نوین توریسم

ارزهای دیجیتال در گردشگری و هر آنچه که فعالین گردشگری باید بدانند!

ارزهای دیجیتال

ارزهای دیجیتال در گردشگری

با توجه به تحریم های ظالمانه ای که همواره بر اقتصاد ایران تاثیر گذار بوده ارزهای دیجیتال می تواند فرصتی باشد برای تحول در اقتصاد و خصوصا توسعه صنعت گردشگری، جابجایی پول یکی از مشکلات کنونی این صنعت در ایران می باشد، زیرا کارت های بین المللی در ایران کار نمی کنند و انتقال پول به دشواری انجام پذیر میباشد. و این یکی از موانع اصلی برای ورود گردشگران خارجی می باشد. اینجاست که ارزهای دیجیتال در گردشگری اهمیت پیدا می کنند.

حال باید دید موضع دولت به نسبت استفاده از این ارزها به چه صورت تعیین می شود. ولی به هر حال می توان امید داشت با گذر از تنگنای پرداخت تحولی در حوزه گردشگری ایران رخ دهد، که همه ما منتظر آن هستیم.

به جز مانع تحریم یکی از مسائل گردشگری ایران نبود بازاریابی گردشگری مناسب در خارج از کشور میباشد. ارزمرزها این فرصت را ایجاد می کنند تا ایران بتواند در حوزه بازاریابی بخش های جدیدی از بازار را هدف قرار دهد. بعنوان مثال به دلیل محبوبیتی که این روش پرداخت در کشورهای آسیای  شرقی (خصوصا کره جنوبی و ژاپن)  دارد. ما میتوانیم با یک بازاریابی مناسب مشتریان جدیدی را که تا پیش از این کمتر با ظرفیت های گردشگری ایران آشنا شده اند را هدف بازاریابی خود قرار دهیم.

علاوه بر اینها قطعا نیاز است تا توسعه زیرساخت های گردشگری نیز با اولویت بیشتری در دستور کار متولیان صنعت گردشگری قرار گیرد تا بتوانیم تحرک بزرگی در صنعت گردشگری کشور را شاهد باشیم.

پیامدهای ارز دیجیتال در صنعت گردشگری از منظر عرضه کننده

از منظر عرضه کننده، پدیده نوظهور ارز دیجیتال برای صنعت گردشگری هم فرصت و هم چالش در بردارد.

فرصت های ارز دیجیتال

ارز دیجیتال در گردشگری باعث خلق فرصت های کاربردی و ثروت آفرینی در صنعت گردشگری می شود. که می تواند موثر و اشتغال زا باشد که در ادامه به مهم ترین موارد آن اشاره می کنیم:

 • حذف بخش ثالث (واسطه انتقال پول)

ارز دیجیتال نیاز به بخش ثالث (واسطه) را به کلی حذف می کند. بنابراین، اپراتورهای گردشگری می توانند پول را بدون کمک بانک انتقال دهند. اگرچه تراکنش ارز دیجیتال آزاد نیست اما هزینه های آن پایین تر از کمیسیونی است که توسط تامین کنندگان خدمات پرداخت هزینه می شود. به علاوه، امنیت آن بالاتر هم هست با این واقعیت که این ارز دیجیتال در الگوریتم های رمزنگاری رمزگذاری می شوند و در نتیجه از تقلب و جعلی بودن جلوگیری به عمل می آید.

 • کاهش ریسک جعلی بودن

ارز دیجیتال می تواند ریسک جعلی بودن را پایین بیاورد. این مورد به ویژه برای اپراتورهای گردشگری درکشورهای درحال توسعه بسیار جذاب هست که در آن جعلی بودن کارت اعتباری در کشورهایی چون تایلند و اندونزی بالاست.

در حقیقت، این ویژگی ارز دیجیتال در گردشگری و سایر صنایع می تواند به مردم اطمینان دهد تا در کشورهایی که امکان کلاهبرداری و جعلی بودن کارت های اعتباری وجود دارد به راحتی سفر کنند چراکه ارز دیجیتال شکلی جایگزین و امن پرداخت را برای شان به وجود می آورد. و امکان تقلب بسیار پایین است.

 • سودمندی ارز دیجیتال

استفاده از ارز دیجیتال در مقایسه با ارز فیات یا پول بی پشتوانه برای گردشگران بسیار سودمند هست چراکه هزینه تراکنش آن پایین، بدون نرخ تبدیل ارز و بدون محدودیت در مرزها است. به عبارتی این حالت به ویژه برای گردشگران بین المللی تسهیل کننده سفر است.

کسب و کارهای گردشگری با تبدیل شدن به پذیرندگان اولیه ارز دیجیتال برخلاف رقبایش شان به مزیت رقابتی دست پیدا می کنند. چراکه گردشگران از انتخاب های پرداخت بهتر و منعطف تری برخودار هستند که با هزینه تراکنش پایین و بدون نرخ تبدیل ارز منفعت و مزایای بیشتری به آنها می رساند. پیش بینی هم شده که گردشگرانی که خواهان پرداخت هزینه های سفر با ارز دیجیتال هستند اپراتورهایی را ترجیح خواهند داد که از ارز دیجیتال استفاده می کنند.

 

ارزهای دیجیتال و گردشگری

 

تجربه کشور استرالیا در ارهای دیجیتال صنعت گردشگری

در نهایت، شاید خیلی از مردم فکرکنند که قوانین آینده تهدیدی برای پذیرش و تصویب ارز دیجیتال باشد با این حال دولت هایی مثل استرالیا که استفاده از این رمزارزها را برای مقاصد گردشگری کشورشان قبول کرده اند، قصد دارند قوانین و مقررات را به گونه ای اجرا کنند که به نفع ادغام ارزهای دیجیتال در این کشور باشد.

در سپتامبر ۲۰۱۷ دولت استرالیا قانون خود را در مورد مالیات مضاعف از ارز دیجیتال متوقف کرد. پس از آن، دولت استرالیا توجه مثبت تری به ارز دیجیتال کرده است زیرا این نهاد درنظر دارد استفاده غیرقانونی از ارز دیجیتال را منع کند.

درواقع، از آوریل ۲۰۱۸ دولت استرالیا کسب و کارهای گردشگری را موظف کرده از ارز دیجیتال استفاده کنند و برای اطمینان از عدم پولشویی و تامین مالی تروریسم باید در مرکز تحلیل و گزارشات تراکنش استرالیا ثبت نام نمایند.

به علاوه دفتر مالیات استرالیا از داده ها برای دستیابی به اطلاعات بیشتری از بازار و رشد ارز دیجیتال استفاده می کند. به نظر می رسد استرالیا نخستین کشوری باشد که درک کرده است پدیده نوظهور رمزنگاری موقتی نخواهد بود و ارزهای دیجیتال در گردشگری رشد سریعی خواهند داشت.

چالش های ارز دیحیتال در صنعت گردشگری و سفر

ارز دیجیتال چالش هایی برای صنعت گردشگری ایجاد می کند که در گذر زمان و بر اساس شرایط نیازمند اخد راهبردهایی موثر در جهت رفع موانع چالش های ارزهای دیجیتال در گردشگری است.در ادامه مهم ترین مواردی که باعث ایجاد چالش در حوزه رمزارزهای دیجیتال در صنعت گردشگری می شود معرفی می شوند.

 • نوسانات قیمت ارز دیجیتال

یکی از بزرگترین چالش های پذیرش ارز دیجیتال برای اپراتورهای گردشگری نوسانات قیمت هاست. برای مثال، ارزش بیت کوین به طور پیوسته در حال نوسان است.

به عبارتی هر چه ارزش این رمز ارزها بیشتر نوسان داشته باشد، به همان اندازه هم کسب و کارها تمایل و رغبتی برای استفاده از آن ها نخواهند داشت.

این عدم ثبات تا حدودی به این دلیل است که مردم ترجیح می دهند با فروش مجدد آنها با بالاترین قیمت در ارز دیجیتال سرمایه گذاری کنند تا درآمد و پول بیشتری به دست بیاورند.

 • دشواری در درک ارز دیجیتال

درک فناوری ارز دیجیتال به ویژه برای مبتدی هایی که می خواهند از  نحوه کارکرد ارز دیجیتال و استفاده از کیف دیجیتال برای ارسال پول باخبر شوند دشوار به نظر می رسد. به علاوه، این واقعیت را هم باید مدنظر قرار داد که تغییر نگرش و ذهنیت مردم هنگام ورود فناوری های جدید به زمان نیاز دارد.

در کل، مردم از تغییر عادت های شان واهمه دارند و این فناوری جدید نیازمند تمایل و رغبت آنها به انجام چیزی متفاوت هست. بنابراین، پذیرش ارز دیجیتال قبل از اینکه به آن اعتماد شود نیازمند زمان زیادی است. در نتیجه ممکن است کسب و کارهای گردشگری ادغام این رمزارزها را در عملیات شان دشوار ببینند.

با این حال این چالش ها اپراتورهای گردشگری را وادار می کند تا از ارز دیجیتال و قبول آن دوری کنند. اما دلیلی که باعث می شود تا کسب و کارها این دو جنبه را چالش برانگیز ببینند به خاطر کمبود دانش و آگاهی از ارز دیجیتال است.

باتوجه به اینکه ارز دیجیتال در گردشگری پدیده ای جدید محسوب می شود، به همان اندازه هم آموزش آن بسیار محدود است. به همین خاطر دانش و آگاهی بهتر به شدت پذیرش ارز دیجیتال را راحت تر می کند.

اگر اپراتورهای گردشگری بتوانند مزیت های متنوع استفاده از ارز دیجیتال را درک کنند و نیز قیمت ها در آینده ثبات بیشتری داشته باشند، پذیرش ارز دیجیتال به طور گسترده انتشار پیدا می کند.

ارز دیجیتال در گردشگری و سایر صنایع برخلاف روش های پرداخت سنتی توسط نهادهای دولتی، بانک های مرکزی یا کسب و کارها تنظیم نمی شود. این رمز ارزها تحت کنترل هیچ دولت یا کشوری نیستند و کنترل فرایند آن در اختیار کاربران است و وابسته به اعتماد آنها به این محیط هست.

اولین پذیرندگان ارز دیجیتال در صنعت گردشگری

امروزه شرکت های بسیاری در صنعت گردشگری ارز دیجیتال را به عنوان وسیله پرداخت قبول کرده اند و اکنون می توان هزینه یک اتاق هتل یا بلیط هواپیما را با ارزهای مجازی روی پلتفرم های خاص پرداخت کرد. دستینا Destina اولین آژانس مسافرتی آنلاین در دنیا بود که پرداخت با بیت کوین در سال ۲۰۱۴ را قبول کرد و چند هفته بعد شرکت اکسپدیا Expedia برای ایجاد تجربه خاص مسافران آن را به خدمات سفر خود افزود.

اما شرکت های دیگری در صنعت گردشگری هستند که ارز دیجیتال متعلق به خودشان با پلتفرم گردشگری طراحی کرده اند. کوباز Cubaaz به عنوان اولین ارز دیجیتال گردشگری از طریق پلتفرم آنلاین کلمبیایی با شرکت اسپانیایی نودل Knowdle ادغام شده است. توریس کوین Touriscoin نمونه دیگری است که توسط ۱۳ Ticket راه اندازی شد و تجربه سفر را از طریق وب سایت به فروش می رساند. کاربران می توانند فعالیت های مختلفی انتخاب کنند و هزینه های آن را با ارز مجازی پرداخت نمایند. این شرکت ها در واقع سردمداران ارزهای دیجیتال در دنیا هستند.

 

اهمیت بیت کوین در صنعت گردشگری و ارزهای دیجیتال

اهمیت بیت کوین در گردشگری

درحال حاضر بیت کوین به عنوان رمز ارز مجازی مورد قبول بسیاری از کسب و کارها قرار گرفته است. ویژگی هایی چون استفاده امنیت بیشتر، انتقال آسان، نظارت بیشتر و نیز محافظت بیشتر از داده های حساس باعث شده تا رمز ارز بیت کوین استقبال و پذیرش جهانی بیشتری پیدا کند. و این باعث شده بین کوین در گردشگری رشد سریعی داشته باشد. اما خوب نکات منفی هم دارد که ناشی از چالش هایی بود که در بالا به آن ها اشاره

ماجرای شرکت گردشگری اکسپیدیا و بیت کوین

شد برای مثال شرکت مسافرتی اکسپدیا Expedia که سال ۲۰۱۴ رمز ارز را برای معاملاتش به کار گرفته بود در سال ۲۰۱۸ از تداوم استفاده از بیت کوین منصرف شد. عدم ثبات قیمت بیت کوین و کمبود پذیرش تجاری دو دلیل اصلی برای انصراف از رمزارز بوده است.

به دلیل عدم ثبات رمزارزها، اکسپدیا از بیت کوین به صورت آزمایشی استفاده کرد و توانست با کمک Coinbase پرداخت را به شکل دلار آمریکا تبدیل کند. بعد از این تبدیل، دلار آمریکا در حساب بانکی اکسپدیا ذخیره می شد. در سال ۲۰۱۸، اما Coinbase راه حل های مرتبط با ارز دیجیتال به بازرگانان را متوقف کرد که در پردازش پرداخت بیت کوین توسط اکسپدیا مشکل ایجاد کرده بود.

 • کمبود پذیرش تجاری

قیمت ارز دیجیتال در سال ۲۰۱۸ به سرعت درحال افزایش بود که این حالت بدین معنا بود که مردم هزار دلار یا بیشتر از دست خواهند داد. بیت کوین به عنوان سرمایه گذاری سوداگرانه استفاده می شد و به هیچ وجه به عنوان شکلی از پرداخت جهت خرید و فروش محصولات و خدمات مورد استفاده قرار نمی گرفت. شرکت Chainanalysis نیز در تحقیقات خود به این نتیجه رسید که بسیاری از بازرگانان بزرگ رمزارز ضمن دریافت خدمات خود، به طور پیوسته در حال کاهش هستند. این کاهش قیمت منجر به سقوط از ۴۱۱ میلیون دلار به ۶۰ میلیون دلار شده است.

کاربرد تکنولوژی بلاک چین در گردشگری

در حالی که بکارگیری پول های دیجیتال در شرایط بی ثباتی به سر می برد، بکارگیری بلاک چین در حال گسترش است. شرکت های که ظاهرا تمایل ندارند که احتمالات یک مدل جدید پرداخت را بپذیرند، پتانسیل نامحدودی را در تکنولوژی های زیرساختی می بینند.

داده های امن، توزیع شده و قابل شناسایی، یک وسوسه ی قوی برای بسیاری از کسب و کارهاست. از آنجایی که مردم، شرکت ها و حتی دولت ها با حملات باج افزار ها و دیگر هک ها کنترل سیستم ها و اطلاعاتشان را از دست می دهند، محافظتی که ساختار اطلاعاتی بلاک چین ارائه می دهد میتواند فوق العاده گرانبها باشد.

اما بلاک چین یک تیر جادویی نیست. بسیاری از شرکت های گردشگری تکنولوژی بلاک چین را به عنوان راهی پیرامون “مسئله ی توزیع” هدف خود قرار داده اند. آنها میتوانند بجای رجوع به واسطه ها، خودشان فهرست موجودی پروازها و هتل ها را با استفاده از قرارداد های هوشمند، مستقیما بین مشتریان توزیع کنند. هر دو طرف معامله می توانند منعطف تر بوده و کارمزدهای کمتری پرداخت کنند و همچنین اطلاعات بیشتری را به لشتراک بگذارند. اما توزیع کنندگانی مثل OTA (شرکت های آنلاین واسطه) به هدف دیگری خدمت رسانی میکنند مثلا یک موقعیت مکانی متمرکز به مشتری می دهند تا پروازها، هتل ها و سایر محصولات و خدمات گردشگری را در آن پیدا کنند. موفقیت این حرکت، اعتبار حذف واسطه ها را نیاز دارد تا از زیان های آنهمه در معرض دید بودن بالاتر باشد.
علاوه بر تمرکززدایی، “کاهش نیاز به اعتماد” هدفی ست که بسیاری از کاربری های بلاک چین تمام تلاش خود را برای رسیدن به آن میکنند. مثلا در مورد گرفتن بسته های تعطیلات، مشتری باید به آن ایرلاین ها، هتل ها، ارائه دهندگان تور و عوامل دیگر آن اطمینان کند؛ عامل فروش آن بسته باید مطمئن شود که به کمیسیون خود می رسد؛ همه ی شرکت های درگیر باید مطمئن باشند که به پرداخت و اطلاعات مورد نظرشان دست خواهند یافت. حتی اگر همه ی اینها از طریق یک دیتابیس پیگیری و اداره شود نیز یک موسسه مالک آن دیتابیس است که همه ی طرفین باید به آن اعتماد کنند. با استفاده از تکنولوژی بلاک چین، هر یک از این مراحل را میتوان پیگیری، شناسایی و تمرکززدایی کرد.

کاربرد بلاک چین در صنعت گردشگری

در اینجا راه های بیشتری را از استفاده ی بلاک چین ها در جهت کاهش نیاز به اعتماد در صنعت گردشگری ذکر می کنیم:

بلیط فروشی: بلیط فروشی الکترونیکی محدودیت های خود را دارد، مخصوصا زمانی که با توزیع کنندگان مختلفی کار میکنید. مهمانان با انواع مختلفی از بلیط ها می رسند و شما باید بتوانید آنها را در لحظه با همه ی دیتابیس های توزیع کنندگان چک کنید. با قراردادهای هوشمند می توان بلیط های مختلف همه ی توزیع کنندگان را به یک بلاک چین قابل شناسایی پیوند زد.

تشخیص هویت: پاسپورت ها اشیای محرمانه ای هستند که طبق استاندارد های معین جهانی برای تشخیص هویت داریم. آنها نیز محدودیت های خاص خود را دارند. دست اندر کاران بلاک چین یک استاندارد دائمی دیجیتال را در تشخیص هویت درنظردارند که بتواند فورا با یک دفترکل غیرقابل هک و غیرقابل تخریب شناسایی شود. البته این نوع استاندارد نیاز به بکارگیری جهانی نیز دارد؛ اما استارت آپ هایی وجود دارند که در حال کار کردن برای حل این مشکل هستند.
همکاری: جابجایی چمدان، کمیسیون های نگهبانی و توزیع رزرواسیون، بخشهایی از گردشگری هستند که باید چندین موسسه در آنها با یکدیگر همکاری بکنند تا به اهداف مشترکشان برسند. قراردادهای هوشمند بر روی یک بلاک چین اشتراک گذاری شده کار ردیابی چمدانها را در طول مسیر برای ایرلاین های مختلف آسان میکنند و اطمینان میدهند که پس از اتمام جابجایی هرکس کمیسیون خود را بطور دقیق دریافت کند.

وفاداری: برنامه های وفاداری اغلب سیستمهای محرمانه ای هستند که ده ها برنامه ی شریک را به یک شبکه ی توزیع امتیاز وصل میکنند تا مشتریان بتوانند فقط تحت شرایط خاصی دسترسی پیدا کنند. یک بلاک چین می تواند هر یک از مراحل این فرآیند ها را (از یافتن شرکای جدید گرفته تا دسترسی مشتریان) امن تر و موثرتر کند.

نمونه ای از بلاکچین در صنعت گردشکری

ایلیا ارلوف (Illya Orlov) بر این باور است که فناوری بلاک چین فرصتی ارزشمند را در اختیار فعالان صنعت گردشگری قرار می‌دهد و می‌تواند الگوی مسافرت را به کلی متحول سازد.

آقای ارولوف یکی از بنیانگذاران ترول‌چین (TravelChain)است که امکان تبادل غیرمتمرکز داده‌های مربوط به مقاصد گردشگری و تجربیات مسافران را فراهم می‌سازد. اکنون مسافران می‌توانند با به اشتراک‌گذاری مستقیم تجربیات خود به شکلی مستقیم و امن با شرکت‌های فعال در زمینه سفر کسب درآمد کنند و شرکت‌های حوزه گردشگری نیز می‌توانند محصولات و خدمات جدید خود را به شکلی آسان‌تر از طریق بلاک چین در اختیار مشتریان خود قرار دهند

ایلیا اورولف توضیح می‌دهد که ترول‌‌چین بر خلاف سایر پلتفرم‌های موجود از بلاک چین مبتنی بر گرافین (grapheme-based blockchain) خودش استفاده می‌کند. به این ترتیب شرکت‌های فعال در حوزه گردشگری می‌توانند مدل کسب‌وکار مد نظر خود را روی این پلتفرم سوار کنند.

تفاوت میان بلاک چین استاندارد و مبتنی بر گرافین این است که دومی به کاربران امکان مشاهده اطلاعات همه قسمت‌های سامانه را می‌دهد و در عین حال اطلاعاتی که باید محرمانه بماند را به شکلی امن رمزگذاری می‌کند. هر یک از کاربران کلید ویژه‌ای برای دسترسی به اطلاعات محرمانه خود دارد.

آقای اورلف می‌گوید: «در حال حاضر هیچ بلاک چینی سریع‌تر و قدرتمند از بلاک چین مبتنی بر گرافین وجود ندارد. افزون بر این، کاربران این فناوری باورهایی مشابه باورهای ما دارند.»

بلاک چین، نردبانی برای گردشگری

بسیاری از افراد پیش از سفر به بررسی صدها وب‌سایت، وبلاگ، مقاله، نقد و بررسی و یا مشاهده فیلم‌های مربوط به مقصد می‌پردازند. بسیاری از این محتواها توسط میلیون‌ها کاربری که تجربیات خود را به صورت رایگان با دیگران به اشتراک گذاشته‌اند تهیه شده است. اما شاید این کاربران خودشان متوجه نباشند که ارزشی خلق می‌کنند و در عوض آن هیچ پاداشی دریافت نمی‌کنند. تول‌چین دقیقا با هدف حل این مشکل ایجاد شده است.

با این حال، کسانی که قصد سفر دارند تنها کسانی نیستند که می‌توانند از این پلتفرم بهره ببرند. کسب‌وکارهای کوچک و متوسط نیز می‌توانند با دسترسی به این اطلاعات برخی هزینه‌های خود را کاهش دهند، جذابیت بیشتری برای مسافران ایجاد کنند و به سود بیشتری دست یابند.

در ترول‌چین یک ابزار کلیدی با نام «گذرنامه مسافر» (Traveler Passport) وجود دارد. «گذرنامه مسافر» با گذرنامه رسمی که افراد برای سفرهای خارجی خود به همراه می‌برند تفاوت دارد. «گذرنامه مسافر» نشانگر هویت کاربر در ترول‌چین است و به سایر کاربران کمک می‌کند بتوانند یکدیگر را بهتر بشناسند. در واقع «گذرنامه مسافر» نقش پروفایل کاربری را دارد.

هدف از گنجاندن «گذرنامه مسافر» در این سیستم این است که کاربران از انگیزه کافی برای به اشتراک‌گذاری اطلاعات خود در عوض دریافت پاداش برخوردار باشند. کاربران به ازای به اشتراک گذاری اطلاعاتی درباره علایق خود (نظیر غذا یا تفریح مورد علاقه)، موقعیت، شیوه زندگی یا سفر و نظایر آن، پاداشی به صورت توکن سفر دریافت می‌کنند. حال پرسش اینجاست که «چه کسی به این اطلاعات نیاز دارد و این داده‌ها به چه صورت مصرف می‌شود؟»

آقای اورلف می‌گوید اصلی‌ترین مشتری این اطلاعات، شرکت‌های گردشگری هستند که از پلتفرم ترول‌چین استفاده می‌کنند. این مشتریان اطلاعات وارد شده توسط کاربران را با پرداخت توکن سفر می‌خرند و این توکن‌ها نیز به عنوان پاداش به کاربران می‌رسد.

برای نمونه فرض کنید که شما یک رستوران غذاهای گیاهی دارند و با استفاده از ترول‌چین متوجه می‌شوید ۱۵۰ کاربر گیاهخوار در محله‌ای که در آن مستقر هستید زندگی می‌کنند. می‌توانید اطلاعات بیشتری نظیر ذائقه و نوع غذاهایی که دوست دارند را با پرداخت توکن سفر خریداری کنید. به محض اینکه این اطلاعات را خریداری کردید و توکن‌ها را به سیستم دادید، این توکن‌ها به عنوان پاداش به کاربران داده می‌شود

ایلیا ارلوف بر این باور است که دنیای بلاک چین حول محور بخش گردشگری می‌چرخد. ترول‌بلاک امکان درهم‌آمیزی محصولات و خدمات جدید را بدون سرمایه‌گذاری گسترده و یا تلاش آنچنانی فراهم می‌سازد. او می‌گوید که ترول‌چین رقیب کسی نیست و هدفش فقط ارایه خدمتی به منظور نزدیک‌تر ساختن فعالان گردشگری و مشتریان این حوزه است.

در حال حاضر، مذاکره با فعالان حوزه گردشگری اولویت اصلی برای ترول‌چین به شمار می‌رود و تاکنون چندین قرارداد همکاری با برخی شرکت‌ها نظیر tourister.ru و tvil.ru داشته است. ترول‌چین همچنین به دنبال بهره‌گیری از زیرساخت EOS.io برای برنامه‌های غیرمتمرکز است تا به این ترتیب بتواند قراردادهایی هوشمند را برای کاربران خود ایجاد کند.

ایلیا ارلوف می‌گوید: «پلتفرم‌های بلاک چین نظیر ترول‌چین می‌توانند چشم‌انداز بازار گردشگری را تغییر دهند، زیرا کاربران می‌توانند نقشی فعال در این میان ایفا کرده و ارزشی ایجاد کنند و نیز اطلاعات را بدون نیاز به واسطه به اشتراک بگذارند.»

بلاک چین در گردشگری و تجارب کشورها دیگر

ژاپن بعنوان کشوری که بیشترین حجم مبادلات ارزهای دیجیتال را در اختیار دارد و به لحاظ قانونی بیت کوین در آن به رسمیت شناخته شده است اولین نمونه ای است که گردشگری خود را از راه قبول CryptoCurrency ها گسترش داده است. در سال ۲۰۱۷ مسئولان برگذاری جشن شکوفه گیلاس (هانامی) که یک جشن ملی در ژاپن میباشد اعلام کردند تمام هتل های و آژانس های گردشگری این شهر بیت کوین و سایر ارزرمزهای شناخته شده را بعنوان یک روش پرداخت میپذیرند. و اعلام کردند که قصد دارند با گسترش مقاصد بیت کوین پذیر به عنوان راهی برای ارتقای توریسم و جذب گردشگران به این شهر استفاده نمایند.

علاوه‌بر این شهر، بسیاری از آژانس‌های گردشگری ژاپن بیت کوین را بعنوان راهی برای پرداخت میپذیرند. و حاضرند در ازای دریافت بیت کوین خدمات خود را به مشتریان ارائه دهند.

همچنین مسئولان گردشگری ایالت هاوایی اعلام کردند که در فاز بررسی و مطالعه برای پذیرش ارزرمزها هستند و قصد دارند از ظرفیت های بالقوه این تکنولوژی برای گسترش اقتصاد گردشگری هاوایی استفاده کنند

Expedia از سال ۲۰۱۴ آنها را در رزرو هتل میپذیرد و CheapAir برای پروازها. همچنین یک آژانس بزرگ گردشگری در ژاپن به نام HIS از سپتامبر ۲۰۱۷ بیت کوین پذیرفته و حتی تورهایی تبلیغاتی ارائه داد که رزرو آنها فقط با بیت کوین امکانپذیر بود.
همچنین تعدادی از کسب و کارهای کوچک نیز در بیت کوین سرمایه گذاری کرده اند مثلا تورهای تفریحی بهاره InertiaTours را میتوان با بیت کوین رزرو کرد.

سخن نهایی در باب ارزهای دیجیتال در گردشگری

همان طور که عنوان شد ارزهای دیجیتال در گردشگری انقلابی بزرگ به پا خواهد کرد این ارزنگارها با خود فرصت ها و چالش های متعددی به همراه آورده و توسط خیلی از کشورها و کسب وکارها مورد استفاده قرار گرفته و برای ایران هم که در زمینه تحول دیجیتال در گردشگری و جذب گردشگر خارجی نیاز به رشد دارد می تواند فرصت خوبی فراهم کند

baset rostami

  نوشته‌های مرتبط

  دیدگاه‌ها

  *
  *

  0