نوین توریسم

بررسی روندها و فرصت های تحول دیجیتال در گردشگری

تحول دیجیتال در گردشگری

سلام به تحول دیجیتال در گردشگری

با تغییرات عمده در دنیای دیجیتال و افزایش نفوذ اینترنت در زندگی مردم، صنعت گردشگری نیز با شگفتی هایی مواجه شده است. تغییراتی که باعث شد روز جهانی گردشگری به روز جهانی تحول دیجیتال در گردشگری تغییر نام دهد. این نامگذاری سبب شد که کسب و کارهای فعال در این صنعت ترغیب شوند تا ابزارهای دیجیتال را در حوزه خود به کار بگیرند.

این تحول  متخصصین حوزه گردشگری و فناوری اطلاعات را خوشحال کرد،  چرا که ورود مفهوم تحول دیجیتال و فناوری اطلاعات به صنعت گردشگری ایران ضروری و رهیافتی برای خروج از این ساختار سنتی،غیر چابک و پر هزینه است. در واقع تحول دیجیتالی روندیست که بی شک در ابعاد اثر بخش سازمان ها ظهور خواد کرد و در تصمیم گیری مدیران کسب وکارها نقش به سزایی را ایفا می کند.
از این رو متخصصین معتقدند که تحول دیجیتال،  آینده کسب وکارها را دست خوش تغییرات می کند . بنابراین اگر کسب و کار ها از هم اکنون خود را برای مقابله با این تغییرات و کسب بیشینه فرصت مهیا نکنند قطعا به تاریخ خواهند پیوست.

اما تحول دیجیتال چیست؟؟

تحول دیجیتالی یا تحول دیجیتال، مجموعه تحولات عمیق و تغییرات سازمانها و کسب و کارها؛ در حوزه فعالیتها، فرآیندها، تواناییها و مدلهای کسب و کار است ،  که به آنها اجازه می دهد تا بتوانند از فرصتهای ناشی از توسعه و ترویج فناوری و تغییرات حاصل شده ناشی از توسعه آنها در جوامع بشری استفاده کرده و از آنها در راستای استراتژیها و اولویتهای خود بهره بگیرند.

تحول دیجیتال از نگاه کریستین مت و توماس هس
همچنین کریستین مت و توماس هس در کتاب خود با نام  تحول دیجیتال بیان می کنند که: تحول دیجیتال مجموعه‌ از اقدام‌هاست که سازمان‌ها برای بکارگیری تکنولوژی های جدید دیجیتال و بهره برداری از منافع خود تعریف می‌کنند.
همچنین آقای وردینو بر روی دستاوردهای این تحول برای یک کسب و کار تمرکز دارد. او می‌گوید: «تحول دیجیتال ، فاصله میان انتظارات مشتری و ارزش واقعی ارائه شده به او را از بین می‌برد.»

متخصصینی مانند کریستین و توماس نگاهی چند بعدی به قضیه تحول دیجیتال دارند.
آنها تاکید می‌کنند که تحول دیجیتالی علاوه بر فرایندهای عملیاتی کسب و کار، بر محصولات کسب و کار، ساختار سازمانی و نیز مفاهیم مدیریتی در سازمان، تاثیر می‌گذارد. در واقع تحول دیجیتال را به عنوان یک تحول سازمانی مورد توجه قرار می‌دهند و آن را در سه حوزه بررسی می‌کنند و نباید با نگاهی تک بعد به مبحث تحول توجه کرد.

 1. تحول در تجربه مشتری
 2. تحول در فرایندهای عملیاتی
 3. تحول در مدل کسب و کار

https://www.deccanherald.com/sites/dh/files/styles/article_detail/public/article_images/2017/02/26/598447.jpg?itok=BwY0Na50

فواید تحول دیجیتال در گردشگری

مباحث تحول دیجیتال نیازمند نگاه سیستمی و استراتژیک است و بدون آن ها به ثمر نمی نشیند.پیشرفت دیجیتالی در بخش گردشگری می تواند سبب رشد کارآفرینی ، توانمندسازی جوامع محلی ،مدیریت کارآمد منابع و اهداف مهم دیگر شود. هدف از نامگذاری امسال ،تاکیدی بر فرصت های بیشتری گردشگری است، که با پیشرفت های تکنولوژی ،هوش مصنوعی و سیستم عامل های دیجیتال حاصل می شود.

تجربه سفر و تحول دیجیتال

یکی از مهم ترین ابعادی که در بحث تحول دیجیتال در گردشگری و سایر حوزه های این صنعت ارزشمند و مهم است،  بحث تجربه سفر و اهمیتی است که مدیریت تجریه مشتری پیدا می کند. در واقع، در عصر تکنولوژی و دیجیتال تجربه گردشگری و لذتی که در فرایند سفر برای گردشگر به دست می آید ،  یکی از مهم ترین عناصری است که باید برای آن برنامه ریزی داشت. چرا که گردشگر دیجیتال اساسا هدفش از خرید بلیت، سفر و وب سایت کسب بیشینه تجربه است و پولی که پرداخت می کند بابت لذت تجربه ای است که بدست می آورد.

به همین خاطر باید تمام فرایندهای کسب وکار، مدل کسب وکار، رفتار و ابزار ها، نحوه تهیه پکیج های مسافرتی باید در راستای افزایش لذت تجربه گردشگر باشد.

تحول دیجیتال در گردشگری

روندهای جدید تحول دیجیتال در گردشگری

روز به روز اهمیت تحول دیجیتال در جهان بیشتر می شود و صنایع مختلفی مانند خودرو، سلامت، سرگرمی و رسانه را درنوردیده است . دنیل نیومن در وب سایت فوربس به تحلیل روندهای این حوزه ها پرداخته و نشان داده که در این صنایع چه روندهایی شکل گرفته است. در مقاله آخر خود نیز به تحلیل روندهای تحول دیجیتال در صنعت گردشگری پرداخته است.

در واقع، در آینده تحول دیجیتال سهم بالایی را به خود اختصاص می دهد و همانطور که دنیل می گوید ما امروزه بیشتر مدیون استارتاپ های موبایلی هستیم  که با ایجاد زیر ساخت های ررزو هتل و بلیط به رشد صنعت گردشگری کمک کردند. یا استارتاپ هایی مانند airbnb با تکیه بر فناوری اطلاعات و تکنولوژی زیر ساخت های توسعه گردشگری را رشد داده و به تسهیل امور کمک کردند. هر چند به نظر من نقش استارتاپ هایی مانند تریپ ادوایز و بوکینگ و … نیز انکار شدنی نیست.

روند های تحول دیجیتال در گردشگری  مفاهیمی است که شناخت آن ها به توسعه تحول دیجیتال کمک می کند. اساسا توسعه دیجیتال مدیون توسعه این شش مفهوم است.

تحول دیجیتال در گردشگری

یکپارچه سازی موبایلی

تحول دیجیتال از زیباترین رویا هایی است که در بحث سفر و گردشگری اهمیت پیدا می کند.

و در این میان موبایل ها نقش موثری در توسعه آن ها دارند. از آن زمانی که گوگل به وب سایت های رسپانسیو توجه نشان داد، نقش تعیین کننده آن ها در پازل کسب وکار آشکار شد.

امروزه موبایل ها برای چک کردن بلیت، درخواست سفارش خدمت در اتاق ها، قفل کردن درب اتاق ها و… مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع، ما امروزه به مدد تلفن ها و یکپارچگی که در تلفن ها ایجاد شده می توانیم بدون تماس یا ارتباط با انسان ها بلیت رزور کنیم ، درخواست خدمت یا  تصفیه حساب داشته باشیم.

 هوش مصنوعی و ربات ها

چند سال پیش در حین کنفرانس ملی که در زمینه بازاریابی ارائه دادیم برای نخستین بار به صورت جدی با مفهوم هوش مصنوعی در کسب وکار آشنا شدم و متخصصین حوزه های مختلف من جمله بیمه؛ بورس، سلامت، لجستیک و… از کاربرد هوش مصنوعی در کسب وکار سخنرانی کردند و اما آنجا سخنی از گردشگری به میان نیامد و من هم  فکر نمی کردم سال ۹۸ به نام تحول دیجیتال و گردشگری نام گذاری شود.

هوش مصنوعی و ربات ها در صنعت گردشگری در جاهای متنوعی کاربرد دارد. برای مثال استارتاپ گردشگری وجود دارد که شما را به توصیه و نظرات کاربرانی مانند خودتان متصل می کند تا بتوانید به بیشینه ماجراجویی دست پیدا کنید. یا چند وقت پیش گوگل از ربات های خود رونمایی کرد که اگر مشتری با رستوران تماس بگیرد بدون دخالت نیروی انسانی می تواند با مشتری صحبت کند و نیازهای وی را برطرف سازد،  بدون آن که مشتری تشخیص دهد که پشت تلفن ربات صحبت می کند نه انسان.

از طرفی، انقلاب اینترنت اشیا، انقلابی بزرگ در صنعت گردشگری ایجاد کرده که ما در نوین توریسم به صورت اختصاصی به این پدیده اشاره کرده ایم و نمونه هایی عملی را مورد بررسی قرار دادیم.

هوش مصنوعی و ربات ها و اینترنت اشیا و… نقش اساسی در ارتقای تجربه گردشگر و تجربه سفر دارد که می تواند به بهینگی بیشتر آن کمک کند.

دیتا، دیتا، دیتا

اگر محتوا را یکی از ستون های محکم کسب وکارهای عصر دیجیتال و تکنولوژی بدانیم قطعا ستون دیگر آن محتوا است.  به یاد دارم چند سال پیش عادل طالبی در جمله ای نقل کرد که سالهاست در ذهنم به یادگار نقش بسته است ایشان در کانال تلگرامی خود عنوان کرد:

اگر محتوا پادشاهست به قطع دیتا ملکه بی چون چرای آن است.

استارتاپ ایربی ان بی یکی از استارتاپ هایی است که از دیتا برای رشد کسب وکار خود استفاده کرد و از روی رزروهای قبلی و جست و جو های قبلی، مقاصد گردشگری و اتاق  مناسب پیشنهاد می دهد. یا استارتاپ هاپر پژوهشی هوشمندانه را بر پایه ی داده ها فراهم کرده است تا به مسافران در مورد اینکه کجا بروند و کی پرواز داشته باشند کمک کند تا تصمیمات بهتری بگیرند.

در هاپر، از مجموعه داده هایی شامل قیمت  بلیت میلیارد ها هواپیما استفاده می شود تا مسافران به راحتی بهترین مقصد را با توجه به بودجه خود پیدا کرده و همچنین احساس اعتماد به نفس کنند که بهترین گزینه ممکن را بدست آورده اند.

واقعیت افزوده

شاید اگر پنج روند را اسم ببرم که در اقتصاد آینده ایران بازیگران پول سازی هستند، واقعیت افزوده یکی از این بازیگران است. به همین خاطر نباید اهمیت آن را در صنعت گردشگری نادیده گرفت چرا در برگزاری تورها؛ مدیریت رستوران و هتل ها؛ صنعت نشر و چاپ گردشگری، احیای آثار باستانی و میراث فرهنگی و… همگی مواردی هستند که واقعیت افزوده می تواند موثر وارد شود.

ما در نوین توریسم به صورت تخصصی به بحث واقعیت افزوده پرداخته ایم و نمونه های عملی را مورد بررسی قرار داده ایم. چرا که به واقع واقعیت افزوده علاوه بر ارزش افزوده ای که ایجاد می کند و تجربه بهینه ای که ایجاد  می کند باعث ایجاد تمایز در محتوا، محصول و خدمات نیز می شود.

این موارد و موارد متعددی که در آینده از آن ها صحبت می کنیم قطعا در ظهور تحول دیجیتال در گردشگری و سایر صنایع وابسته به آن نقش اساسی ایفا می کند که کسب این موارد و موارد متعددی که در آینده از آن ها صحبت می کنیم قطعا در ظهور تحول دیجیتال در گردشگری و سایر صنایع وابسته به آن نقش اساسی ایفا می کند که کسب وکارهای حوزه گردشگری باید نسبت به این مفاهیم اطلاعات کامل داشته باشند و بتوانند خود را برای استفاده از این مفاهیم آماده کنند.

تحول دیجیتال در گردشگری

سخن نهایی

تحول دیجیتال در گردشگری رویکردی نوین و انقلابی است که اینده صنعت گردشگری را تغییر می دهد و جانی تازه به گردشگری کشور می دهد. ما در نوین توریسم به صورت تخصصی به مبحث آموزش تحول دیجیتال در گردشگری پرداخته ایم و تا کنون علاوه بر میکرو کتاب تحول دیجیتال در گردشگری با تاکید بر ارزهای دیجیتال، ویدئوی آموزشی تحول دیجیتال در گردشگری چیست را نیز تهیه کرده ایم که می توانید با مطالعه آن ها خود را برای ورود به آن آماده کنید.

novintourism

نوین توریسم دانشگاه آنلاین گردشگری کشور

  نوشته‌های مرتبط

  دیدگاه‌ها

  *
  *

   بشری پاسخ

   مطلب مفیدی بود

  0