نوین توریسم

شش عامل اساسی در رشد اقامتگاه های بومگردی در ایران 

رشد اقامتگاه های بومگردی

اقامتگاه های بومگردی در ایران

اقامتگاه های بومگردی به دلیل رویکردی که در بازار اقامتگاه های بومگردی وجود دارد نوپا و نیازمند کسب تجربه هستند. از طرف دیگر دستیابی به بیشینه سود، رشد و بقا اقامتگاه ها ارتباط مستقیم و شدیدی با مدیریت و چگونگی اداره اقامتگاه های بومگردی دارد. در واقع رشد اقامتگاه های بومگردی نیز به همین عوامل بستگی دارد.

چگونگی و چرایی مدیریت اقامتگاه های بومگردی در واقع نقش تاثیر گذاری در نظر و نگاه مشتری دارد. بدین معنی که سبک مدیریت اقامتگاه های بومگردی در شکل گیری تصویر آن ها در ذهن گردشگر ایجاد و باعث می شود در ذهن وی تصویری از اقامتگاه حک شود.

اقامتگاه های بومگردی در ایران به دلیل اینکه بر اساس مزیت رقابتی نسبی ایران در جهان شکل گرفته اند آینده خوبی دارند و می توان انتظار داشت در آینده نه چندان دور در جهان حرفی برای گفتن داشته باشند.

به همین خاطر برای رشد اقامتگاه های بومگردی ، مدیران این اقامتگاه باید به شش عنصر کاربردی و تاثیر گذار توجه کنند، این عوامل در واقع در تمامی اقامتگاه هایی که به رشد دست پیدا کرده اند موجود هستند.

مدیریت اقامتگاه ها و رشد آن

مدیریت اقامتگاه بومگردی عاملی کلیدی و تاثیر گذار در رشد اقامتگاه است، مدیر اقامتگاه باید علاوه بر این که به کار خود علاقه شدید داشته باشد ضروری اسن که با جامعه محلی و اصول صحیح گردشگری اشنا باشد و بتواند  مفاهیم آن را درک کند.  مدیران اقامتگاه باید با اصول برنامه ریزی، سازماندهی و رفتار با مردم آشنا باشند این افراد عقلایی است که  با مفاهیم توسعه پایدار اشنا باشند و بتوانند از آن استفاده درست کنند.

برنامه ریزی اثر بخش و منعطف

شاید مهم ترین عامل که رشد اقامتگاه های بومگردی را تحت تاثیر قرار می دهد، برنامه ریزی و نحوه برنامه ریزی برای یک اقامتگاه است. برنامه رویدادهای اقامتگاه، برنامه مالی، برنامه ریزی سالانه و ماهانه از مواردی است که باید در برنامه ریزی به آن ها توجه شود. دو‌ مسئله در برنامه ریزی اقامتگاه های بومگردی  اهمیت فراروانی دارد و باید به آن ها  توجه شود :

اولا؛ برنامه ریزی از انعطاف پذیری بالایی بر خوردار باشد و‌ بتوان با کمترین هزینه ممکن آن تغییر داد و در برنامه ریزی به رویدادها و تقاضای مبتنی بر فصل توجه شود.

دوما؛ برنامه ریزی بر پایه اطلاعات و داده های دقیق و شفاف انجام شده باشد. در واقع در برنامه ریزی حتی الامکان از تصمیم ها و برنامه های شهودی و‌ تشخیصی پرهیز شود.

بی شک برنامه ریزی درست که بر پایه شناخت منابع و توانایی های اقامتگاه باشد و‌ عنصر خلاقیت و نوآوری  در آن دخیل شده باشد باعث رشد اقامتگاه های بومگردی می شود.

توسعه ارتباطات و شبکه سازی مدیران اقامتگاه

ریدهافمن اسطوره شبکه سازی در کسب و کار معتقد است که در عصر جدید شبکه سازی و توسعه ارتباطات  خود نوع ثروت و عاملی مهم در رشد اقامتگاه های بومگردی است. به همین خاطر رشد  اقامتگاه های بومگردی رابطه مستقیمی با میزان ارتباطات کاری و شبکه کاری مدیر اقامتگاه دارد.

ارتباطات موثر با آژانس های مسافرتی،شرکت های حمل و نقلی،آژانس های تبلیغاتی و … نقش تعیین کننده ای در رشد اقامتگاه های بومگردی دارد. در واقع نقش تعیین کننده در  رشد و موفقیت اقامتگاه دارد.

بازاریابی اصولی و موثر اقامتگاه بومگردی

رمز جاودانگی در بازار رقابتی و رستگاری در رشد و توسعه اقامتگاه های بومگردی انتقال ارزش ابجاده شده در اقامتگاه در کمترین زمان ممکن و کمینه  هزینه انجام شده است ‌و این مهم به ثمر نمی نشیند مگر به وسیله بازاریابی، در واقع یکی از مهم ترین وظایف مدیران اقامتگاه های بومگردی انجام فعالیت های بازاریابی اثر بخش جهت انتقال ارزش اقامتگاه خود است که در این میان باید به وسیله ابزارهای کلیدی و هدفمند به این کار اقدام کند. توصیه می شود مدیران اقامتگاه برای موفقیت در این عامل به تاکتیک های کاربردی مانند بازاریابی رسانه های اجتماعی،بازاریابی محتوایی،سئو ،ویدئو‌مارکتینگ اهمیت دو چندان دهند.

رویکردی سیستمی به همه چیز

در جهان امروز متخصصین معتقدند که دیدگاه قبیله ای، تک بعدی و منفرد برای مدیریت سازمان ها امری خطرناک و مشکل آفرین است و نیاز است که مدیران با دیدگاهی چند بعدی و سیستمی قضایا را تحلیل کند و مبتنی بر این رویکرد اقدام به اخذ تصمیم کند.

به همین خاطر برای موفقیت در مدیریت اقامتگاه های بومگردی نگاه سیستمی ضروری و واجب است مدیران اقامتگاه ها باید بدانند که همه اجزا عاملی مهم و به هم وابسته اند و ضعف و قوت آن ها در بدنه صنعت گردشگری تاثیر گذار است به همین خاطر اگر جامعه محلی یا آژانس مسافرتی سود نکند دنهایت اقامتگاه متضرر می شود یا اگر گردشگر تجربه خوبی کسب نکند و تورلیدر اشتباه کند در نهایت اقامتگاه هم ضرر می کند.

توازان منفعت در جوامع محلی

موفقیت و رشد در اقامتگاه های بومگردی دل در گرو عنصر مهمی به نام جوامع محلی دارد. به این معنی که اقامتگاه بومگردی به دلیل مکان تاسیس، ارتباط تنگاتنگی که با جوامع محلی دارند و در سر زمین آن ها ایجاد کسب و کار کرده اند باید به نسبت یک آژانس اهمیت بیشتری به آن ها بدهد. به همین خاطر علاوه بر صاحب اقامتگاه جوامع محلی نیز انتظار دارند آن ها نیز از منافع اقامتگاه به صورت مستقیم و غیر مستقیم بهره مند شوند.

به همین خاطر باید منافع حاصل از اقامتگاه باید به صورت معقول و عادلانه ای میان همه تقسیم شود و توازن بر قرار شود این عامل نه تنها موجب بقای اقامتگاه می شود. بلکه باعث افزایش کیفیت خدمات می شود .که در رضایت مشتری تاثیر فراوانی دارد.

رشد اقامتگاه های بومگردی

سخن نهایی در باب رشد اقامتگاه

رشد  اقامتگاه های بومگردی نه یک اتفاق کوتاه مدت و گذار که بلکه نیازمند تلاش مستمر و حساب شده است و فرایندهای اثر بخش و مناسب  را می طلبد که به عوامل متعدد وابسته است و این عوامل که مطرح شد تنها تعداد اندکی از این عوامل بود. به همین دلیل توصیه می کنیم مدیران اقامتگاه های بومگردی نسبت به امر آموزش گردشگری و کسب مهارت های بیشتر بی توجه نباشند.

novintourism

نوین توریسم دانشگاه آنلاین گردشگری کشور

    نوشته‌های مرتبط

    دیدگاه‌ها

    *
    *

    0