نوین توریسم

۵ توصیه کاربردی برنامه وفادارسازی مشتریان هتل ها در ایران

وفادارسازی مشتریان

موفقیت هتل به وفاداری میهمانان بستگی دارد. مشتریان جدید و مسافرانی که به صورت متناوب از خدمات هتل استفاده می کنند همیشه برای هتل ها اهمیت داشته اند، اما میهمانان وفادار اهمیت دو چندانی دارند.به همین خاطر برنامه‌های وفادارسازی مشتریان هتل ها از اهمیت بسیار بالایی برای هتلداران مطرح برخوردار است.

میهمانان وفادار کسانی هستند که در مورد هتل شما صحبت خواهند کرد، به دوستان و خویشان معرفی می کند و بیشترین تاثیر بر درآمد و رشد هتل دارد. میهمانان وفادار کسانی هستند که هر وقت قصد مسافرت به مقصدی را داشته باشند در صورتی که هتل  شما آنجا باشد، شما را انتخاب خواهند کرد.

۵ استراتژی وفادارسازی مشتریان هتل ها

با توجه به اهمیت این امر، هتل‌ها باید برنامه‌های وفاداری را به جد مورد توجه قرار دهد و برای میهمانان وفادار پاداش‌ها و مشوق های در نظر بگیرند.  مهمترین استراتژی هایی که هتل‌ها جهت افزایش وفاداری میهمانان می‌توانند اتخاذ کنند، عبارتند از:

وفادارسازی مشتریان هتل ها در ایران

وفادارسازی مشتریان هتل ها با ارئه پاداش

برای تبدیل اقامت مسافران به تجربه لذت بخش، چه مشوق و پاداش های  می توان به آنها ارائه کرد؟ افراد دوست دارند به پاس پاس وفاداری هدایایی را دریافت کند. چک این و چک اوت   دیرتر بدون پرداخت هزینه اضافه، صبحانه رایگان، ارائه شیرینی های خوشمزه به محض ورود، ارائه کوپن های تخفیف جاذبه‌ها و ترانسفر فرودگاهی رایگان می تواند بخشی از این پاداش ها باشند. پاداش ها می توانند در جذب مشتریان وفادار و تبدیل مشتریان عادی به وفادار نقش موثری داشته باشند. در این زمینه هرچه بیشتر بتوانید از مشتریان در مورد علایق و خواسته ها و خدمات هتل اطلاعات جمع‌آوری کنید، بهتر می‌تواند تجربه لذت بخش و مشوق‌های کارآمدی ارائه دهید.

 سیستم های امتیاز دهی و وفادارسازی مشتریان هتل ها

امتیازدهی و استفاده از گیمیفیکیشن در برنامه‌های وفاداری اهمیت زیادی دارد.  امتیاز دهی  محرک موثری برای استفاده مجدد است. روال به اینگونه است که مشتری در قبال استفاده از خدمات هتل برای هر دفعه امتیازاتی را کسب می‌کنند و در حساب آنها ثبت می گردد و در مرحله بعدی میتوانید به جای پرداخت پول، هزینه خدمات را با امتیاز جمع آوری شده پرداخت کنند. سیستم امتیاز دهی به عنوان راهبردی رایج در اکثر هتل ها استفاده می شود مانند هیلتون، ماریوت، حیات و آکورد.

طراحی و ارائه تجربه لذت بخش و خواص

تجارب لذت بخش هم برای مسافران وفادار اهمیت دارد و هم می‌تواند در تبدیل افراد عادی به مسافران وفادار نقش موثری داشته باشد. در این زمینه هتل‌ها باید در معرفی خود به بازار خلاق باشند و بر روی موضوعات و تجارب خاصی که هتل ها را از رقبا متمایز می‌کند، متمرکز شوند، برای مثال می‌توانند از ابزارهای زیر استفاده کنند:

 • تبریک تولد و برگزاری جشن تولد برای مسافران وفادار به محض ورود
 • آماده سازی و ارائه بسته شخصی سازی شده برای مسافران وفادار به محض ورود
 • ارائه خدمات آنلاین شخصی سازی شده
 • نمایش فیلم در فضای باز و پذیرایی رایگان از مهمانان

با باید توجه داشته باشیم که تجربه لذت بخش هر چقدر هم کوچک باشد اما برای مدت زمان طولانی با مسافران می ماند.

 به مشتریان گوش دهید

بازخوردهای دریافت شده را بررسی کنید. در دنیای دیجیتالی امروز پرسشنامه دیگر تنها برای جمع آوری داده ها برای شنیدن نظرات مهمانان محسوب نمی‌شود. هتل ها با مراجعه به نظرات مطرح شده در وب‌سایت‌های هتل، شبکه‌های اجتماعی و برخی سایت‌های رزرو می توانند اطلاعات مفیدی در مورد خدمات ارائه شده جمع‌آوری کنند با مسائل مشکلات اجتماعی هتل خود آشنا شوند. در واقع هرچه بیشتر با مشتریان در ارتباط باشید و نظرات و پیشنهادات آنها را بشنوید می‌توانید خدمات بهتری به آنها ارائه دهید و با افزایش رضایتمندی می‌تواند آنها را به مشتریان وفادار تبدیل کرد.

 به اشتراک گذاری برنامه های وفاداری در شبکه های اجتماعی

به اشتراک گذاری برنامه های وفاداری در شبکه های یکی از استراتژی های وفادارسازی مشتریان هتل ها است که احتمال موفقیت برنامه های وفاداری را افزایش می دد.  هنگام به اشتراک گذاری باید توجه داشته باشید که برنامه‌ها متناسب با گروه خاص باشد. برای مثال هتل های خانواده محور می‌توانند برنامه‌های وفاداری مرتبط با غذای رایگان کودک و نیز تبلیغات خانواده محور را برجسته کنند در حالی که هتل‌های با مسافران تجاری می‌تواند بر برنامه‌های چک این زودتر  و خروج دیرتر بدون پرداخت هزینه، امکانات اتاق برای انجام امور روزمره کاری به صورت دورکاری، اینترنت پرسرعت و غیر متمرکز شوند.

جمع بندی

در دنیای پر رقابت کنونی و به ویژه در صنعت هتلداری که روز به روز انواع مختلفی از اقامتگاه‌ها به بازار وارد و هر کدام به نحوی با ایده های خلاقانه خود به دنبال جذب مشتریان هستند، استفاده از برنامه‌های وفاداری اهمیت بیشتری پیدا کرده اند. برنامه‌های وفاداری نه تنها می‌توانند مشوقی برای مشتریان وفادار باشند بلکه می توانند سایر مشتریان را نیز وفادار کنند.

برای میهمانان وفادار چه پاداشی در نظر گرفته اید؟ برنامه ای ندارید! جای تعجب ندارد چون  بسیاری از هتل‌ها تو ایران همچین برنامه ای ندارند. در نوین توریسم سعی می‌کنیم تا با تولید محتوا مفید، در طراحی و ارائه موثر برنامه‌های وفاداری کمک یار شما باشیم. اگر برنامه وفادارسازی مشتریان برای هتل خود طراحی کرده اید، لطفا با ما به اشتراک بگذارید.

 

مطالعه بیشتر

baset rostami

  نوشته‌های مرتبط

  دیدگاه‌ها

  *
  *

  0