نوین توریسم

حضور موثر در نمایشگاه بین المللی گردشگری به سبک برندهای جهانی

نمایشگاه بین اللملی گردشگری

نمایشگاه بین المللی گردشگری ، از رسم و سنت نمایشگاه‌ های تجاری اروپا در اواخر قرون وسطی که در عصر سرمایه‌داری تجاری برگزار می‌شد، پیروی می‌کنند. در این دوره تولید کنندگان صنایع دستی از شهرهایی بازدید می‌کردند که نمایشگاه تجاری در آن برگزار می‌شد و  اقدام به عرضه و فروش محصولات خود می‌نمودند. از اواخر قرن هجدهم، برپایی نمایشگاه  بین اللملی گردشگری و صنعتی در اروپا و آمریکای شمالی رایج‌تر شد که نشانگر پویایی تکنولوژیکی انقلاب صنعتی بود.

در اواخر قرن نوزدهم، مفهوم نمایشگاه تجاری به صورت کل و نمایشگاه گردشگری به صورت خاص، سالانه از مراکز تولیدی اروپا به آمریکای شمالی گسترش پیدا کرد. تا قرن بیستم، شرکت‌هایی تخصصی برای برگزاری نمایشگاه‌های تجاری ایجاد شدند و مراکز و مکان‌های ثابتی را برای برپایی این نمایشگاه‌ها ایجاد نمودند و تقویم برپایی نمایشگاه‌های تجاری مختلف را برای آن آماده کردند. در قرن بیست و یک، با صنعتی شدن آسیا، برگزاری نمایشگاه‌های تجاری در این قاره هم رایج شد. کشور چین در صنعت نمایشگاهی در آسیا پیشرو است . در سال ۲۰۱۱ بیش از ۵۵ درصد فضای فروخته شده در منطقه متعلق به این کشور بوده است.

نقش نمایشگاه‌های تجاری

نمایشگاه‌های تجاری نقش مهمی‌در توسعه و پیشرفت صنعت گردشگری ایفا می‌کنند. مردم به دنبال ملاقات با افراد و شرکت‌های همسطح خود در زنجیره خدمات و محصولات گردشگری هستند و همچنین با حضور در نمایشگاه‌ها، بازاریابی و تبلیغات محصولات و خدمات گردشگری و صنایع دستی خود را انجام دهند.  بطور کلی یک مرکز نمایشگاهی شامل غرفه‌های نمایش است که کسب وکارهای صنعت گردشگری محصولات یا خدمات خود را به نمایش می‌گذارند. غرفه‌ها می‌تواند تشکیل شده از  یک میز ساده و یا یک سازه شگفت انگیز باشد. در طول روز سمینارهای آموزشی راجع به صنعت و استراتژی‌ها و شیوه‌‌های جدید صنعت گردشگری برگزار می‌شود. همچنین در نمایشگاه‌های بین المللی گردشگری و صنایع وابسته در ایران به همت سازمان‌های دولتی و نیمه دولتی گردشگری ایران، برنامه‌های مفرحی مانند موسیقی سنتی، خوراکی‌های محلی،سوغات و … در محل نمایشگاه توزیع و معرفی می‌گردند.

چرا کسب وکارهای گردشگری در نمایشگاه شرکت می‌کنند؟

هر ساله در اکثر دنیا نمایشگاه‌های متفاوتی مرتبط با صنایع مختلف برگزار می‌شود . برای مثال هرساله در اواخر بهمن ماه نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته در محل دائمی‌نمایشگاه‌های ایران برگزار می‌شود. و کسب وکارهای گردشگری زیادی حضور دارند.

اما هدف از حضور در نمایشگاه بین المللی گردشگری چیست ؟ خیلی از شرکت‌های گردشگری به دلایلی مانند معرفی تکنولوژی و فن آوری با ماشین آلات و تجهیزات جدیدیک کشور ، جذب مشتریان جدید و نمایندگان جدید، شناخت و اصلاح کانال‌های توزیع و ارتباط با آن‌در نمایشگاه شرکت می‌کنند. اما تمام شرکت‌ها و افراد شرکت کننده نمی‌توانند به این اهداف دست یابند؛ علت اصلی آن این است که اصول بازاریابی و چگونگی حضور در نمایشگاه را آموزش ندیده و از آن اطلاعی ندارند. اخذ سفارشات جدید در معرفی محصولات بهتر و ارایه خدمات بهتر از دیگر اهداف حضور در نمایشگاه است و برخی اهداف دیگر عبارتند از:

 • معرفی آخرین محصولات تولیدی به خریداران
 • تبادل اطلاعات، دستاوردها و تحقیقات کاربردی و زمینه‌های فنی- تولیدی و تجاری
 • شناخت رقبا و ایجاد رقابت سالم
 • سنجش بازار مصرف کالا و استفاده از فرصت‌ها برای بهینه سازی
 • گردآوری اطلاعات جامع از محصولات تولید کننده همگون.
 • نمایش تجهیزات غیرقابل حمل
 • انجام بازار سنجی برای توزیع و فروش کالا در داخل و خارج از طریق نمایندگی‌های معتبر

عقلایی است که کسب وکارها برای دست یابی به اهداف مختلف مطرح شده باید استراتژی‌های خاص خود را داشته باشند و متناسب با استراتژی‌های انتخاب شده، نمایشگاه خود را انتخاب کنند . انتخاب درست نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته برای کسب وکارهای حوزه گردشگری اهمیت بالایی دارد و در ساختار هزینه‌های شرکت اهمیت زیادی دارد.

۷  نکته برای بررسی فعالیت و افزایش راندمان حضور در نمایشگاه بین المللی گردشگری

حضور در نمایشگاه برای هر استارتاپ و کسب وکار گردشگری لازم و ضروری است ولی این زمانی اهمیت دارد که اثربخشی و بهره وری همراه خود داشته باشد و اهداف سازمانی را محقق کند. به همین خاطر رشد راندمان برای هر شرکت کننده در نمایشگاه اهمیتی حیاتی دارد . در این راستا نوین توریسم برخی از راهکارهای ضروری برای حضور در نمایشگاه‌ها را به مخاطبان ارائه می‌دهد:

 • برنامه فعلی و عملکرد سابق مجموعه را ارزیابی کنید. باید برنامه نمایشگاه‌های قبلی را صادقانه و با بی‌رحمی‌تمام ارزیابی کنیم و بازگشت سرمایه‌ی هرکدام از آنها را بادقت مشخص کنیم. در مرحله‌ی بعد باید نسبت هزینه به تعداد گردشگران  بالقوه هریک از نمایشگاه‌ها را با سایر فعالیت‌های بازاریابی‌مان که گردشگر یا مشتری جذب می‌کنند، مقایسه کنیم. درصورت‌امکان بهتر است همین کار را برای سایر کمپانی‌های فعال در حوزه‌ی کاری‌مان هم تکرار کنیم.
 • به حد وسط قناعت نکنید. درصورتی‌که حس می‌کنیم ممکن است در نمایشگاهی به‌خوبی ندرخشیم، یا صددرصد مطمئن نیستیم که این نمایشگاه مناسب کسب‌وکار ما است، بهتر است قید حضور در آن را بزنیم. اگر گمان می‌کنیم حرفی برای زدن یا چیزی برای نمایش دادن نداریم، یا وضعیت کارکنان ما ضعیف یا نامناسب است، بهتر است فکر نمایشگاه را از سرمان بیرون کنیم. اینکه به خاطر عدم‌حضور دلسرد شویم، بهتر است تااینکه هزینه هنگفتی کنیم و به جایی هم نرسیم.
 • هر سال در نمایشگاه شرکت نکنید. بد نیست برای یک سال، در هیچ نمایشگاه بین المللی شرکت نکنیم تا مشخص شود حضور کمرنگ ما چه تاثیری روی کسب‌وکارمان دارد. به کیفیت حضور خود در نمایشگاه‌ها اهمیت زیادی قائل شوید.
 • ابزارها و تکنولوژی‌های دیگر را امتحان کنید. درصورتی‌که تصمیم بگیریم کمتر در نمایشگاه‌ها شرکت کنیم، باید برای برنامه‌های جایگزینی که می‌خواهیم دنبال کنیم، استراتژی مشخصی داشته باشیم و ببینیم چطور باید برای آنها تامین هزینه کنیم و عملکردشان را بسنجیم. آزمایش کردن ابزارها و تکنولوژی‌های جدیدی (مثل نمایشگاه‌های مجازی، وبینار، چت‌های زنده و…) که بتوانند مانند نمایشگاه‌ها گردشگران بالقوه را به کسب‌وکار ما جذب کنند، از هر جهت به نفع ما است.
 • در نمایشگاه‌ها بدون گرفتن غرفه شرکت کنید. یک راه‌حل دیگر هم این است که در نمایشگاه‌ بین المللی شرکت کنیم، اما برای داشتن غرفه خودمان را به آب و آتش نزنیم. دراین‌صورت تیم بازاریابی ما می‌تواند با سایر تیم‌ها ملاقات و تبادل نظر کند و بازاریابی و تبلیغات را انجام دهد.، بدون‌اینکه لازم باشد هزینه‌ی چندانی هم پرداخت کنید.
 • موقتا در محل دیگری نزدیک نمایشگاه بین المللی اقامت کنید. برخی از هتل‌ها به مسافران‌شان اجازه می‌دهند در لابی گردهمایی داشته باشند و از فضای آرام و خصوصی هتل استفاده کنند. درنتیجه شاید بهتر باشد ابعاد غرفه را کوچکتر کرده و افرادی را که به کسب‌وکار شما علاقه دارند از غرفه به لابی هتل دعوت کنید. دراین‌صورت هم در نمایشگاه حضور داشته اید و هم اینکه مجبور به پرداخت هزینه‌های هنگفت غرفه‌های بزرگ نیستید.
 • .حضور خود را در نمایشگاه بین المللی گردشگری سازماندهی کنید. بهتر است به جای اینکه امیدوار باشیم گردشگران به غرفه‌ی ما سر بزنند، از قبل برای ملاقات‌‌مان با آنها برنامه‌ریزی کنیم. برای مثال، از آنها برای حضور در غرفه دعوت کنیم یا فضایی را در غرفه به ملاقات با آنها اختصاص بدهیم. در شبکه‌های اجتماعی حضور خود را در نمایشگاه اعلام کنیدو  برای مخاطبان ایمیلی خود، دعوت نامه ارسال کنید.

سخن نهایی در باب نمایشگاه‌های تجاری حوزه گردشگری

تلاش کنید در هنگام حضور در نمایشگاه‌های بین المللی گردشگری و صنایع وابسته موارد ذکر شده در بالا اهمیت دهید و در فعالیت و حضور نمایشگاهی آن‌ها را لحاظ کنید و خلاقیت لازم را در انجام امور به دست بیاورید؛ هرگز فراموش نکنید بهره وری روح حاکم بر هر سازمانی است که باید برای ارتقای آن تلاش کرد.

حضور در نمایشگاه بین الملی گردشگری و صنایع وابسته  از اهمیت بالایی برخوردار است. اما باید هدف خود از حضور در نمایشگاه را بدانید. علاوه بر آن باید در این نمایشگاه به بیشینه اثر بخشی خود دست پیدا کنید. ما در این مطلب تلاش کردیم نکات مهم کاربردی که در حضور موثر و طوفانی شرکت‌های گردشگری می‌تواند تاثیرگذار باشد را مورد بررسی قرار دادیم. سعی می‌کنیم در مقاله بعد تکنیک‌های موفقیت در نمایشگاه‌های تجاری را مورد بررسی قرار دهیم و بیشتر به گردشگری نمایشگاه و رویدادها بپردازیم.

 

 

 

baset rostami

  نوشته‌های مرتبط

  دیدگاه‌ها

  *
  *

  0