نوین توریسم

ویروس کرونا و صنعت گردشگری، اختلال در بازار گردشگری ایران و جهان

گردشگری ایران و چین و ویروس کرونا

ویروس کرونا و صنعت گردشگری

زمستان امسال ویروس کرونا با شیوع از کشور چین موج تازه ای از نگرانی را در  بین فعالین حوزه گردشگری و کسب وکارهای این حوزه به راه انداخته که این مسئله با همزمان شدن با سقوط هواپیمای اوکراینی و کنسل شدن تورهای خارجی تآثیر و شدت بیشتری بر روی اقتصاد گردشگری ایران گذاشت.به همین خاطر تصمیم گرفتیم اثرات ویروس کرونا در صنعت گردشگری را مورد بررسی قرار دهیم.

این روزها ویروس کرونا  موجب ملتهب شدن صنعت گردشگری در جهان و بالاخص در ایران شده و موجی از نگرانی را در میان مردم به راه انداخته است. در این مقاله تلاش می کنیم که در مرحله اول اهمیت گردشگران چینی در صنعت گردشگری ایران را مورد بررسی قرار دهیم و سپس به آسیب هایی که این ویروس خطرناک در صنعت گردشگری گذاشته است را مورد بررسی قرار دهیم.

گردشگران چین و جهان

چینی‌ها حجم وسیعی از بازار گردشگری جهان را تشکیل می‌دهند و هر چینی به طور میانگین سالانه ۲ یا ۳ سفر خارجی را تجربه می‌کند و البته ارزآوری خوبی برای بازارهای گردشگری جهان دارند. گردشگران چینی به عنوان ولخرج ترین گردشگران جهان در سال ۲۰۱۶ میلادی شناخته شده اند و حدود ۲۶۰ میلیارد دلار در سفرهای خود خرج کرده‌اند، که این میزان حدوداً ۲۱ درصد از درآمد صنعت گردشگری جهان را به خود اختصاص می‌دهد.

به عنوان مثال، در سال ۲۰۱۵  میلادی حدود ۸ میلیون چینی برای گردش به تایلند رفتند؛ گردشگرانی که ولخرجی شان برای اقتصاد تایلند یک نعمت بود و ۳٫۵ درصد تولید ناخالص ملی تایلندی هارا شامل می شد. نفع اقتصادی تایلند از گردشگران چینی به ویژه زمانی بیشتر شد که گردشگری روسیه در نتیجه کاهش ارزش روبل به شدت کم شد.

طبق گزارش‌های بیان شده در سال ۲۰۱۵ میلادی گردشگران چینی بیش از ۱۲۰ میلیون سفر خارجی انجام داده اند که در مقایسه با سال ۲۰۰۵ میلادی افزایش حدودا ۳۱۲ درصدی داشته است. در این میان، نکته قابل توجه این است که تنها ۶ درصد از شهروندان چینی گذرنامه دارند، اما همین ۶ درصد از نظر هزینه کردن در سفرهای خارجی رتبه اول در سراسر جهان را دارند.

آن ها تنها در سه سال گذشته ۲۰۰ میلیون دلار در سفرهای خارجی خود خرج کرده اند. این رقم با حجم کل اقتصاد یونان برابری می کند. آنها آنقدر در سفرهای خارجی دیوانه وار هزینه می‌کنند که ژاپنی ها واژه «باکوگایی» را برای آنها ساخته اند تا با کمک آن بتوانند حجم بالای خرید گردشگران چینی را توصیف کنند.

پ.ن. آخرین آمار داخلی مربوط به این بخش مربوط به سال ۲۰۱۵ بوده است.

 

گردشگران چین و ایران  

یکی از دلایلی که باعث شد به سراغ بحث ویروس کرونا در صنعت گردشگری برویم اهمیت گردشگران چینی در این حوزه بود.

طبق آمار سازمان جهانی گردشگری، در سال ۲۰۱۳ حدود ۳۵ هزار نفر گردشگر از چین به ایران وارد شده اند که تنها حدود ۰٫۷۳ درصد از گردشگران ورودی را تشکیل می دادند. این در حالی است که سال ۲۰۱۵ اوج گردشگری برون مرزی چین بود و حدود ۱۲۰ میلیون توریست این کشور از مناطق مختلف جهان بازدید کردند. با این وجود به نظر می رسد سهم ایران از این کشور ۱٫۳۶ میلیارد نفری بسیار اندک بوده است.

سال گذشته(۲۰۱۴ میلادی) ۱۲۹ میلیون گردشگر از چین خارج شدند که ۵۲هزار نفر آنها ایران را به‌عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب کرده بودند و در سال ۲۰۱۵ تعداد گردشگران خروجی از چین به ۱۵۹ میلیون رسید. طبق گزارش سازمان جهانی گردشگری،

در سال ۲۰۱۳ بالغ بر ۴۱ درصد از گردشگران ورودی به کشور را اتباع خاورمیانه تشکیل داده اند. این امر نیز نشان دهنده اهمیت خاورمیانه در گردشگری ایران است. پس از آن، اروپای شرقی و مرکزی با حدود ۲۷ درصد و آسیای جنوبی با ۱۳ درصد از کل گردشگران وارد شده به ایران بیشترین سهم را در فرستادن مسافران به ایران داشته اند.

به گفته “دای بین”  رئیس آکادمی گردشگری چین، ۸۵ درصد گردشگران چینی از سفر به ایران رضایت کامل دارند و ایران را از نظر زیبایی و تنوع مکان‌های گردشگری غیرقابل تصور معرفی کرده‌اند.

ایران در چین، شهر پکن، شانگهای و نانجینگ را هدف قرار داده؛ زیرا بیشترین گردشگران چینی از این شهرها هستند. چینی‌ها به سه علت، هدف اصلی جذب گردشگر تعریف شده‌اند. این سه هدف شامل «سهم بالای گردشگر خارجی چینی از کل گردشگران خارجی در کشورها»، «علاقه چینی‌ها به اماکن تاریخی و فرهنگی کشورها» و «ولخرجی توریست‌های چینی» است.

میکروکتاب هک رشد با تریپ ادوایز

تریپ ادوایزر (TripAdvisor) یک شرکت مجری وبسایت و اپلیکیشن با محتوای گردشگری است که در آن می توانید اطلاعات بسیار خوبی از هتل‌ها، رستوران‌ها، اقامت گاه های مختلف و هر چیزی که در رابطه با سفر است به دست آورید. در اپلیکیشن تریپ ادوایزر همچنین می‌توانید نظرات افراد مختلف را در مورد یک جاذبه گردشگری، رستوران، هتل و … را بخوانید و خودتان نیز نظری ثبت کنید که در طول سفر بسیار به دردتان می خورد.

ادامه و دانلود این میکروکتاب

ویروس کرونا و صنعت گردشگری

به صورت مرسوم و بر اساس مناسبات جهانی اتفاقاتی مانند بلایای طبیعی، جنگ، تخاصم سیاسی  بین دو کشور برهم زننده ثبات و برنامه های صنعت گردشگری است و این رخدادها بر روی سطح درآمد و میزان ورودی‌های گردشگر یک کشور تأثیر بسیار زیادی می‌گذارد.

برای مثال  چند وقت پیش سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی در ایران موجی از تورهای خارجی به ایران را کنسل کرد و آژانس های مسافرتی زیادی از این سانحه متضرر شدند . ویروس کرونا هم از این قاعده مستنثی نیست و طبیعتا بر روی صنعت گردشگری جهان و بالاخص ایران تأثیرات زیادی می‌گذارد.

بر اساس گزارشات واصله از خبرگزاری های خارجی آژانس ۷۷ Egertonبرای ماه فوریه ۱۵ تور مسافرتی از کشور چین به استرالیا را به همین دلیل از دست داده است. این آژانس مدعی است که با این اتفاق سایت‌های گردشگری، هتل‌ها و سایر کسب وکارهای گردشگری متضرر شدند، چرا که چینی‌ها بین ۱۰-۲۰ درصد بازار گردشگر خارجی ما بودند و ما بخش عمده ای از بازار خود را از دست دادیم.

کشور استرالیا بیش از ۹ میلیون گردشگر در سال ۲۰۱۹پذیرا بود که از این میان بیش از ۷ میلیون نفر از این گردشگران از کشور چین بودند. در ایران هم شرایط به همین منوال است،اما تاکنون آماری از میزان خسارت وارده به کسب و کارهای گردشگری ایرانی منتشر نشده است.

ولی آنچه که مشخص است با کاهش میزان گردشگران چینی درآمد  قابل تحقق و پیش بینی شده کسب وکارهای گردشگری ایرانی به شدت کاهش پیدا می‌کند و کسب وکارهای این حوزه باید به دنبال رهیافت‌ و راه کار باشند.

راهکارهای برای صنعت گردشگری در بحران کرونا

موضوع گردشگری یک موضوع فرابخشی است و تمام دستگاه‌ها باید برای توسعه و رونق این صنعت کمک کنند. کسب و کارها باید این نکته را بدانند که گردشگری صنعتی ترسو و بسیار حساس است، اما همیشه راهکاری برای حل مشکل وجود دارد. آنهایی که به صورت مستقیم و غیر مستقیم درگیر این وضعیت هستند باید بدانند برای خروج از این بحران و رد کردن آن باید هوشمندانه عمل کنند و برای همه شرایط محتمل برنامه ریزی لازم را انجام دهند. برنامه‌های زیر می‌توانند مهم و کلیدی باشند:

موضوع گردشگری یک موضوع فرابخشی است و تمام دستگاه‌ها باید برای توسعه و رونق این صنعت کمک کنند. کسب و کارها باید این نکته را بدانند که گردشگری صنعتی ترسو و بسیار حساس است، اما همیشه راهکاری برای حل مشکل وجود دارد.

آنهایی که به صورت مستقیم و غیر مستقیم درگیر این وضعیت هستند باید بدانند برای خروج از این بحران و رد کردن آن باید هوشمندانه عمل کنند و برای همه شرایط محتمل برنامه ریزی لازم را انجام دهند. برنامه‌های زیر می‌توانند مهم و کلیدی باشند:

 • توجه به بازارهای دیگر و تبلیغ برای کشورهایی که بیشترین تشابه رفتار مصرف کننده را با چینی‌ها دارد.
 • استراتژی کاهش هزینه و کاهش هزینه های غیر ضروری با تکیه بر خلاقیت و نوآوری
 • توجه به استراتژی اتحاد مشترک و همکاری با ذی‌نفعان صنعت گردشگری
 • استفاده از تکنولوژی های روز و پوشش خبری کامل وضعیت چین برای گردشگرانی که به چین علاقه دارند.
 • برنامه ریزی برای تورهایی به شهر ووهان در آینده بعد از رفع ویروس کرونا
 • برقراری ارتباط مداوم با آژانس های مسافرتی و گردشگرانی که برنامه سفر از چین به ایران بالعکس را دلشته‌اند.
 • اررائه پیشنهاد ها و برنامه‌های جایگزین در زمان‌هایی مناسب تر با آفرهای ویژه

این اقدامات تنها تعداد محدودی از راهکارهایی است که می تواند به کسب وکارهای حوزه گردشگری کمک کند تا از این بحران به سلامت عبور کنند.

اگر می خواهید در این شرایط رکود مشتریان رقبایتان به سمت شما بیایند،دانلود میکروکتاب مخاطب ربایی از رقبا را به شما توصیه می کنیم.

میکروکتاب مخاطب ربایی از رقبا در گردشگری

مخاطب ربابی از رقبا یکی از قوی ترین روش های جذب گردشگر برای کسب وکارها حوزه گردشگری است در واقع در عصر حاضر به مدد تکنولوژی روش ها مدل های کاربردی خاصی وجود دارد که می توان مشتریان رقبای خود را به روش های کاملا سالم و حرفه ای به سمت خود کشید.

ادامه و دانلود این میکروکتاب

سخن نهایی ویروس کرونا و صنعت گردشگری

گردشگران چینی یکی از بهترین گردشگران و مشتریان کشورهای مختلف و بالاخص بازار گردشگری ایران هستند که سودآوری بالایی در اقتصادی گردشگری کشورها دارند. و با ورود ویروس کرونا به این کشور و کاهش موج مسافرت های آنان قطعا تراز اقتصاد گردشگری جهان با آشوب روبه رو خواهد شد.

به همین خاطر کسب وکارهای حوزه گردشگری باید به دنبال راهکارهایی برای نجات بیزنس خود از این بحران باشند. ما در نوین توریسم به عنوان مرجع آموزش آنلاین گردشگری سعی کردیم به صورت کامل و کاربردی به اثر ویروس کرنا در صنعت گردشگری و سفر بپردازیم و راهکارهایی در این زمینه ارائه کنیم.

بشری مهاجر

بشری مهاجر هستم در زمینه توسعه و برنامه ریزی تخصص دارم از دانشگاه هنر اصفهان ارشد گردشگری گرفتم.

  نوشته‌های مرتبط

  دیدگاه‌ها

  *
  *

  0