از این رو لازم است که مقاصد نه تنها این گروه را به بازدید از مقصد تشویق کنند، بلکه باید برنامه‌هایی را نیز برای تفریح و سرگرمی آنها ارائه دهند.این مسافران معمولا همراه با اعضای خانواده یا دوستان و یا گروهی به مقاصد وارد می شوند. از این رو، برای مثال، برای قبل  و بعد از کنفرانس ها یا نشست ها بهتر است تورهای گروهی در نظر گرفته شود.

 ۵-  تشویق به وفاداری

گردشگران نسل هزاره  بیش از نسل قبلی از خود به برنامه‌ها و استراتژی ها وفاداری علاقه نشان می دهد. از این رو بعد از سفر مقاصد باید به دنبال راهبردهای جهت تداوم ارتباط آنها با مقاصد باشند.  ایجاد انگیزه  در آنها جهت به اشتراک گذاری تجارب خاطره انگیز خود از مقصد جایزه و پاداش و مشوق های قیمتی از جمله تخفیفات مختلف جهت بازدید مجدد می تواند از تاکتیک های رایج باشد .

گردشگران نسل هزاره

سخن نهایی در باب نسل نوین گردشگران

نکات کلیدی که مقاصد و مشاغل گردشگری باید به یاد داشته باشند این است که  گردشگران نسل هزار عاشق تجارب خاطره انگیز و به اشتراک گذاری تجارب با دوستان و فالوورهای خود در شبکه‌های اجتماعی هستند .کمپین های بازاریابی تجربه محور بهتر از هر نوع فعالیت بازاریابی می توان گردشگران نسل هزاره را  جذب مقاصد کند.

ما در نوین توریسم تلاش می کنیم در مورد عادات رفتاری و نیازهای یکی از مهم ترین بازارهای صنعت گردشگری بیشتر صحبت کنیم.

سالار کهزادی

دکتری گردشگری از دانشگاه مرسین ترکیه، مدرس دانشگاه و علاقه مند به حوزه فناوری های نوین و اقتصاد اشتراکی در گردشگری. . عاشق این جملات هستم We rise by lifting others Lifelong learner Less is more

  نوشته‌های مرتبط

  دیدگاه‌ها

  *
  *

   ندا پاسخ

   مطالب مفید و کاربردی بود 👌

  0