نوین توریسم

اوقات فراغت و نکات مهمی که باید در مورد آن بدانید!

اوقات فراغت

مقدمه ای بر گذران وقت 

اوقات  فراغت شایسته ترین زمان برای سنجش رفتار فردی و اجتماعی است. در زمان فراغت است که انسان می تواند با آرامش خیال و روحی آرام و تهی از دغدغه های زندگی ، ویژگی‌های اخلاقی و رفتاری خویش را مرور کند،  به توانایی ها و ناتوانی های ذهنی و اندیشه‌های خود پی برده و به اصلاح خویش همت گمارد. می‌توان گفت که یگانه سرمایه حقیقی انسان زندگی و عمر اوست. زیرا انسان هر سعادت و خوشبختی و نیک رفتاری یا هر بدبختی و بیچارگی و بدرفتاری را در عمر و زندگی، یا به عبارت دیگر، در وقت و زمان می‌تواند به دست آورد.

فواید اوقات فراغت چیست؟

با تنگناها و فشارهای برخاسته از کار و فرو رفتن در مرداب فریبنده و رنگارنگ زندگی امروز و کشمکش های دردناک و فرساینده در جهان پر آشوب و پرتنش و امان ستیزه کنونی، نه فقط انسان نمی‌تواند به همراه کار و در هنگام اشتغال جسمی و فکری به خویشتن خویش بیندیشد و کردار خود را در کنش با محیط و در رفتار با همنوعان در بوته ی ارزیابی قرار دهد، بلکه گاه حتی تعادل روحی و اندیشه خود را نیز از دست می‌دهد و چه بسا به اختلالات روانی، تنی و رفتاری گرفتار آید و زندگی را بر خود و دیگران سخت می‌کند.

بر این پایه است که در هنگام فراغت که هنگام آزادی از الزامات زندگی است، انسان می تواند به جبران صدمه های جسمی و روانی برخاسته از هیجان‌های کاری بپردازد، به آرامش روحی دست یابد و به فعالیت ها و کارهایی که دلبسته آنها است مثل تفریح، سفر، گردش و غیره بپردازد. خستگی های روحی و جسمی خود را بزداید نیروی بدنی خویش را باز آفریند و به طراوت و شادی روح و روان دست یابد.

 

اوقات فراغت

اوقات فراغت زمان بیهوده و بدون حس مسئولیت در زندگی افراد نیست، بلکه برعکس در این زمان از انسان انتظار بیشتری می رود که احساس مسئولیت کند. حتی در زمانی که انسان به خودش واگذار شده تصمیم گیری به عهده خودش است و می تواند آزادانه عمل کند. مسئولیت پذیری نسبت به خود و اطرافیان و جامعه اهمیت زیادی دارد،

بنابراین فعالیت هایی که در اوقات فراغت انجام می شوند باید کاملاً حساب شده بوده و برای شخص و جامعه مفید باشد. بنابراین هر شخصی در قبال عملکرد خود در اوقات فراغت مسئول است.

حق داشتن وقت هایی برای فراغت 

بهره‌مندی از اوقات فراغت و تفریح با توجه به نقشی که در سلامت روحی و جسمی فرد و جامعه دارد که سالیان درازی است که بخشی از حقوق بنیادی انسان ها شمرده می شود. چنانچه در ماده ۲۴ اعلامیه جهانی حقوق بشر آمده است هر کس حق استراحت و فراغت و تفریح دارد و به خصوص به محدودیت معقول ساعات کار و مرخصی های ادواری با اخذ حقوق ذی حق میباشد. در ماده چهار منشور بین المللی یونسکو هم به فراغت جوانان اشاره و تاکید می‌شود که اوقات جوانان باید سازماندهی شود تا از آن استفاده گردد.

امکانات وقت های  فراغت انسان و نحوه گذراندن آن، تنها به خود شخص مربوط نمی شود، بلکه از ارگانها و سازمانهای مختلف که مسئولیت این کارها را به عهده دارند تاثیر می‌پذیرد. امروزه دولت‌های کشورهای پیشرفته که خود را خدمتگزار مردم می‌دانند و در برابر سلامت جامعه مسئولند، به اهمیت نقش و چگونگی اوقات فراغت در شکل گیری شخصیت، اندیشه، رفتار و کارایی افراد جامعه به ویژه جوانان آگاه اند و وظیفه خود می‌دانند همراه با تامین خدماتی مانند آموزش، تولید، کار، مسکن و تأمین بهداشت و غیره ارائه خدمات اجتماعی ویژه‌ای برای پر کردن اوقات فراغت مردم اقدام کنند.

در این کشورها مدیریت اوقات فراغت از اهمیت زیادی برخوردار است . در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در رشته مدیریت اوقات فراغت کارشناسان و برنامه‌ریزان ای آگاه به نکات جامعه‌شناسی و روانشناسی آموزش می بینند و با نظرخواهی از افراد و همکاری تنگاتنگ با اشخاص ذیربط شامل کارکنان، نوجوانان، جوانان ،میان سالان و غیره به تدوین برنامه‌های هدفمند برای انواع اقات فراغت کوتاه و بلند مدت و میان مدت در طول سال و برای کلیه گروه‌های سنی اقدام می ورزند.

در این جوامع با توجه به اهمیت بسیار زیاد اقتصادی فرهنگی و اجتماعی چگونگی گذراندن اوقات فراغت و نقشی که در سلامت جسم و روح و باربری اندیشه و خلاقیت و نیروی کار دارد در مقاطع مختلف تحصیلی مفاهیم اوقات فراغت و راههای درست و سودآور گذران آن را آموزش می دهند و از آنجا که اوقات فراغت بخش جدایی ناپذیر از زندگی جوامع متمدن است راه دسترسی به مهارتهای زندگی در این نقاط را به افراد نشان می دهند.

 

مقاله مکمل 

 

بشری مهاجر

بشری مهاجر هستم در زمینه توسعه و برنامه ریزی تخصص دارم از دانشگاه هنر اصفهان ارشد گردشگری گرفتم.

    نوشته‌های مرتبط

    دیدگاه‌ها

    *
    *

    0