نوین توریسم

گیمیفیکیشن در گردشگری چیستی و چرایی بارونکردنی آن

گیمیفیکیشن در گردشگری

در چند سال اخیر به دلیل حضور فناوری اطلاعات و مخصوصاً اینترنت که موجب افزایش رقابت و گسترش مرزهای تجارت شده وفادار سازی و درگیر کردن مشتریان هدف، به ضرورت‌های اساسی هر کسب‌وکاری تبدیل‌شده است. به همین خاطر کسب‌وکارهای حوزه گردشگری هم به سمت بهره‌گیری از گیمیفیکیشن در گردشگری حرکت کرده‌اند چراکه کسب‌وکارهای مختلف می‌دانند که از ملزومات حضور در بازار، داشتن مشتریان وفادار است که در هنگام استفاده از خدمات و محصولات از تجربه بهتری برخوردار شوند؛ از سوی دیگر کارمندانی داشته باشد که بتوانند در اوج رضایت از کار، فرایندهای تکراری، پیچیده و کسالت‌بار را به‌صورت خودانگیخته و با حداقل دخالت فرآیندهای سازمانی انجام دهند

گیمیفیکیشن؛ تاریخچه و چیستی

واژه گیمیفیکیشن اولین بار در سال ۲۰۰۲ توسط نیک پلینگ، برنامه‌نویس کامپیوتر و مخترع بریتانیایی، ابداع شد، ولی تا سال ۲۰۱۰ چندان مورد استقبال قرار نگرفت. این مفهوم در سال ۲۰۰۸ درزمینهٔ رسانه‌های دیجیتال مطرح شد و با انتشار کتاب چگونگی استفاده از مکانیزم‌های بازی رواج پیدا کرد. در سال ۲۰۱۱ این رویکرد موردتوجه شرکت‌های سرمایه‌گذاری قرار گرفت و هم‌زمان تحقیقات و مطالعات دانشگاهی فراوانی درباره آن آغاز شد. شرکت‌های متعدد با درک فرصت ایجادشده به‌واسطه این نگاه تازه، در این حوزه سرمایه‌گذاری کردند و به ارائه خدمات بازی آفرینی به آن‌ها پرداختند.

پیش­‌بینی می‌­شود که ارزش صنعت گیمیفیکیشن تا سال ۲۰۱۸ به ۵/۵ میلیارد دلار برسد؛ اما باوجود فراگیر شدن گیمیفیکیشن ۸۰% برنامه‌­ها با شکست روبرو می‌­شوند. علت این امر استفاده غلط از مؤلفه‌های گیمیفیکیشن است. برای رسیدن به موفقیت تنها اضافه کردن مؤلفه‌های بازی­ به فرآیند جوابگو نیست بلکه همه‌ی فرآیند نیاز به مهندسی مجدد دارد.

برای تعریف گیمیفیکیشن موارد متعددی را متخصصین این حوزه ذکر کرده‌اند اما تعریف زیر یکی از پذیرفته‌شده‌ترین تعاریف این حوزه است که بیان می‌دارد:

 گیمیفیکیشن استفاده از عناصر و المان‌های بازی در محیطی که جای بازی نیست. گیمیفیکیشن به‌اصطلاح استفاده از عناصر بازی (سیستم امتیازدهی، رقا‌بت، قوانین بازی و) برای افزایش نرخ مشارکت در تکنیک‌های بازاریابی یک محصول یا خدمات است.

به عبارت کامل‌تر به فرایند استفاده از تفکر بازی گونه و مکانیسم‌های ترغیب مخاطبان برای حل مسئله، گیمیفیکیشن می‌گویند. در فرایند تفکر بازی با مکانیک‌ها و دینامیک‌های بازی شرایطی به وجود می‌آید که مخاطب را به خود درگیر کند.

گیمیفیکیشن و گردشگری

گیمیفیکیشن در گردشگری یک روش عالی برای جذب گردشگر، افزایش مشارکت و وفاداری بازدیدکنندگان با استفاده از تلفن‌های هوشمند، قرص‌ها و سایر دستگاه‌های دیجیتالی است. درواقع با تکیه‌بر عناصر بازی می‌توان به این اهداف دست‌یافت و نتایج مطلوب را به دست آورد ازجمله مهم‌ترین عناصر بازی که در گیمیفیکیشن در گردشگری اهمیت بالایی دارند. عبارتنداز:

۱. چالش‌های آزمون (ساخت پازل و ارسال عکس‌ها با توجه به یک کار خاص)

۲. نمرات (نشان می‌دهد که چگونه کاربران شما موفق به انجام یک چالش بوده‌اند)

۳. جدول رده‌بندی (کاربران را فعال نگه می‌دارد و به آن‌ها نحوه رقابت، چالش‌ها و میزان دستیابی به نتایج را نشان می‌دهد)

۴. پاداش‌های مجازی و حقیقی (کاربران را با تکمیل یک بازی با مدال‌ها، عناوین و حتی هدایای ملموس تشویق می‌کنیم و به آن‌ها انگیزه می‌دهیم)

گیمیفیکیشن در گردشگری

مزایای گیمیفیکیشن در صنعت گردشگری:

با بازدید گردشگران انتظارات آن‌ها به طرز باورنکردنی افزایش‌یافته است این امر موجب به چالش کشیده‌تر شدن موزه‌ها و سازمان‌های گردشگری شهرستان/منطقه برای جذب و سرگرم کردن بیشتر بازدیدکنندگان می‌شود ازاین‌رو گیمیفیکیشن یک راه‌حل عالی برای دستیابی و حل این چالش‌ها است.

اهداف استفاده از  گیمیفیکیشن در گردشگری

گیمیفیکیشن در گردشگری دارای مزایا و کاربردهای متعددی است که بسته به نوع هدف و دلیل پیاده سازی می توان از آن بهره برد هر چند که منابع و محیط اجرای گیمیفیکیشن از اهمیت بالایی برخوردار است.

مشارکت بازدیدکنندگان:

جذابیت باعث می‌شود که بازدیدکنندگان تجربه خود را به یاد داشته باشند، با استفاده از گیمیفیکیشن شما می‌توانید تعامل بین جاذبه توریستی و بازدیدکنندگان خود را افزایش دهید و درنهایت مشارکت و درگیری را در گردشگران افزایش دهید.

وفاداری بازدیدکننده:

هنگامی‌که یک بازدیدکننده با تجربه‌ای خوب و لذت‌بخش که در مقصد به دست آورده است روبه‌رو می‌شود، احتمال بیشتری برای بازگشت دوباره وجود دارد. نتایج حاصل از گیمیفیکیشن در گردشگری منجر به ارتقای جاذبه توریستی می‌شود. هنگامی‌که بازدیدکنندگان خوشحال و راضی هستند احتمالاً به اعضای خانواده و محافل دوستی خودشان شمارا معرفی می‌کنند که این کار به رونق گردشگری مقصد کمک می‌کند.

مزایای گیمیفیکیشن در گردشگری

مزایای استفاده از گیمیفیکیشن در گردشگری

استفاده از گیمیفیکیشن در گردشگری مزایا و فواید متعددی دارد که می‌تواند کسب‌وکارهای این حوزه را منتفع کند و موجب بهبود و ارتقای صنعت گردشگری شود. این مزایا شامل موارد زیر می‌شود:

 • افزایش بهره‌وری کارکنان آژانس‌های هواپیمایی و فروشندگان و کسانی که با گردشگران در تعامل هستند و از طرف دیگر موجب بهبود مدیریت کارکنان می‌شود.
 • توسعه فنّاوری‌های گردشگری مانند وب‌سایت، اپلیکیشن و رسانه‌های اجتماعی گردشگری شده و افزایش میزان استفاده گردشگر از آن
 • افزایش مشارکت و فعالیت گردشگران جهت ایجاد درگیری ذهنی
 • ارتقای وفاداری گردشگران و برگشت مجدد آن‌ها که اصطلاحاً به آن ری ویزیت می‌گویند.
 • افزایش تجربه فرهنگی توریست‌ها و ایجاد لذت عمیق برای گردشگر و تحریک احساسات و قوه تخیل گردشگر

سخن نهایی در باب گیمیفیکیشن و گردشگری

گیمیفیکیشن هنر درگیر کردن و همراه کردن مخاطبان با کسب کارهاست، مزایای مهم کاربردی برای کسب‌وکارها دارد، در این مقاله علاوه بر تعریف کلی مفهوم گیمیفیکیشن به اثرات و مزایای آن در صنعت گردشگری پرداختیم و تلاش می‌کنیم در قسمت بعد به نمونه‌های کاربردی گیمیفیکیشن در گردشگری بپردازیم تا با نمونه‌های موفق این صنعت بیشتر آشنا شوید.نوین توریسم به عنوان مرجع آموزش گردشگری به صورت آنلاین تلاش می کند از ابعاد مختلف به پدیده گیمیفیکیشن در گردشگری بپردازد و آن را به صورت مفصل بررسی کند.

baset rostami

  نوشته‌های مرتبط

  دیدگاه‌ها

  *
  *

  0