نوین توریسم

نگاهی به تجربیات بازاریابی گردشگری ایسلند

بازاریابی گردشگری

بازاریابی گردشگری و تجربه کشور ایسلند

بازاریابی گردشگری ایسلند نمونه موفقی است که کشورهای مختلف برای توسعه مقاصد گردشگری خود می توانند از آن استفاده کنند. این کشور با تکیه بر اصول نوین بازاریابی گردشگری به این نتیجه رسید که می تواند به توسعه گردشگری هدف خود کمک کند و به سمت جذب گردشگر بیشتر حرکت کند.در این مقاله بازاریابی گردشگری ایسلند مورد بررسی قرار می گیرد تا بدانید که چگونه توانستند به اهداف خود در حوزه گردشگری دست پیدا کنند. چرا یکی یکی از اهداف آموزشی نوین توریسم توجه به نمونه های واقعی در صنعت گردشگری است.

هیئت گردشگری ایسلند با هدف گردآوری اطلاعات آماری و به منظور ارائه تصویری واضح از رفتار و نگرش مسافران در ایسلند و با همکاری مرکز آمار ایسلند اقدام به بررسی میدانی در میان مسافران خارجی در جولای ۲۰۱۷ کرد.و تلاش کردند از این داده ها در فرایند بازاریابی گردشگری ایسلند استفاده کاربردی کنند .

نتایج پاسخ های مسافرانی که از ایسلند در طول دوره بین جولای ۲۰۱۷ و ژوئن ۲۰۱۸ بازدید کرده اند در گزارش زیر به طور مفصل و با جزئیات نشان داده خواهد شد.

احتمالا از این موضوع آگاه هستید که گردشگری ایسلند از سال ۲۰۱۰ تغییرات بسیاری کرده است. اما آیا این تغییرات در جهت درست و اصولی برای گردشگری ایسلند و استفاده از منابع بوده است؟

در این پست وبلاگی نگاه عمیقی به تجارب بازاریابی گردشگری ایسلند  از طریق اشکال و نمودارهای مختلف خواهیم انداخت و تلاش خواهیم کرد به این نکته برسیم که چرا گردشگری ایسلند به سرعت محبوبیت پیدا کرده است. همچنین، در نظر داریم که شما هم از این نکات برای تقویت کسب وکار سفرتان در ایسلند و دیگر مکان های ناشناخته جهان استفاده کنید.

بازاریابی گردشگری ایسلند

ایسلند کشوری است که در قاره‌ی اروپا واقع شده است. گردشگران زیادی برای سفر این کشور را انتخاب می‌کنند. کشوری که میراث وایکینگ‌ها است و مردم آن هنوز هم به داشتن ریشه‌ی مشترک با وایکینگ‌ها افتخار می‌کنند.واحد پول این کشور کرونای ایسلند نام دارد و زبان رسمی آن زبان ایسلندی است. ۹۳٫۳۶ درصد مردم آن را ایسلندی‌ها تشکیل می‌دهند که از تبار ژرمن هستند و مابقی عمدتاً از مهاجران دیگر کشورهای اروپایی هستند. حدود ۸۸ درصد از مردم این کشور مسیحی و بیشترشان پیرو آیین پروتستان هستند. این کشور در زمینه گردشگری تجارب خوب و مثبتی دارد مخصوصا بازاریابی گردشگری ایسلند به عنوان نمونه موفق در مجامع علمی از آن یاد می شود. اما چگونه این اتفاق افتاد؟

تعداد بازدیدکنندگان بین المللی و کشتی های کروز چهار برابر شده است

شاید به نظرتان عجیب باشد که چطور امکان دارد این حجم از گردشگری ایسلند رشد داشته باشد. در حقیقت تعداد بازدیدکنندگان خارجی به ایسلند تقریبا از سال ۲۰۱۰ با نرخ رشد سالانه ۳/۲۴ درصد چهار برابر شده است.

 • ۶۰۰/۴۸۸ بازدیدکننده در سال ۲۰۱۰
 • ۶۰۰/۲۲۴/۲ بازدیدکننده در سال ۲۰۱۷

از سال ۲۰۱۰، مسافران کشتی های کروز به صورت چشم گیری از ۷۲۰۰۰ در سال ۲۰۱۰ به ۱۳۲۰۰۰ در سال ۲۰۱۷ افزایش داشته است.

مسافران معمولی به ایسلند در سال ۲۰۱۶-۲۰۱۷ چه کسانی هستند؟

زمانی که از تبلیغات هدف دار به عنوان بخشی از کمپین های بازاریابی استفاده می کنید، باید این نکته را در نظر داشته باشید که قرار است برای چه کسانی تبلیغ صورت بگیرد و مشتریان شما چه کسانی هستند. اگرچه، این اطلاعات زیاد مهم نیستند اما شما می توانید مخاطبانی را برای کمپین های تبلیغاتی خود انتخاب کنید. بیشتر از این که مخاطب درستی را انتخاب کنید، بسیار اهمیت دارد تا این مخاطبان را با پیام های معنی دار و محتوای درست مورد هدف قرار دهید.

بازاریابی گردشگری ایسلند

اطلاع از جنسیت، سن و درآمد مخاطبان تان می تواند عوامل مناسبی برای شروع کسب و کارتان باشد. با توجه به گزارشی که در زمینه گردشگری ایسلند انجام شده است، این کشور تقریبا در بین زنان و مردان محبوبیت یکسانی دارد. بازدیدکنندگان مرد ۵۲ درصد و بازدیدکنندگان زن تقریبا ۸/۴۷ درصد است. میانگین سنی پاسخ دهندگان ۳/۳۷ سال است و اکثریت بازدیدکنندگانی هم که در این نظرسنجی شرکت کرده اند دارای میانگین سنی ۲۵ تا ۳۴ سال هستند.

تقریبا درآمد نصف پاسخ دهندگان بیشتر از میانگین درآمدی است که در کشور خود دارند و البته اکثریت گردشگران ایسلند از ایالات متحده آمریکا، بریتانیا و آلمان هستند. کشورهایی که متوسط درآمد آنها به ترتیب ۶۲۱۷۵ ، ۳۴۷۷۲ و ۳۳۶۵۲ دلار آمریکا است.

اینجا این سوال پیش می آید و آن اینکه آیا اطلاع داشتید که از این اطلاعات می توانید برای کمپین های تبلیغی نمایش گوگل استفاده کنید؟ به همین منظور اگر نیاز به اطلاعات بیشتری در این زمینه دارید بهتر است ادامه بحث تحلیلی ما را در زیر بخوانید.

گردشگران ایسلند از چه کشورهایی می آیند؟

امروزه، بیشتر گردشگران ایسلندی از ایالات متحده آمریکا، بریتانیا و آلمان است. اگرچه، کانادایی ها و آمریکایی ها بزرگترین تفاوت را در تعداد بازدید ها به ایسلند از سال ۲۰۱۵ رقم زده اند.

گردشگران در کجا اقامت می گزینند؟

در سال ۲۰۱۷ ثبت نام اقامت شبانه بازدیدکنندگان نزدیک به ۴/۸ میلیون نفر بوده است و سالانه افزایش ۲/۱۹ درصدی را از سال ۲۰۱۰ نشان می دهد. در سال ۲۰۱۷، درصد کل اشغال اتاق ها در سراسر کشور ۱/۷۲ درصد بوده است. مهمانان از کشورهایی چون آمریکا، بریتانیا، ایسلند و آلمان بوده اند که نزدیک به ۶۲ درصد از کل جمعیت را به خود اختصاص داده است.

بازدیدکنندگان، اشکال اقامتی چون اقامتگاه های خصوصی اجاره ای، سایت های کمپینگ و خوابگاه های جوانان را ترجیح می دهند و این جدا از هتل ها و پانسیون های فامیلی است که هنوز محبوبیت زیادی دارند. با این حال، تقاضا برای این نوع اقامت در طول دو سال گذشته ثابت بوده است. آژانس های مسافرتی باید از این داده ها برای هدف گذاری هتل ها و پانسیون های فامیلی استفاده کنند تا به بازدیدکنندگان این چهار کشور برجسته پیشنهادهای مناسبی بدهند.

انگیزه گردشگران برای بازدید از ایسلند چیست؟

گزارشات مربوط به گردشگری ایسلند دید و درک کاملی از انگیزه بازدیدکنندگان به ذینفعان و برنامه ریزان این کشور می دهد. بیشتر پاسخ دهندگان گفته اند که طبیعت ایسلند عاملی اصلی برای تشویق آنها جهت سفر به این کشور بوده است. بقیه بازدیدکنندگان جهت ماجراجویی به این کشور سفر کرده اند تا چیز جدیدی را تجربه کنند و یا انتخاب این مقاصد به این دلیل است که جزو لیست مقاصدی است که باید قبل از مرگ ببینند. درصد بسیار زیادی نیز بیان کرده اند که علاقمند به مناطق شمالی هستند و تمایل دارند تا تفریحات مرتبط با طبیعت را انجام دهند. در آخر، بخش بزرگی از پاسخ دهندگان، ایسلند را به دلیل امن بودن آن انتخاب کرده اند.

گردشگران از چه پلتفرم ها یا رسانه هایی برای برنامه ریزی و رزرو سفرهای خود استفاده می کنند؟

گردشگران از اشکال متنوع زیادی از رسانه ها برای برنامه ریزی سفر به ایسلند استفاده می کنند. بسیاری از این گردشگران از وب سایت اپراتورهای آنلاین، سایت های رزرواسیون همچون Booking.com و Hotels.com، سایت های گردشگری عمومی و موتورهای جستجو در اینترنت استفاده می کنند. پس از ورود به ایسلند، وضعیت و شرایط این کشور کمی تغییر می کند. کانال های ارتباطی تاثیرگذار و شناخته شده جهت کمک به گردشگران پیدا کردن اطلاعات، خدمات رزرو و برنامه ریزی سفر وارد میدان می شوند و این اطلاعات شامل کتاب های سفر، کتاب هایی در مورد ایسلند، مراکز اطلاعات و تکنولوژی GPS هستند که جزو وب سایت های گردشگری دولتی به حساب می آیند.

پس محتواهای قدیمی را به روز کنید، وب سایت تان را با تصاویر جذاب نشان دهید و مطمئن شوید که شکل لینک ها و تماس ها کارایی لازم را دارند و همچنین هنگام تبیلغ برای تنظیم سفرهای ورودی به این کانال ها توجه کنید:

 • وب سایت ها+ جستجوی ارگانیک
 • سایت های Booking، Expedia
 • سایت Airbnb
 • وبلاگ های سفر
 • بروشورها
 • فیسبوک و اینستاگرام

بازخورد در مورد بازاریابی گردشگری ایسلند

در کل، گردشگری در ایسلند طبق گزارشات نشان می دهد که نگرش ها نسبت به گردشگران و خدمات گردشگری به شدت مثبت است که به آژانس های گردشگری ایسلند این تایید را می دهد که در مسیر درستی حرکت می کنند و انگیزه بیشتری برای آینده به ذینفعان گردشگری می دهد. با توجه به پاسخ هایی که در مقیاس پنج نطقه ای اندازه گیری شده است، تا الان بیشتر بازدیدکنندگان از سفر خود به ایسلند در طول دوره جولای ۲۰۱۷ تا ژوئن ۲۰۱۸ احساس رضایت داشته اند. در حالی که مسافران اهل آمریکای شمالی و بریتانیا جزو راضی ترین مسافران بوده اند، بیشتر مسافران برای بازگشت دوباره و بازدید از ایسلند علاقه زیادی نشان داده اند. هر چند هنوز به نظر می رسد بازدیدکنندگان اهل اروپای شرقی و کشورهای شمالی جزو علاقمندترین مسافران باشند.

تعیین مدت زمان کمپین های بازاریابی گردشگری ایسلند

گزارشات نشان می دهد که از زمان تصمیم به سفر به ایسلند به طور متوسط حدود شش ماه طول می کشد تا گردشگران طبق تحقق برنامه ریزی های صورت گرفته به این کشور بیایند. این گزارش می تواند بخش مفیدی از اطلاعات لازم برای تعیین دوره ایده ال کمپین های بازاریابی آژانس ها باشد. اولین موردی که شما باید در نظر داشته باشید این است که دوره تبلیغات نمایشی خود را راه اندازی کنید تا از طریق دوره های گفته شده خود را نشان دهد.

استخدام افراد بیشتر یا استفاده از نرم افزار سفر، سوال این است

تعداد زیاد رزروها نشان از کار بیشتر برای آژانس های سفر است. دو راه ممکن برای کنترل و هدایت این حجم از کار زیاد وجود دارد. آژانس ها باید هم افراد بیشتری را استخدام کنند و این به معنی افزایش هزینه هاست و هم عملیات دستی خود را به نرم افزار آژانس سفر تغییر دهند. با نرم افزار سفر نه تنها پول بیشتری را پس انداز می کنید بلکه مزایای دیگری هم به دست خواهید آورد که تنها سیستم دیجیتال می تواند تمام این موارد را به شما بدهد: سرعت، دقت، سرعت تغییرات (اتوماسیون)، تمرکز تمام کسب و کارها در یک جا ویژگی های این نرم افزار است.

سخن نهایی در باب بازاریابی گردشگری ایسلند

در این مقاله تلاش شده به صورت کوتاه و مختصر تجربیات بازاریابی گردشگری ایسلند مورد بررسی قرار گیرد و الگوهایی که باعث موفقیت آن ها  شده بود مورد بررسی قرار گیرد.

novintourism

نوین توریسم دانشگاه آنلاین گردشگری کشور

  نوشته‌های مرتبط

  دیدگاه‌ها

  *
  *

  0