نوین توریسم

۱۵ایده بازاریابی اقامتگاه‌ های بومگردی برای خلق ثروت در۲۰۲۰

بوم گردی

بازاریابی اقامتگاه های بومگردی

بازاریابی اقامتگاه‌ های بومگردی یکی از مهم‌ترین وظایف مدیران و صاحبان اقامتگاه‌ های بومگردی است که بدون استفاده درست و صحیح آن جامعه هدف و مخاطبان اقامتگاه‌های بومگردی نمی‌توانند شناخت درستی از اقامتگاه داشته باشند.

در عصر امروزه و در صنعت کاملاً رقابتی گردشگری دیگر بازاریابی فعالیتی واحد و منفرد نیست که به‌صرف فوروارد کردن چند پوستر و نوشته در گروه‌های تلگرام؛چسباندن چهار بنر و آگهی‌نما رفع تکلیف کرد؛درواقع امروزه بازاریابی اقامتگاه‌های بومگردی به‌عنوان یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های اقامتگاه‌ها  باید در تمام قسمت‌ها و واحدهای دیگر جاری و ساری باشد به‌طوری‌که همه افراد درگیر در آن اقامتگاه و حتی جامعه محلی آن را جزوه وظایف خود بدانند.

همچنین مدیران و مالکان اقامتگاه‌های بومگردی باید به این نکته توجه کنند بازاریابی اقامتگاه‌های بومگردی زمانی ارزشمند است که علاوه بر کارایی با اثربخشی همراه باشد به‌عبارت‌دیگر فعالیت‌های بازاریابی درراه دستیابی به سلسله اهداف مشخصی باشد و با کمترین خطای ممکن به این اهداف دست‌یافت.  والا بازاریابی بدون اثربخشی چیزی جز صرف پول و هدر رفت منابع چیزی نیست

بازاریابی اقامتگاه بومگردی

۱۵ ایده کاربردی برای بازاریابی اقامتگاه‌ های بومگردی

بازاریابی اقامتگاه‌ های بومگردی باید متناسب با شرایط اقامتگاه؛جامعه محلی و پتانسیل‌های موجود اقامتگاه باشد و از اثربخشی و کارایی لازم برخوردار باشند.  در ادامه ۱۵ ایده کاربردی برای بازاریابی اقامتگاه‌های بومگردی معرفی خواهیم کرد که صاحبان اقامتگاه می‌توانند برای جذب گردشگر خارجی استفاده کنند.

۵ ایده اول

 1. سعی کنید برای اقامتگاه خود از یک بوی خاص و متمایز استفاده کنید،که با عوامل فرهنگی و اجتماعی محیط اقامتگاه همخوانی داشته باشد برای مثال میخک و سملی در کردستان می‌تواند مثال مناسبی برای اقامتگاه‌های استان کردستان باشد. در یک نظرسنجی که در سال ۱۹۳۵ انجام شد ۸۰ درصد آقایان و ۹۰ درصد خانم‌ها با استشمام بوی یک عطر خاص به یاد خاطره‌ای شفاف و واضح از سال‌های دور می‌افتند. تحقیق مجله Business Research نشان داده است که بوها و رایحه‌های مختلف پیوند عمیقی با خاطرات ما دارند. اگر فروشگاه‌ها بتوانند روی خاطره درستی دست بگذارند، احتمالاً تمایل بیشتری برای خرج کردن پول نشان خواهیم داد. بوهایی که در یک فروشگاه استشمام می‌شوند می‌تواند به‌صورت ناخودآگاه احساس ما را نسبت به یک محصول عوض کند و اگر به‌درستی استفاده شوند، در کل تجربه خرید بهتری را فراهم می‌کند. و این مسئله برای اقامتگاه‌های بومگردی نیز صادق است درواقع اگر اقامتگاه‌ها بتوانند با درست کردن یک بوی نوستالژیک می‌توانند مدت اقامت گردشگر را بیشتر کنند.
 2. از موسیقی محلی؛سنتی و پاپ اصیل در اقامتگاه خود استفاده کنید و تنوع را رعایت کنید اما باید بدانید سعی کنید کنترل؛هدایت و انتخاب نوع موسیقی را به عهده گردشگر گذاشت . یا می‌توانید ملودی خاصی برای اقامتگاه خود بسازید و در تمام سبک‌های تبلیغاتی خود از آن بهره ببرید.نتایج تحقیقات نشان می‌دهد موسیقی بر روی رضایت گردشگران تأثیر مثبت می‌گذارد؛فرایند انتظار را کاهش می‌دهد؛باعث ایجاد تجربه مناسب و ماندگاری مکان در ذهن گردشگر  می‌شود. همچنین باعث می‌شود بازگشت مجدد بیشتر شود و وفاداری افزایش یابد.
 1. سعی کنید بسته به نوع منطقه جغرافیایی اقامتگاه؛فرهنگ بومی و زیست‌محیطی آن برای اقامتگاه رنگ‌سازمانی و یکپارچه‌ای انتخاب کنید که در تمام محصولات و خدمات اقامتگاه تجلی پیدا کند. به‌طوری‌که در ذهن گردشگر بماند. هرچند لازم به ذکر است که رنگ اقامتگاه باید با اصول روانشناسی و نوع مشتری بازار هدف هم‌نوا باشد. در چیدمان محیط به نحوه چیدمان؛ترکیب‌بندی رنگ‌ها و وسایل اطراف توجه کنید.  سعی کنید چیدمان اقامتگاه ابداعی و حاصل ابتکارات متنوعی برای خلق لحظات شاد؛هیجانی و آمیخته با سرگرمی باشد که بافرهنگ جامعه مقصد همخوانی داشته باشد. در چیدمان  خلاقانه و مبتنی بر نوآوری نه‌تنها می‌توان یک تجربه منحصربه‌فرد و به‌یادماندنی برای مشتریان فراهم کرد ، بلکه برانگیختن یک نیاز بالقوه و اشتیاق برای خرید مجدد را هم می‌توان به وجود آورد.
 1. در تهیه غذا،پخت نان،جمع‌آوری میوه،ساخت صنایع‌دستی گردشگر را دخیل کنید و اجازه دهید قسمتی از کار را در صور تمایل او بر عهده گیرد. چراکه تعامل دوسویه و دوطرفه یکی از عناصر مهم بازاریابی حسی است و اساساً یکی از مرزهای  تفاوت و تمایز اقامتگاه‌های بومگردی با هتل ها و مسافر خانه هاست. تعامل یک عنصر اساسی در بازاریابی اقامتگاه های بومگردی است و به ارتباط دو سویه بین اقامتگاه و گردشگر اشاره دارد. هدف از تعامل، ایجاد یک ارتباط مبتنی بر همکاری دو جانبه ، شناسائی تقاضا و نیاز از طریق ارتباط و مراوده برای اجرای بازاریابی هست.کارکنان فعال پشت‌صحنه و روی صحنه یا “کارگردان” و یا “بازیگر” خواهند بود. برای ارائه یک “نمایش” واقعی و انتقال موضوع نمایش)پیام(، بایستی مشتریان فریفتۀ این رویداد طراحی‌شده بشوند و در آن نقش بازیگر را بر عهده بگیرند. گردشگران  تنها زمانی می‌توانند در چیدمان درگیر شده و از ارزش این تجربه آگاه شوند که عمیقاً درروند این رویداد طراحی‌شده شرکت کنند.
 1. فرایند تولید محتوا را در تعامل با گردشگر خلاقانه کنید و سهم عمده را به او واگذار کنید تا جایی که امکان دارد سیاست‌گذاری و تدوین استراتژی را خود اقامتگاه و تولید محتوا را به عهده گردشگری که به اقامتگاه مسافرت کرده واگذار کرد.محتوای تولیدشده توسط گردشگر به‌شدت در جذب گردشگر اهمیت دارد.

ایده های جذاب دیگر برای بازاریابی اقامتگاه های بومگردی

 1. با گردشگران و مخصوصاً گردشگرانی که از اقامتگاه بازدید کرده‌اند تعامل دوسویه برقرار کنند. از آن‌ها عکس و فیلم بگیرند،از آن‌ها بخواهند محتوا را در شبکه‌های اجتماعی خود بگذارند و تگ کنند،به‌صورت متقابل اقامتگاه لایک کند و در کامنت تشکر کند .
 2. رخدادهای پرسروصدا؛ رویدادهای مرتبط باکار خود را شناسایی کنید و در برابر آن‌ها با موضع‌گیری بصیرت مدارانِ به‌اصطلاح خبر ربایی کنید و سوار بر موج شوید.برای درک نمونه‌های این موضوع توصیه می‌کنیم میکرو کتاب مخاطب ربایی از رقبا را  مطالعه کنید.
 3. سعی کنید برای تمام طول سال محتوا داشته باشید حتی زمانی که گردشگر و مشتری وجود ندارد با تهیه محتوا از فعالیت روزمره نگه داری از اقامتگاه،مرور خاطرات مشتریان قبلی،برگزاری مسابقه و…. این طراوت و شادابی را در محتوای تولید کنید.
 4. تولید محتوای ویدئویی کوتاه و بلند را مد نظر خود قرار دهند و حتی المکان حجم تولید محتوای ویدئویی را به‌وسیله نرم‌افزارهای کاربردی پایین بیاورند باید بپذیریم در این گرانی حجم اینترنت و سرعت نابسامان کمتر گردشگری برای یک کلیپ ۱دقیقه‌ای ده مگ دانلود کند.
 5. از افراد تأثیرگذار و خوش‌نام برای ارتقا و پرموشن محتوای تولیدی خود استفاده کنید و از آن‌ها بخواهید کاربران و مخاطبان خود را برای تولید محتوا ترغیب کند .این کار اثربخشی محتوی را افزایش داده و به روند کارها سرعت می‌بخشد. ما در نوین توریسم لیست افراد تأثیرگذار صنعت گردشگری را معرفی کرده‌ایم تا بازاریابی اقامتگاه بومگردی شما راحت‌تر صورت بگیرد.
 6. یکپارچگی خود را در رسانه‌های خود حفظ کنند و برای حضور در هر رسانه برنامه خاص خود را داشته باشند، تعداد رسانه‌ها را با توجه به نوع بازار هدف؛نوع محتوایی که تولید می‌کنند،نیروی انسانی و اهدافی که مدنظر دارند تعریف کنند .
 7. برای مدیریت مؤثر رسانه‌های اجتماعی خود از ابزارهای حرفه‌ای مانند بافر؛هات سوییت و.. استفاده کنید تا درصد خطای انسانی پایین آید .
 8. از هشتگ گذاری مناسب غفلت نورزید و سعی کنید هم به‌صورت فارسی و هم انگلیسی از هشتگ ها استفاده کنید و به مداوم هشتگ های داغ را کشف و مورد استفاده قرار دهید.
 9. در فواصل زمانی مناسب مسابقات جذاب با مکانیزه‌های خلاقانه برگزار کنید و جوایزی مانند اقامت رایگان؛تخفیف و… ارائه دهید.
 10. کمپین‌هایی با موضوع مسئولیت‌پذیری اجتماعی برنامه‌ریزی و اجرا کنید کمپین‌هایی که به‌سرعت ویروسی‌شده و دست‌به‌دست منتشر شوند. موضوعاتی مانند گردشگری مسئولانه،معضل کم‌آبی،حفاظت از گونه‌های روبه منقرض،حمایت از محیط‌زیست و..پتانسیل ویروسی شدن دارند.

 

موفقیت اقامتگاه های بومگردی

سخن نهایی در باب بازاریابی اقامتگاه‌های بومگردی

بازاریابی اقامتگاه‌ های بومگردی یکی از مهم‌ترین وظایف صاحبان اقامتگاه‌های بومگردی در کشور است که باید به‌صورت مستمر و مداوم آن را انجام دهند. در این مقاله ۱۵ ایده کاربردی بازاریابی اقامتگاه‌های بومگردی معرفی شد امیدواریم بتوانیم به جذب گردشگری اقامتگاه‌ها کمک کنیم. اگر در این مسئله نیاز به راهنمایی متخصصین و اعضای هیئت‌علمی نوین توریسم داشتید برایمان کامنت بگذارید تا در ارتباط باشیم.

baset rostami

  نوشته‌های مرتبط

  دیدگاه‌ها

  *
  *

  0