نوین توریسم

نوآوری در گردشگری کلید موفقیت در سال ۲۰۱۹

نوآوری در گردشگری

نوآوری در گردشگری الزام لذت بخش

در عصر امروز که سرعت پیشرفت فناوری ها روز به روز در حال افزایش می باشد، سازمان ها برای بقا و رشد خود راهی جز منطبق کردن خود با تغییرات محیط پیرامون خود ندارند. موفقیت سازمان ها عمدتاً ریشه در نوآوری دارد. مزیت رقابتی می تواند ناشی از اندازه، مالکیت دارایی ها و مانند آنها نیز باشد. اما این الگو (مزیت رقابتی بر خواسته از نوآوری) بیش از پیش به نفع سازمان هایی تغییر می کند که می توانند از مهارت و دانش های فناورانه و تجربه برای ایجاد تفکر نوآورانه در محصولات خود (اعم از کالا یا خدمت) و نیز روش های توسعه و عرضه آنها استفاده کنند. به همین خاطر است که نوآوری در گردشگری جایگاه والایی دارد و مهم به شمار می رود.

این مقوله نه تنها در سطح بنگاه، بلکه به شکلی فزاینده به عنوان رشد اقتصاد ملی اهمیت یافته است. بامول در کتاب اخیر خود گفته است: “تقریبا هر رشد اقتصادی که بعد از قرن هجدهم رخ داده به گونه ای در نوآوری ریشه دارد.”

اهمیت نوآوری در گردشگری

نوآوری در حال تبدیل به یک مولفه کلیدی در سیاست گذاری اقتصادی است؛ بطور مثال دفتر علم و نوآوری انگلستان، نوآوری را موتور اقتصاد مدرن می داند که ایده ها و دانش را به کالا و خدمت تبدیل می کند. یکی از پایگاه های اینترنتی دولت استرالیا نیز چنین می نویسد: شرکت هایی که برای نوآوری سرمایه گذاری نمی کنند آینده خود را به خطر می اندازند و اگر به دنبال راه حل هایی نوآورانه برای مسائل نباشند، احتمال موفقیت کسب و کار آنها اندک است.

کسب و کارهای حوزه گردشگری در ایران به دلیل رکود اقتصادی مداوم و لحظه ای با چالش ها و بحران های متفاوت رو به رو هستند، از طرف دیگر برای ورود به بازارهای جدید و خصوصاً بازارهای اروپایی  به شدت نیاز مبرم به استفاده از نوآوری دارند.

در واقع در بازار گردشگری ایران با چالش های متعددی روبه رو است که در ذیل تعداد از آن ها می توانید مشاهده کنید.

 • کمپین های بازاریابی و برندینگ برای مقاصد هدف خارجی و داخلی
 • مسیر گردشگری ناکامل در ایران و ضعف محتوای گردشگری مخصوصاً برای بازارهای خارجی
 • عرضه نامناسب میراث فرهنگی به گردشگران و افول میراث فرهنگی کشور
 • ضعف در توزیع و محدودیت در خرید صنایع دستی
 • تصویر ذهنی نادرست از مقاصد گردشگری ایران و عدم رغبت گردشگر برای سفر به این مناطق
 • گردشگری پایدار و ضعف در خلق تجربه سفر بهینه برای گردشگر

نوآوری در گردشگری پاسخی کامل و اثر بخش برای حل این چالش ها و چالش های متعدد دیگر است. در واقع به وسیله نوآوری در گردشگری و سایر صنایع وابسته به  آن می توان چالش ها را بهینه تر و درست تر حل کرد و مسائل به جای پاک کردن صورت مسئله با حل آن ارزش افزوده بیشتری برای گردشگر ایجاد کرد .

نوآوری در گردشگری

از الزامات دوام کسب و کارهای حوزه گردشگری در بازار و ایجاد تمایز مناسب در صنعت گردشگری ایران و جهان توجه به این مقوله است که بازار رقابتی این صنعت انجام فرایندهای سازمانی و حل چالش های پیش رو را با راهکارهای عادی بر نمی تابد؛ در واقع  نوآوری در گردشگری عنصر کلیدی است که نجات دهنده کسب و کارهای این حوزه از چالش های هزینه بر و پیچیده عصر رقابتی امروز می باشد و عقلایی است که کسب و کارها برای تداوم حضور خود در بازار با تکیه بر خلاقیت و نوآوری به میدان رقابت بیایند و با حل نوآورانه چالش های سازمان خود بقا و رشد خود را تضمین کنند.

نوآوری چیست ؟

نوآوری، بکارگیری ایده‌های نوین ناشی از خلاقیت است. در واقع به پیاده ساختن ایدهٔ ناشی از خلاقیت که به صورت یک محصول  یا خدمت تازه ارائه شود، نوآوری گویند. نوآوری با ایده پردازی و اختراع تفاوت دارد. اختراع به معنای «پدید آوردن محصول جدید» است، اما نوآوری فراتر از آن است و به معنای «معرفی محصولی تازه» است که با ابداع و عرضه صورت می‌گیرد.

نوآوری در گردشگری به این معناست که در حوزه گردشگری مسائل و چالش های پیش رو آن را با تکیه بر خلاقیت و پیاده سازی آن حل کرد تا به وسیله آن ارزش افزوده بیشتری ایجاد گردد.

در واقع به وسیله نوآوری در گردشگری و سایر حوزه های مرتبط کسب و کارهای این حوزه می توانند محصولات و خدمات خود را به شیوه نوین ارائه کنند.

نوآوری در گردشگری

مزایای نوآوری در گردشگری

کسب و کارهای حوزه گردشگری با تکیه بر نوآوری می توانند از مزایا حاصل از آن بهره مند شوند و دیگر حل چالش های کسب و کار حکم کابوس حل نشدنی را نداشته باشند.

از جمله  مهمترین مزایایی که نوآوری در گردشگری می تواند به عنوان برگ برنده ای برای کسب و کارهای این حوزه ذکر شود شامل:

 • دسترسی به دانش و اطلاعات بیشتری در حوزه گردشگری بدون نیاز به استخدام نیرو
 • کاهش ریسک توسعه بازار و محصول به وسیله نوآوری در گردشگری
 • افزایش سود کسب و کار و کاهش هزینه های ناشی از حل چالش
 • حل مسائل به روش های نوین و افزایش رضایت مشتری
 • ایجاد تمایز میان رقبا و کسب مزیت رقابتی نسبت به رقبا

که در نهایت چابکی و سرعت عمل سازمان را افزایش و تسریع می کند.

تریپ ادوایزر سال ۲۰۰۰ توسط یک زوج آمریکایی راه اندازی شد و بعد از کمتر از ۲۰سال به یکی از بزرگترین وب سایت های دنیا و مطرح ترین آژانس مسافرتی دیجیتال دنیاست که:

 • ماهانه ۳۴۰ میلیون بازدیدکننده یونیک دارد .
 • ۲۵۰ میلیون کامنت و ریویو در مورد مقاصد گردشگری جهان گذاشته می شود.
 • حدود  ۵کیلیون جاذبه گردشگری، رستوران و … در این وب سایت به ثبت رسیده است.

این ویژگی ها باعث شده که تریپ ادوایزر همراه با ایکسپدیا و پرایسلاین به عنوان بزرگترین کسب و کارهای حوزه گردشگری بیش از ۹۰ درصد تجارت آنلاین این صنعت را به خود اختصاص دهند.

نوآوری در گردشگری

نوآوری در تریپ ادوایزر

باربارا مسینگ مدیر بازاریابی تریپ ادوایز در مصاحبه ای عنوان که بی ارتباط با نوآوری در صنعت گردشگری بود عنوان کرد که : ما در ساختار کسب وکار خود عاشق نوآوری هستیم و تمام سعی خود را می کنیم تا با بکارگیری تکنولوژی های جدید و برانگیختن هیجان مشتریان خود نیازی های آن ها را برطرف کرده و خوشحال کنیم.

ما در تریپ ادوایز معتقدیم که: با تکیه بر نوآوری هایی که مصرف کنندگان از آن لذت می برند نیازهای کلیدی آن ها را حل کنیم. با تمرکز بر این کار و توجه به این مفاهیم در کارها می توان به اهداف نهایی دست پیدا کرد.

اما سوال اینجاست که این کسب و کار در چه بخش هایی نوآور بوده است؟
 • هنگامی که همه فعالیت حوزه گردشگری به سمت ایجاد آژانس های مسافرتی فیزیکی و سنتی رفتند تریپ ادوایزر وارد فضای دیجیتال شد و با «نوآوری در مدل درآمدی اولین قدم خود را در این حوزه برداشت.
 • برای درگیری کردن و افزایش مشارکت کاربر در وب سایت به جای تبلیغات غیر کاربردی از گیمیفیکیشن استفاده کرد و سعی کرد انگیزه کاربران را به مشارکت بیشتر ترغیب کند. در واقع در رفتار با مشتری و فرایندهای مشتری محور نوآوری ایجاد کرد.
 • با استفاده از هوش مصنوعی و تحلیل داده های ایجاد شده از طریق فعالیت کاربران، پیشنهادات سفر مناسب و لذت بخشی که منتج به تجربه سفر خوب می شود؛ داده می شود.

در واقع با استفاده مفاهیم خلاقیت و رفتار نوآورانه متنوع این کسب و کار توانست به حجم بالایی از مشتری و تراکنش مالی برسد و خود را از رقبا متمایز کند.

novintourism

نوین توریسم دانشگاه آنلاین گردشگری کشور

  نوشته‌های مرتبط

  دیدگاه‌ها

  *
  *

  0