نوین توریسم

چالش ها و روند های هتلداری در ۲۰۲۰

ترندهای هتلداری

هتل داری، چالش ها و ترندها 

چالش ها و روند های هتلداری یکی از مهم ترین مباحثی است که فعالین صنعت گردشگری باید آن را دنبال کنند، در این مقاله بر اساس جدیدترین یافته ها در مورد ترندها های هتلداری صحبت می کنیم. اقامتگاه ها یکی از مهمترین بخش‌های گردشگری محسوب می‌شوند، به طوری که توسعه و پیشرفت گردشگری تا حدود زیادی وابسته به وجود هتل و مراکز با کیفیت است.  برای موفقیت در این بخش  آشنایی و استفاده از ترندها و یادگیری از چالش ها لازم و ضروری است. امروز مانند هر بخش دیگری شاهد تغییرات گسترده در هتلداری هستیم که چالش هایی را برای هتلداران ایجاد کرده است . این تغییرات و ترندها  نه تنها فضای کسب و کار را دگرگون می کنند، باعث تغییر در نیازها و خواسته‌های مسافران و در نتیجه بازنگری مدل کسب و کار خواهند شد.

چالش های هتلداری

مهمترین چالش و روند های هتلداری در ۲۰۲۰ عبارتند از:

 • اقتصاد اشتراکی (sharing economy)

افتصاد  اشتراکی و به واسطه آن اقامتگاه اشتراکی ( Peer to Peer accommodation) بخش اقامتگاه و هتل داری را  با چالش  بزرگی روبه رو کرده است. اقتصاد اشتراکی با حمایت تکنولوژی  و کسب و کارهای خلاق مانند  AirBnb و Couchsurfing برای افراد این فرصت را فراهم کرد که اتاق‌های یا منزل خود را با هدف مادی و چه رایگان با گردشگرانی که به دنبال تجارب ناب از مقصد هستند، به اشتراک بگذارند. امروزه این اقامتگاه‌ها در اکثر کشورها صدای هتلداران را درآورده اند. برای مثال Couchsurfing با بیش از ۱۵ میلیون کاربر در ۲۰۰ هزار شهر در سراسر جهان امکان اقامت رایگان را فراهم کرده است. علاوه بر این،  AirBnb  که در سال ۲۰۰۸ تاسیس شد با ۱۵۰ میلیون کاربر و امکان ارائه خدمت در بیش از ۱۹۱ کشور، با داشتن ۵ میلیون اقامتگاه از معتبرترین برندهای حوزه هتلداری ، هیلتون و ماریوت است  نیز بزرگتر است. هتلداران باید در نظر داشته باشند که با توجه به تقاضا نسل جدید گردشگران و ترندهای موجود ( مانند تقاضا برای تجارب محلی) اقامتگاه های اشتراکی صرفاً یک پدیده گذرا نیستند و تقاضا پایدار برای آنها  وجودخواهد داشت ، لذا صرفاً لابی‌گری جهت جلوگیری از فعالیت این نوع اقامتگاه نمی‌تواند واکنش مناسبی باشد.

 • نسل جدید گردشگران مهم ترین روند هلتداری ۲۰۲۰

هر نسل گروهی از افراد را شامل می‌شود که طی یک دوره زمانی خاص به دنیا آمدند و رفتار آنها متناسب با رویدادها و اتفاقات مشترکی که تجربه کرده‌اند، شکل گرفته است؛ رویدادها . اتفاقاتی مانند جنگ، رشد سریع تکنولوژی، شبکه های اجتماعی، انقلاب و غیره.  این رویداد ها می توانند اعتقادات، باور، و رفتار یک نفر را تعیین کند، به همین خاطر بخش هتلداری لازم است در ارائه خدمات به این تفاوت‌های نسلی توجه کند تا بتواند تجربه لذت بخش و خاطره انگیز را فراهم کند. در حال حاضر نسل هزاره (Generation Y) و نسل زد (Generation Z)  نسل های هستند که در کانون توجه هستند. نسل زد با پشت سر گذاشتن نسل هزاره در حال تبدیل شدن به بازار مهمی هستند که به راحتی نمی توان از آن ها چشم پوشید . نسل زد که در بین سالهای ۲۹۹۵ تا ۲۰۱۰ به دنیا آمدن به نسل تکنولوژی هم معروف هستند. نسل جدید همزمان با توسعه اینترنت ، شبکه های اجتماعی و گوشی‌های هوشمند به دنیا آمده اند.  نسل  زد از بخش هتلداری انتظار دارد که به تکنولوژی و شبکه های اجتماعی برای آنها بیشتر توجه کند، به تجربه بیش از صرفاً ارائه اتاق و اشیا اهمیت دهند، به آنها تجارب ناب محلی از مقصد ارائه دهند. بر این اساس ، هتل های زنجیره ای ماریوت برنامه خود را برای این گروه شروع کرده و هتل  M-Betaدر شهر شارلوت را تاسیس کرد.

 •  تجارب شخصی سازی شده

جذب و حفظ مشتریان، همیشه از مشکلات اقامتگاه ها بوده است. شخصی سازی خدمات یکی از جدیدترین  روندهای هتلداری برای پاسخگویی به این مسئله است. تجارب شخصی سازی شده به روندی قدرتمند و تحول انگیز در صنعت هتلداری تبدیل شده  اند. در گذشته به دلیل اینکه جمع آوری داده از مشتریان سخت و زمان بر بود کمتر می شد بر شخصی سازی تجارب تمرکز داشت.  امروزه با پیشرفت تکنولوژی  معمولا مشتریان ردپاهای دیجیتالی از خود در  اینترنت به جا می گذارند که هتل ها با استفاده از آنها می توانند ضمن شناخت بهتر مشتریان و نیاز ها و خواسته های آنها،  از مسائل و مشکلات موجود نیز آگاهی یابند و  با استفاده از داده ها مربوط به مشتریان اقدام به ارائه تجارب شخصی سازی شده کنند. نتایج نشان داده است که به زودی تجربه مشتری بیش از قیمت و محصول به عامل  متمایز کننده برند تبدیل خواهد شد .بنابراین، بیش از هر زمانی لازم است تا روی تجربه لذت بخش شخصی سازی شده متمرکز شوند.

 • تکنولوژی های هوشمند

تکنولوژی بسیاری از مشاغل از جمله هتلداری را متحول کرده است.این اهمیت به حدی بود که  شعار سال ۲۰۱۹ سازمان جهانی گردشگری و تحول دیجیتال بود.  پیشرفت تکنولوژی نه تنها باعث کاهش هزینه شده بلکه فرصت‌های درآمدی متعددی را برای هتلداری در بخش های عملیاتی ،خدمات خدمات مشتری و بازاریابی نیز ایجاد کرده است.  تکنولوژی هوشمند باعث ارتقای تجربه میهمان خواهد شد. سنسورهای حرکتی که با تشخیص اتوماتیک حضور یا عدم حضور مسافر، انرژی و روشنایی را کنترل می‌کند، اپلیکیشن هایی که به مسافر اجازه ورود و خروج ، ارسال پیام ، درخواست خدمات موردنیاز می دهند و همچنین کلید موبایلی (Mobile Key) که به مشتریان  اجازه می‌دهد که بدون نیاز به چک این مستقیم به اتاق رزرو  شده هدایت شوند، از جمله تکنولوژی هستند که در آینده صنعت هتلداری بسیار اهمیت پیدا خواهند کرد.

 • پایداری

با افزایش مسائل زیست‌محیطی، پایداری به دغدغه مهمی تبدیل شده است.در  این راستا، تعداد قابل توجهی از مراکز اقامتی برنامه‌هایی را برای کاهش آثار منفی زیست محیطی و تبدیل شدن به هتل‌های سبز آغاز کرده اند. این امر نه تنها برای زمین مفید خواهد بود بلکه از نظر تجاری نیز برای بخش هتلداری مفید خواهد بود؛ چراکه باعث افزایش تعداد مسافران نیز خواهد شد چون تعداد  مسافرانی که دغدغه محیط زیست دارند روز به روز به روز در حال افزایش است. در این زمینه دولت نیز با کاهش مالیات  وکمک هزینه های مالی و بیمه‌ای به مشوقی برای هتلهای سبز تبدیل شده است.

 • واقعیت مجازی (VR) و  واقعیت افزوده (AR)

واقعیت مجازی ( Virtual Reality) و  واقعیت افزوده (Augmented Reality)  ضمن تحول صنعت هتلداری، جزو مهمترین ترندهای تکنولوژیکی در هتلداری محسوب می‌شوند . هتل‌ها و  وب سایت های رزرو هتل می توانند از واقعیت مجازی جهت تجربه دیجیتالی اتاق های هتل استفاده کنند. واقعیت افزوده هم یکی دیگر از طرح‌هایی است که بسیاری از جهات شبیه به واقعیت مجازی است، فقط به جای نیاز به ایجاد محیط دیجیتالی بیشتر بر ارتقاء محیط واقعی از طریق همپوشانی با داده های ویدیویی یا متنی تاکید دارد . برعکس واقعیت مجازی  فقط با گوشی هوشمند و و برنامه‌ای قابل استفاده است.  برای مثال، می توان منو های رستوران را به صورت واقعیت افزوده طراحی و چاپ کند  تا مسافران با استفاده از گوشی خود به اطلاعات اضافی منو و سفارش غذای مورد علاقه خود اقدام کنند. به همین خاطر این مسئله به یکی از روندهای هتلداری تبدیل شده و به مدیران این صنعت توصیه می کنیم برای درک این مفاهیم ارزش و زمان قائل شوند.

جمع بندی در باب روند های هتلداری

اگر به دنبال کسب مزیت رقابتی و پیشی گرفتن از رقبا هستید لازم است با روندهای موجود آشنا باشید. ترند های معرفی شده در این نوشته کمک می کند تا ضمن شناخت علایق و خواسته های مشتریان، خدمات شخصی سازی شده و متناسب با روندهای موجود مانند پایداری ارائه کرد. همچنین جهت غنای تجربه میهمانان استفاده از تکنولوژی های هوشمند و واقعیت واقعیت افزوده هم اهمیت دارد. ما در نوین توریسم به دنبال ارائه جدیدترین روند ها هستیم تا در این زمینه به شما کمک کنیم . اگر  چالش یا روند های هتلداری دیگری می شناسید  لطفا با خوانندگان دیگر نیز به اشتراک بگذارید. راستی اگر به مبحث ترندشناسی علاقه دارید توصیه می کنیم این مقالات رو هم دنبال کنید:

منبع :فایننس انلاین

سالار کهزادی

دکتری گردشگری از دانشگاه مرسین ترکیه، مدرس دانشگاه و علاقه مند به حوزه فناوری های نوین و اقتصاد اشتراکی در گردشگری. . عاشق این جملات هستم We rise by lifting others Lifelong learner Less is more

  نوشته‌های مرتبط

  دیدگاه‌ها

  *
  *

  0