نوین توریسم

ترندهای گردشگری رویداد در سال ۲۰۲۰+راهکارهای عملی

ترندهای گردشگری رویداد در ایران

گردشگری رویداد و آینده

گردشگری رویداد یکی از مهم ترین حوزه های صنعت گردشگری است است که می تواند به تحرک و توسعه صنعت گردشگری کمک کند. در این مقاله تلاش می کنیم ترندهای گردشگری رویداد در سال ۲۰۲۰ را با هم مورد بررسی قرار دهیم.

با افزایش روزافزون تعداد رویدادهای برگزار شده در قالب  کنفرانس، سمینار،  نمایشگاه ها،  همایش ها، گردهمایی‌ و نقش بی بدیل این رویدادها در جذب گردشگران به شهرها و مقاصد میزبان، گردشگری رویداد توجه اکثر مقاصد را به خود جلب کرده است.  برگذاری در فصول کم تقاضا ( low seasons)، میزان هزینه کرد بیشتر مسافران رویدادی به نسبت سایر گردشگران و بزرگ مقیاس بودن و در نتیجه توانای جذب گردشگران و مسافران بیشتر به مقاصد از جمله مهمترین دلایل افزایش روزافزون گرایش به گردشگری رویداد هستند.  یکی از زیرشاخه های اصلی گردشگری رویداد، مایس توریسم (MICE Tourism) است که برگرفته از چهار واژه ذیل می باشد:

 • نشست‌ها ( Meetings)
 • سفرهای تشویقی و انگیزشی (Incentives)
 • کنفرانس ها (Conferences) یا همایش ها (Conventions)
 • نمایشگاه‌ها (Exhibitions)

ترندهای گردشگری رویداد مانند هر حوزه دیگری متناسب تغییرات اقتصادی-اجتماعی ، دائماً در حال تغییر است.

ترندهای گردشگری رویداد

آشنایی با ترندها به فعالان حوزه گردشگری رویداد اجازه می‌دهد که در برگزاری رویداد متفاوت از رقبا و منحصربه فرد باشند، مزیت رقابتی بالاتری داشته باشند و در نتیجه نسبت به رقبا سهم بیشتری از بازار گردشگری رویداد را کسب کنند. به طور کلی می توان مهمترین و جدیدترین ترندهای گردشگری رویداد را در چهار حوزه خلاصه کرد، که عبارتند از:

 • پایداری
 • اصالت
 • سفر کاری تفریحی
 • تندرستی

۱- پایداری

امسال نیز مانند سال‌های قبل، پایداری همچنان ترند موثر بر فعالیت های حوزه گردشگری است و این مسئله به یکی از حیاتی ترین ترندهای گردشگری رویداد تبدیل شده است.  برعکس گذشته دیگر موضوع پایداری در گردشگری رویداد نباید فقط به مدیریت استفاده یا عدم استفاده از ظروف پلاستیکی محدود شود، بلکه باید به دنبال راه حل ها و روش های خلاقانه تر بود. در این ارتباط و جهت حرکت به سمت پایداری در گردشگری رویداد می‌توان راهبردهای زیر را مورد توجه قرار داد:

 • استفاده از عرضه‌کنندگان محلی در پذیرایی ها
 • استفاده از هتل‌ها و مراکز برگزاری رویداد دوستدار محیط
 • استفاده از وسایل حمل و نقل دوستدار محیط

۲- تجارب اصیل از مقاصد

امروزه بیش از هر دوره تقاضا برای اصالت در گردشگری رویداد وجود دارد. شرکت‌کنندگان در گردشگری رویداد هنگام بازدید از مقاصد به دنبال تجارب اصیل از مقاصد هستند. متناسب با این روند،  برگزارکنندگان رویداد می توانند استراتژی های ذیل را اتخاذ نمایند:

 • در نظر گرفتن برنامه‌های تفریحی و سرگرم‌کننده محلی مانند موسیقی و رقص محلی و دعوت از هنرمندان. این امر باعث می شد که نه تنها تجربه خاطره انگیزی ارائه دهید بلکه تبلیغی نیز برای مقصد محسوب می‌شود
 • تدارک غذاهای محلی با استفاده از مواد اولیه بومی.  این راهبرد باعث می‌شود که افراد محلی بیشتر به فرهنگ غذایی خود افتخار کنند و در نتیجه عرضه و فروش غذاهای محلی بیشتر رونق بگیرد.
 • برگزاری رویداد ها در سایت ها و بناهای تاریخی البته با توجه به ظرفیت حمل آنها. این کار نه تنها مکان برگزاری رویداد را منحصر به فرد می کند بلکه تبلیغی هم نیز برای میراث فرهنگی شهر محسوب می‌شود و باعث آشنایی بیشتر با مقصد می شود.

۳-  سفرهای تجاری- تفریحی (Bleisure)

سفرهای تجاری- کاری اصطلاحی است که جدیداً رواج یافته و به ترکیب کار و تفریح اشاره دارد که یکی از ترندهای گردشگری رویداد به شمار می رود. در این حالت برگزارکنندگان، نه تنها مسئول برگزاری رویداد هستند بلکه هماهنگ‌کننده فعالیت‌های تفریحی، فراغتی و سرگرم کننده برای شرکت کنندگان در گردشگری رویداد نیز خواهند بود. آنها می توانند با تدارک و ارائه برنامه های مختلف تفریحی و تجارب خاطره انگیز از مقاصد، در ماندگاری بیشتر شرکت کنندگان نقش موثری داشته باشند. برای نمونه هتل های زنجیره ای آکور با درک این روند یکی از شعبه های خود را بر اساس استراتژی ( Work hard & play hard) را برای  این طیف از مسافران آماده کرد.  برگزار کنندگان گردشگری رویداد می‌توانند از طریق زیر به این روند پاسخ دهند:

 • یک برگزاری تورهای گروهی که می تواند علاوه بر پاسخگویی مناسب به تقاضا روند موجود باعث آشنا سازی بیشتر با مقاصد گردشگری شود.

۴- تندرستی و سلامت

امروزه دیگر شرکت در رویدادها به معنی بودن و اقامت چند روزه در محل برگزاری رویداد نیست بلکه به واسطه تقاضا برای سفرهای کاری – تفریحی و گرایش به سلامتی و زندگی سالم، این روند به سرعت در گردشگری رویداد اهمیت بیشتری پیدا می کند. جهت تضمین پاسخگویی موثر به این رویداد می‌توان راهبردهای ذیل را اتخاذ کرد:

 • در نظر گرفتن مکان های آرام ساکت و بدون تکنولوژی(Technology- free) جهت استراحت بین برنامه‌ها
 • در نظر گرفتن برنامه‌های ورزشی گروهی مانند یوگا و پیاده روی

سخن نهایی در باب ترندهای گردشگری رویداد

امروزه گردشگری رویداد به سرعت در حال رشد است و مقاصد و برگزار کنندگان بیشتری جهت کسب سهم مناسبی از بازار گردشگری رویداد در حال ورود به این بازار هستند. جهت کسب مزیت رقابتی آشنایی با ترندهای گردشگری رویداد لازم و ضروری است. اگر به دنبال برگزاری موفق و آشنایی با روندهای جهانی در زمینه برگزاری رویداد هستید نوین توریسم را دنبال کنید. در این زمینه نظری یا پیشنهادی دارید لطفاً با ما به اشتراک بگذارید.

سالار کهزادی

دکتری گردشگری از دانشگاه مرسین ترکیه، مدرس دانشگاه و علاقه مند به حوزه فناوری های نوین و اقتصاد اشتراکی در گردشگری. . عاشق این جملات هستم We rise by lifting others Lifelong learner Less is more

  نوشته‌های مرتبط

  دیدگاه‌ها

  *
  *

  0