نوین توریسم

اهمیت گردشگری خلاق از اینترنت تا اقامتگاه بومگردی

اهمیت گردشگری خلاق

اینترنت و گردشگری خلاق

در عصر حاضر اهمیت گردشگری خلاق بر کسی پوشیده نیست و در واقع می توان ادعا کرد که عصر حاضر گردشگری خلاق و مبتنی بر تجربه، علاوه بر هنماهنگی با اصول توسعه پایدار  در میان مردم هم از اقبال و علاقه بیشتری برخوردار است.

در واقع این نوآوری های خلاقانه در عصر دیجیتال به بازسازی دوباره سفر منجر می شود و مفهوم سفر دوباره طراحی و  تبین می شود. این بازسازی نیازمند تغییر از زنجیره های سنتی ارزش به سوی «ارزش وب» گسترده و با مقیاس انتشار بزرگتر است. این ارزش نه تنها عرضه کنندگان سفر، بلکه مصرف کنندگان، ساکنین و دیگر افراد غیر مرتبط با سفر را نیز در فرآیند ایجاد تجربه در بر می گیرد.

درحال حاضر چنین نظام های مشترکی در گردشگری به کار می روند.به عنوان مثال،توسعه برنامه ی «به پاریس خوش آمدید»این مکان ها به منظور ایجاد نوآوری طراحی شده اند و کارافرینان خلاق و گردشگران را به منظور توسعه تجارب خلاق جدید گرد هم می آورند.

گردشگری خلاق

چرا باید به گردشگری خلاق اهمیت داد؟

رشد اینترنت و رسانه های جدید ،تماس مستقیم بین گردشگران و میزبان را فراهم می سازد،پدیده ای که امروزه گردشگری رابطه ای نامیده می شود؛تجاربی که به گردشگری و گردشگری خلاق اجازه می دهد تا مانند یک فرد از جامعه میزبان زندگی کند و بسیاری از تماس های مستقیم را تسهیل می سازد. بسیاری از این فعالیت ها توسط واسطه های صنایع خلاق شکل می گیرند و گردشگری را با خلاقیت جامعه محلی آشنا می سازند. به عنوان مثال، تارنمای نکتار و پالس رهنمود هایی را ارائه می دهد که گردشگر را به «نیمه گم شده خود» از جامعه محلی در شهر های سراسر دنیا پیوند می دهد،در حالی که پلاس وتن برلین فرصت را برای گشت و گذار با افراد محلی در محله های پایتحت آلمان فراهم می سازد.

اقامتگاه های بومگردی و بازار گردشگری خلاق در ایران

اقامتگاه های بومگردی در دهه ۸۰ شمسی توسط مازیار آل داوود وارد صنعت گردشگری ایران شد، اتفاقی که باعث رشد گردشگری روستایی گردید. در واقع می‌توان گفت اقامتگاه های بومگردی، تجربه ای تازه برای گردشگر است، برای لمس زیبایی های فرهنگ جوامع محلی و درک آن از نزدیک.

اقامتگاه های بومگردی به دلیل تاثیری که بر توسعه روستایی، توسعه پایدار گردشگری و ارتقای وضعیت اقتصادی جوامع محلی دارند؛ حائز اهمیت هستند. به همین دلیل شناسایی عوامل موثر بر رشد و افزایش فروش خدمات اقامتگاه ها می‌تواند در توسعه اقتصادی روستاها موثر واقع شود و در این میان گردشگری خلاق نیز یکی از عوامل تمایز اقامتگاه‌ها محسوب می‌شود.

مفاهیم گردشگری خلاق

مفاهیم گردشگری خلاق و گردشگری فرهنگی اشتراکات زیادی دارند و هر دو از فرهنگ به عنوان اساس و پایه استفاده می‌کنند. تفاوت اصلی بین گردشگری خلاق و گردشگری فرهنگی این است که در گردشگری فرهنگی گروه‌های گردشگران با یک راهنما مسافرت می‌کنند که در مورد فرهنگ و آداب و رسوم مقصد گردشگری به آنها توضیحاتی ارائه می‌دهد، در حالی که در گردشگری خلاق، افراد به صورت فعال در مورد اطرافشان یاد می‌گیرند و همیشه به دنبال کسب تجارب بیشتر برای ارتقای مهارت های فردی هستند.

گردشگران برای رسیدن به تجاربی ناب، با افراد محلی ارتباط برقرار می کنند و در فرهنگ منطقه درگیر می شوند. اقامتگاه های بومگردی فرصت مناسبی برای لمس مستقیم فرهنگ روستایی است. لمس فرهنگ می تواند از تجربه شیر دوشی و یا بردن حیوانات به چراگاه، پختن نان محلی و یا انجام بازی های محلی همراه کودکان گرفته تا درست کردن صنایع دستی های مخصوص منطقه و همراهی با صنعتگران روستا باشد. تجربه ساخت صنایع دستی تجربه ای کم نظیر برای گردشگران است که پس از اتمام می توانند محصول تولید شده را با خود به عنوان سوغات همراه ببرند.

اهمیت گردشگری خلاق

شهرهایی متفاوت و خلاق

یکی از عواملی که باعث شده اهمیت گردشگری خلاق روز به روز بیشتر شود شهرهای خلاق است که به توسعه مفهوم گردشگری خلاق کمک کرده است. شبکه شهرهای خلاق یونسکو، دربردارنده ۷ حوزه گوناگون در زمینه تنوع و خلاقیت است. این حوزه‌ها عبارتند از: صنایع دستی و هنرهای بومی، طراحی، فیلم، غذا، ادبیات، هنرهای رسانه‌ای و موسیقی. این شبکه که در سال ۲۰۰۴ میلادی شکل گرفت، در حال حاضر ۱۱۶ شهر را در خود جای داده است. هدف از تاسیس این شبکه، سوق دادن شهرهای عضو به افزایش همکاری‌های بین‌المللی به منظور توجه بیشتر به خلاقیت به عنوان ابزاری در راستای دستیابی به توسعه پایدار شهری و نیز رونق فرهنگی و اجتماعی آنهاست. تا اینجا به تبین اهمیت گردشگری خلاق و رویکرد  آن در ایران پرداختیم، قسمت بعد از پیاده سازی و اجرا خواهیم گفت و نمونه های عملی از پیاده سازی گردشگری خلاق در کشورهای دیگر و ایران را نشان خواهیم داد. ما در نوین توریسم تلاش می کنیم به صورت علمی و عملی آن را آموزش دهیم.

novintourism

نوین توریسم دانشگاه آنلاین گردشگری کشور

    نوشته‌های مرتبط

    دیدگاه‌ها

    *
    *

    0