نوین توریسم

راهنمای جامع اینفلوئنسر مارکتینگ در صنعت گردشگری سال ۲۰۲۰

اینفلوئنسر مارکتینگ

اینترنت، الکترونیک، شبکه های اجتماعی و افراد مشهور امروزه نقش ویژه و پررنگی در تبلیغات، بازاریابی و درآمدزایی دارند. هرچند که بسیاری از مردم بدبینانه به تبلیغات نگاه می کنند و تصور می کنند تبلیغات بیشتر اغراق و ادعاهای ناباوارنه است،  بیشتر با احساسات افراد بازی می کند و همه چیز را بهتر از واقعیت امر نشان می دهد، اما باید این امر را قبول کرد که تبلیغات امروزه نبض بازارهای جهانی را در دست گرفته است. محبوبیت بالای اینستاگرام در بسیاری از کشورها  و رشد سریع اینفلونسرها باعث شده است که بسیاری از افراد از قدرت فضای مجازی و سایر ابزارهای اینترنتی استفاده کنند و به صورت مستقیم و غیر مستقیم محصولات خود را به فروش برسانند.

چنانچه قصد بهره گیری از روش های نوین تبلیغات را دارید و با اینفلوئنسر مارکتینگ آشنایی ندارید توصیه می کنیم که مطلب زیر را مطالعه کنید . در ادامه مطلب تمام جوانب مختلف اینفلوئنسر مارکتینگ بررسی و تشریح خواهد شد. همچنین می توانید این شیوه از مارکتینگ را برای صنعت گردشگری به کار ببرید.  در سال ۲۰۲۰ اکثر کسب و کارهای دنیای گردشگری از این سبک بازاریابی تاثیر می پذیرند و همین مساله اهمیت آن را صد چندان می کند.

اینفلوئنسر به چه کسی یا کسانی گفته می شود؟

Influence  به معنای تاثیر گذاری و Influencer صفت آن است و در لغت به معنی تاثیر گذار است. اینفلوئنسر به فرد یا افرادی اطلاق می شود که به سبب داشتن نفوذ، اعتبار، روابط، موقعیت، دانش، شهرت، محبوبیت و… با فرد یا افراد متقابل خود می توانند بر تصمیم گیری های آن افراد تاثیر ویژه ای بگذارند. اینفلوئنسرها در زمینه های کاری خود باید این ویژگی ها را داشته باشند و هر ویژگی بستگی به جایگاه و موقعیت آنها می تواند تاثیر بیشتر یا کمتری داشته باشد. اگرچه این نوع ویژگی ها نمی تواند برای بازاریابی کافی باشد اما می تواند در فروش محصولات کمک بسیار زیادی به تولید کننده ها و عرضه کننده ها بکند. همانطور که گفته شد در سال های اخیر اینترنت و شبکه های اجتماعی  و استفاده از آنها رشد سریعی داشته است و میلیاردها نفر در سراسر جهان از شبکه های اجتماعی استفاده می کنند و هر روز بر این آمار افزوده می شود. بر اساس آمارهای جهانی در سال ۲۰۱۸ بیش از ۳٫۵ میلیارد نفر در سراسر جهان در شبکه های اجتماعی فعال هستند و اینفلوئنسرها را دنبال می کنند.

اینفلوئنسر مارکتینگاینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

اینفلوئنسر مارکتینگ یا بازاریابی با استفاده از تاثیرگذاری به نوعی از فروش و تبلیغات برای افرادی گفته می شود که برای خرید یک محصول یا کالای خاص از نظر، عقیده و توصیه دیگران  بهره می گیرند. این نوع از بازاریابی به تجربیات شخصی، معروفیت و شهرت افراد بستگی دارد. همانطور که تبلیغات دهان به دهان یا تبلیغات از طریق افراد مورد اعتماد تاثیر زیادی دارد، اینفلوئنسر مارکتینگ نیز می تواند تقریبا همان تاثیر را برای ارائه محصولات و فروش کالاها داشته باشد. با توجه به آنکه دامنه و حوزه تاثیرگذار بودن اینفلوئنسرها بسیار گسترده و وسیع است هر فرد یا برندی می تواند یک اینفلوئنسر باشد و کار تبلیغات را اجرا کند. به عنوان مثال چنانچه یک فرد مشهور مانند بازیکنان یا بازیگران از یک محصول خاص استفاده می کنند به علت محبوبیت و شهرت خود می توانند محصول را به دنبال کنندگان خود معرفی کنند. البته می توان ایراد بزرگ اینفلوئنسر مارکتینگ را کم توجهی به مشتریان و توجه زیاد به اینفلوئنسرها دانست چرا که در این نوع بازاریابی بیشتر به فرد اینفلوئنسر و خواسته های او توجه می شود تا محصول و کالای مورد نظر به فروش برسد.

انواع Influencer

همانطور که گفته شد Influencer به افراد مشهور و محبوبی گفته می شود که می توانند در تصمیم گیری افراد عادی تاثیرگذار باشند. این افراد در دسته های مختلفی تقسیم بندی می شوند که مهم ترین آنها شامل موارد زیر هستند:

 • بازیگران، بازیکنان ورزشی و سایر افراد مشهور از دسته سلبریتی ها هستند و اینفلوئنسر مارکتینگ برای اولین بار از دنیای سلبرتی ها آغاز شد
 • کارشناسان صنعتی و پیشگامان فکری که شامل افرادی مانند روزنامه نگاران، فعالان فرهنگی، کارشناسان اقتصادی، مشاوران حرفه ای و … می باشد
 • بلاگرها و تولید کنندگان محتوا و میکرو اینفلوئنسرها از دیگر افرادی هستند که می توانند در حوزه Influencer Marketing فعالیت داشته باشند.

اینفلوئنسر مارکتینگ در گردشگری

اینفلوئنسر مارکتینگ توسط چه افرادی استفاده می شود؟

بر اساس آمارهای جهانی در شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک، اینستاگرام و … روزانه میلیاردها بار به برندهای مختلف اشاره می شود و تقریبا تمام لوازم و کالاهای مورد نیاز در زندگی روزمره انسان ها به بحث و تبادل نظر گذاشته خواهد شد. تقریبا تمام کسب و کارها و صنایع مختلف می توانند از اینکه توسط مردم درباره آنها بحث و گفتگو شود سود خواهند برد. هر کسب و کاری می تواند از طریق اینفلوئنسر مارکتینگ برای جذب مشتری بیشتر اقدام کند. امروزه شاهد این عمل در ابعاد وسیعی هستیم و بسیاری از شرکت های بزرگ و برندهای معتبر از سلبریتی ها و افراد سرشناس استفاده می کنند تا محصولات خود را بیشتر به فروش برسانند. به عنوان مثال در چند سال اخیر شاهد حضور افرادی مانند لیونل مسی، کریستیانو رونالدو و بسیاری از افراد مشهور جهان بوده ایم که برای یک یا چند برند خاص تبلیغات انجام داده اند و با توجه به محبوبیت بالایی که این افراد دارند قطعا میزان فروش این محصولات افزایش چشمگیری خواهد داشت.

راهکارهای موثر برای Influencer Marketing

اگرچه اینفلوئنسر مارکتینگ در چند سال اخیر بسیار بیشتر استفاده می شود و جای روش های سنتی تبلیغات را پر کرده است اما برای کسب نتیجه بهتر و بازدهی بالاتر لازم است که از راهکارها و راهبردها متنوعی استفاده کرد. از جمله مهم ترین راهکارهای استفاده از این نوع بازاریابی می تواند موارد زیر را عنوان کرد:

 • با توجه به کسب و کار خود بهترین اینفلوئنسر را شناسایی کنید. در نظر گرفت مواردی مانند موقعیت جغرافیایی، حوزه کاری، نوع محصولات، میزان موفقیت رقبا و تجارب آنان و … می تواند در انتخاب یک اینفلوئنسر خوب موثر باشد
 • اینفلوئنسرها تمایل دارند که بدون دردسر و با راحتی بیشتری محتوای کاری شما را به اشتراک بگذارند و برای شما تبلیغات انجام دهند بنابراین سعی کنید دسترسی و اشتراک گذاری محتوا را برای آنان آسان کنید
 • از شبکه های اجتماعی کوچک و حتی نوپا غافل نشوید و از پتانسیل تمامی این شبکه ها استفاده کنید.
 • سعی کنید مواردی که برای اینفلوئنسر در اولویت هستند را شناسایی کنید و از سلیقه او باخبر باشید و سپس محتوای کاری خود را برای او توضیح دهید
 • سعی کنید علاوه بر داشتن یک رابطه کاری با اینفلوئنسرها از روابط دوستانه نیز برخوردار باشید

معیار یا معیارهای اصلی برای تشخیص اینفلوئنسر بودن یا نبودن یک فرد

باتوجه به آنکه تقریبا همه افراد تمایل دارند که با انجام کارهای ساده تر و کمتر درآمد بیشتری کسب کنند بسیاری از افراد خصوصا جوانان جامعه تمایل دارند وارد بازار داغ اینفلوئنسر مارکتینگ شوند. در کشور ایران و بسیاری از کشورهای دیگر بسیاری از افراد برای بالابردن تعداد فالوورهای خود و استفاده از این روش درآمدزایی دست به هرکاری می زنند و به هر قیمتی می خواهند که یک اینفلوئنسر باشند. کارهایی مانند خرید فالوورهای غیر واقعی و فیک، ایجاد جنجال و حاشیه های سطح پایین و پرمخاطب و … می توانند ترفندهایی برای افزایش فالوور باشد اما معیار اصلی اینفلوئنسر بودن میانگین نرخ درگیرکنندگی (Engagement Rate) 12 پست آخر فرد اینفلوئنسر است. به عنوان مثال در شبکه اجتماعی اینستاگرام محاسبه نرخ درگیر کنندگی به این طریق است که مجموع تبادلات کاربران با پست را بر تعداد کل دنبال کننده های اینفلوئنسر تقسیم می شود و حاصل آن در عدد ۱۰۰ ضرب می شود (Engagement Rate= like+ comment + save / Follower * 100*).

اینفلوئنسر مارکتینگ در گردشگری

مراحل اجرای صحیح اینفلوئنسر مارکتینگ

به صورت کلی و برای آنکه بتوان از اینفلوئنسر مارکتینگ و نحوه اجرای آن بهترین استفاده و بازدهی را برد لازم است که مراحل مختلف آن به دقت بررسی و انجام شوند.

 • در مرحله اول باید تمام تحقیقات و برنامه ریزی های شما بر مبنای هدف و نتایج اجرای مارکتینگ باشد
 • در مرحله دوم لازم است که لیستی از اینفلوئنسرها را دنبال کنید و گزینه مد نظر خود را از لحاظ شخصیت و کاربردی بودن آنها انتخاب کنید. برای انتخاب یک اینفلوئنسر مناسب لازم است به سوالات زیر پاسخ داده شود:
 1. مباحث مربوط به صنعت شما در کدام کانال ها به اشتراک گذاشته می شود؟
 2. منبع انگیزه مخاطبان شما از به اشتراک گذاشتن محتواها چیست؟
 3. موقعیت مکانی فالوورهای اینفلوئنسر کجاست؟
 4. جنسیت فالوورهای اینفلوئنسر چیست؟
 5. تعداد اینفلوئنسرها در صنعت شما چقدر است؟
 6. خود اینفلوئنسر هم از طرفداران شما است یا خیر؟
 7. اینفلوئنسر شما با رقبای شما هم همکاری خواهد کرد یا خیر؟
 • در مرحله سوم به دنبال یک اینفلوئنسر مناسب با صنعت خود باشید و از ابزارهایی مانند Followerwonk و Traackr برای این کار استفاده کنید.
 • در مرحله بعدی سعی کنید که ارتباط خود را با اینفلوئنسرها را بهبود ببخشید چرا که برقراری ارتباط مناسب با این افراد می تواند باعث افزایش بازدهی و بهبود روند فروش شود. دانستن علایق و سلیقه ها، نوع ارتباطات، شخصیت و … می تواند در بهبود روابط شما با اینفلوئنسر موثر باشد.
 • در مرحله بعدی لازم است که میزان موفقیت آمیز بودن کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ را محاسبه کرد. معمولا این در این نوع بازاریابی نمی توان آمار دقیقی از میزان تاثیر گذاری اینفلوئنسر بدست آورد. برای این محاسبه می توان از پارامترهایی مانند میزان ترافیک ارسالی به وب سایت شما، تعاملا اجتماعی روی پست منتشر شده، میزان افزایش فروش، میزان افزایش سفارش ها و… استفاده کرد.

نحوه کسب نتایج و بازخوردهای بهتر از اینفلوئنسر مارکتینگ

همانطور که گفته شد هدف از هر نوع تبلیغات در هر کسب و کاری، کسب درآمد بالاتر و فروش بیشتر است. برای آنکه هر نوع تبلیغی بازدهی بیشتری داشته لازم است که از راهکارهای مختلفی استفاده شود. در اینفلوئنسر مارکتینگ نیز راهکارهایی وجود دارند که می تواند منجر به فروش بالاتر و راندمان بیشتر شود. مهم ترین راهکارها شامل موارد زیر هستند:

 • ایجاد کدهای تخفیف: ارائه کدهای تخفیف یکی از بهترین روش ها برای فروش بالاتر است چرا که زمانی که کاربران متوجه شوند که محصول مورد علاقه آنها با قیمت مناسب تری ارائه می شود قطعا بیشتر تمایل به خرید خواهند داشت.
 • استفاده از وایت لیستینگ: این روش نیز می تواند در روند فروش و کسب درآمد موثر باشد. نحوه استفاده از این راهکار به این گونه است که صاحبان کسب و کار می توانند به حساب کاربری اینفلوئنسرها دسترسی داشته باشند و پست ها و تبلیغ های مربوط به کار خود را کنترل کنند
 • تبدیل اینفلوئنسر به سفیر: زمانی که برای مدت زیادی با یک اینفلوئنسر همکاری کنید او می تواند درک بیشتر و بالاتری از نوع کسب و کار شما داشته باشد و او می تواند به شما به عنوان یک همکار نگاه کند و همین امر می تواند باعث شود او با سایر اینفلوئنسرها در مورد تبلیغ کار شما صحبت کند و به عنوان یک سفیر برای شما عمل کند.
 • انتشار ویدیوهای زنده: احتمالا امروزه همه شاهد انتشار ویدیوهای تبلیغاتی از طرف اینفلوئنسرها بوده اید. با توجه به آنکه ویدیو ها می توانند نفوذ و تاثیر بالایی در تصمیم مشتریان داشته باشند استفاده از این نوع تبلیغ می تواند بسیار مفید و موثر باشد و فروش شما را بالا ببرد
 • تحویل حساب های کاربری به Influencer و دریافت ضمانت نامه از آنهاراهکارهای دیگر برای بازخورد بهتر Influencer Marketing هستند.

نکته ای مهم در باب اینفلوئنسر مارکتینگ

نکته ای که می بایست به آن توجه کرد این است که اینفلو‌ئنسر مارکتینگ الزاما اشاره به افراد مشهور جامعه ندارد و صرف تبلیغ به وسیله افراد مشهور اینفلوئنسر مارکتینگ محسوب نمی شود .
هاب اسپات در اینستاگرام خود با یک میکرو‌ مارکتینگ توانست به خوبی به این قضیه اشاره کند که نباید مرتکب این خطا شویم . هاب اسپات در اینستاگرام خود عنوان کرد:

تکرار کن :تاثیر گذاری به معنای شهرت نیست

 

اینفلوئنسر مارکتینگ

در واقع هدف از این پیام این بود که ابراز کند: اینفلوئنسر بودن در شبکه های اجتماعی، به معنی ارائه اطلاعات ارزشمند به مخاطبین است و تعداد فالوور اهمیتی ندارد. در صورتی بین فالورها و اینفلوئنسر اعتماد ایجاد شود، آنها می توانند روی راهنمایی های اینفلوئنسر [در زمینه ای خاص] حساب کنند.به همین خاطر :

 • اگر پزشک خوشنام و مورد اعتماد  در اینستاگرام خود به ویژگی یک خمیر دندان اشاره کند.
 • یک بدنساز حرفه ای از یک مکمل غذایی تعریف کند.
 • یک جهانگرد خوش ذوق از خدمات اقامتی، توریستی یک مقصد گردشگری در یوتیوب خود صحبت کند در واقع با این کار قصد تاثیر گذاری بر مخاطبان خود را دارد.
 • یک هیچ هایکر یک اقامتگاه بومگردی را توصیه می کند؛ می تواند اینفلوئنسر مارکتینگ باشد
 • مطالعات موردی صنعت هواپیمایی و استارت آپ اجاره اتاق

تاثیر اینفلوئنسر مارکتینگ در صنعت گردشگری

صنعت گردشگری نیز مشابه تمام صنایع دیگر ، تحت تاثیر این سبک از بازاریابی قرار گرفته است. در حال حاضر افراد زیادی در این حوزه شروع به فعالیت کرده اند و همین امر ، باعث می شود ، این سبک بازاریابی نیز اهمیت زیادی بیابد.

یک شرکت هواپیمایی در امارات قصد داشت که اتاق خواب فرست کلاس خود را طی یک کپمین معرفی و تبلیغ کند به همین خاطر با هزینه بالا و استفاده از بهترین تکنولوژی های پیشرفته ویدئویی دزست کرد و در یوتیوب قرار داد. این ویدئو با بهترین کیفیت فیلم برداری و رعایت همه اصول هنری تنها یک میلیون شصت هزار بازدید کننده داشت. که در تصویر زیر مشخص است.

 

اینقلوئسر مارکتینگ در گردشگری

 

اما همین اتاق را مدتی بعد جهانگرد معروفی به نام caseyneistat  از همین اتاق در پرواز خود از آن استفاده کرد و با گوشی از این فرایند فیلم گرفت و رضایت خود را از اتاق طی کلیپ ساده ای که بدون هر گونه کیفیت استاندار و جلوه های هنری بود در کانال یوتیوب خود معرفی کرد این ویدئو ۳۱میلیون ببینده از سرتا سر جهان آن را مشاهده کردند.

 

گردشگری و اینفاوئنسرها

در واقع با این کیس علاوه بر تبیین اهمیت اینفلوئنسر مارکتینگ، به اهمیت رسانه های اجمتاعی و میزان نرخ برگشت سرمایه اشاره شد که در صنعت گردشگری از رشد و تاثیر بالایی برخوردار است.
به همین خاطر کسب و کارهای گردشگری مخصوصا اقامتگاه های بومگردی،آژانس های مسافرتی عقلایی است که از این ابزار کاربردی استفاده کنند.

نگاهی به برند Airbnb

شیوه داستان سرایی این شرکت یک نقش اساسی در اعتمادسازی بر مبنای اینفلوئنسر مارکتینگ بازی می کند. مردم به مردم دیگر از طریق برند اعتماد می کنند. پر‌رنگ کردن میزبان ها، مسافران و شخصیت‌های محلی در وبلاگ این شرکت بازدیدکنندگان را به دسترسی یافتن به کلکسیونی از نظرات و روشنگری ها ترغیب می کند. ایتفلوئنسرها کمک می‌کنند تا یک تجربه قابل اعتماد برای مهمانان بسازند و به این صورت برای برند Airbnb هم یک ارزش ایجاد می کنند.

anar

  نوشته‌های مرتبط

  دیدگاه‌ها

  *
  *

  0