نوین توریسم

گردشگری غذا در جهان ؛ تجربیات جهانی برای ثروت سازی در بازار ایران

گردشگری غذا

گردشگری غذا و کشورهای جهان

گردشگری غذا در جهان به یکی از مهم ترین عوامل توسعه شهری و روستایی کشورها تبدیل شده و  از آن به عنوان اهرمی برای خلق ثروت بیشتر استفاده می کنند. در واقع کشورهای توسعه یافته به این درک دست یافته اند که غذا عاملی کلیدی در توسعه گردشگری و ایجاد کسب وکارهای متنوع برای مردم کشورهایشان است . در این مقاله که در ادامه مبحث گردشگری غذا است، به بیان تجربه گردشگری غذا در جهان می پردازیم تا ببینیم کشورهای توسعه یافته و درحال توسعه چه تجربه این در این زمینه دارند، سپس در ادامه توصیه های عملی و کاربردی به کسب وکارها، متخصصین و تصمیم گیران کلیدی حوزه گردشگری ارائه خواهیم کرد. در مقالات سابق هم استارتاپ های حوزه گردشگری غذا را معرفی کردیم.

گردشگری غذا در جهان و کشور مصر :

کشور مصر با راه اندازی اولین شبکه اختصاصی ماهواره ای ویژه آشپزی به ترویج و آموزش فرهنگ غذایی دراین کشور پرداخته و کمک شایانی در زمینه آشپزی کرده است. این شبکه با حضور سر آشپزان و آشپزان معروف مصری صورت میگیرد که به آموزش غذاهای مختلف جهان می­پردازند.

این کشور با اتخاذ این راهکارها علاوه بر شناساندن فرهنگ غذایی محلی و بومی خود به سراسر جهان موجب تحریک و ایجاد انگیزه در گردشگران برای سفر به این کشور میشود. کشور مصر در ماه رمضان جشنواره غذایی برپا می­کند که موجب میشود بسیاری از گردشگران از نقاط دیگر برای لذت بردن از تنوع غذایی ­بومی، محلی و منحصر به فرد به این کشور در طول ماه رمضان سفر کنند ( سازمان جهانی گردشگری:۲۰۱۲ )

گردشگری غذا در یونان:

گردشگری وابسته به غذا تنها درصرف غذا خلاصه نمی­شود بلکه شامل طیف گستردهای از عناصر مانند: محصولات کشاورزی، سنت ها و فرهنگ ها، استعداد و همچنین نوشیدنی ها و خلاقیت کسانی که آنها را آماده می­کنند، ویژگی بارز غذاهای یونانی که آن را از غذاهای کشورهای دیگر متمایز میکند سادگی آماده سازی مواد غذایی، طعم و مزه و وجود سر آشپزهای خلاق، جوان، پر شور است که با بکارگیری روش های متنوع و جدید باعث محبوب شدن غذاهای یونانی در بین دیگر کشورها شده است. یونان بخشی از سرمایه گذاری خود را به بازاریابی در زمینه گردشگری غذایی اختصاص داده است که از طریق ایجاد یک برند و نام تجاری که وابسته به غذا و پخت و پز است سعی در شناساندن کشور خود در میان کشورهای دیگر دارد.(همان).

گردشگری غذاگردشگری غذا در جهان این بار مالزی:

مالزی کشوری چند قومیتی و چند فرهنگی است و این تنوع فرهنگی موجب شکل گیری تنوع غذایی در این کشور شده است. در سال ۱۹۸۰گردشگری این کشور رشد خود را آغاز کرده است و پیشرفت چشمگیری در آشپزی چند فرهنگی و ارائه یک تجربه فرهنگی وابسته به غذا داشته است که از طریق ایجاد یک برند و نام تجاری که وابسته به غذا و پخت و پز است سعی در شناساندن کشور خود درمیان کشورهای دیگر و کسب سود و در آمد دارد. یکی از ویژگی های برجسته در کشور مالزی وجود خیابان های غذا (فود استریت ) است که در این راستا دولت این امکان را به برخی از شهرهای مالزی داده است که به توسعه غذا در خیابانها بپردازند.

در واقع مواد غذایی خیابانی به عنوان یک فرهنگ محلی و جاذبه گردشگری این کشور محسوب می­شود. دسترسی به غذاهای حلال یکی از معیارهای اصلی گردشگران مسلمان برای انتخاب مقصد گردشگری می­باشد که در این راستا غذا در سرتاسر شبه جزیره مالزی و رستوران های موجود در آن به استثنای رستوران های چینی و هندی حلال است. که دسترسی راحت وآسان به این غذاها یکی از ویژگی های کشور مالزی است. تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۱۲حاکی از این است که کشور مالزی یکی از سه مقصد برتر و ارجح برای گردشگران و مسافران مسلمان است که طبق آمار ثبت شده، حدود ۳/۶ میلیون نفر از گردشگران ورودی این کشور، ازکشورهای مسلمان مانند:  اندونزی، برونئی و غیره بوده است(همان).

گردشگری غذا در هنگ کنگ:

کشور هنگ کنگ در میان سایرکشورها به عنوان “بهشت غذا” لقب گرفته است که در واقع کلید صنعت گردشگری آن محسوب می­شود. در نتیجه تمرکز اصلی هنگ کنک بر روی فعالیت تبلیغاتی گردشگری غذا است که بازاریابی این صنعت “سرمایه غذایی آسیا”را اتخاذکرده است که درآن انواع غنی از مواد غذایی و فرهنگ آن به عنوان یکی از جاذبه های کلیدی عمل می­کند. این”دولت-شهر “همچنین سیاست های خاصی به عنوان ترویج آشپزی ایجاد کرده است. از دیگر ویژگی های بارز این کشور دسترسی به غذاهای حلال در رستورانها برای مسلمانان است به همین خاطر باعث شده به یکی از بهترین مقاصد گردشگری غذا در جهان تبدیل شود

درسنامه ای از گردشگری غذا در جهان

غذا به عنوان استعاره ای  برای ساخت و بیان قومیت و هویت فرهنگی عمل می کند و ما انسان ها غذا و خوراکی را به آیین ها ، نمادها و سیستم های اعتقادی از منظر انسان شناسی فرهنگی یا مطالعات غذایی انسان شناسی متصل می کنیم، گردشگری غذا یکی از بهترین جایگزین های گردشگری انبوه در ایران و عاملی کلیدی در توسعه شهری و روستایی است، در این میان کشورهای مختلفی مانند مصر،مالزی و.. ازآن استفاده کرده اند.

با توجه به یافته های تحقیقات  بایستی با رعایت  تمهیداتی این شناسه گردشگری توسط مسئولین و بخش خصوصی مربوطه حفظ گردد،  در غیر این صورت یکی از زیباترین جاذبه های میراث فرهنگی کشور از بین خواهد رفت.  لذا برای حفظ این میراث کهن و نیز توسعه گردشگری منطقه راهکارهای ذیل که منطبق بر تجربیات جهانی کشورهای مورد مطالعه در مقاله  پیشنهاد می شود:

 1. با توجه به تجربه کشور مصر می توان شبکه ماهواره ای تخصصی در زمینه گردشگری غذا و آموزش غذاهای سنتی شهرهای ایران راه اندازی کرد.
 2. با توجه به تجربه کشور هنگ کنگ می توان غذاهای اقوام و مذاهب مختلف در رستوران های تمامی شهرها در دسترس قرار داد.
 3. می توان در خیابان های کلیدی به صورت مستقیم غذاهای مختلف را رو کرد و از تجربیات مالزی در این زمینه کمک گرفت
 4. همانند یونان بر روی بازاریابی و برندسازی در جهت توسعه گردشگر غذا سرماه گذاری شود.
 5. ساخت و پخش برنامه های تبلیغاتی در مورد گردشگری غذا و جاذبه های آن در شبکه های ماهواره ای و دیجیتال
 6. حضور در نمایشگاه های ملی و بین المللی و برگزاری فستیوال های منظم سالانه با همکاری برندهای مطرح حوزه مواد غذایی

سخن نهایی در باب گردشگری غذا در جهان

این موارد و موارد متعدد دیگری می تواند به توسعه گردشگری غذا در کشور کمک کند در واقع گردشگری غذا در جهان و توجه تجربیات جهانی کشورهای مختلف در این زمینه نقشه راهی به ما می دهد که می تواند مسیر رشد  را هموار کند و به صنعت گردشگری ایران کمک کند. اگر شما هم در زمینه تجربیات کشورهای دجهان در زمینه گردشگری غذا تجربه ای دارید با ما در میان بگذارید.

baset rostami

  نوشته‌های مرتبط

  دیدگاه‌ها

  *
  *

  0