نوین توریسم

۹ توصیه کاربردی به کسب‌وکارهای گردشگری برای عبور از بحران کرونا

مدیریت بحران در گردشگری

بحران؛کرونا و صنعت گردشگری

رکود بازار گردشگری ایران یکی از بزرگ‌ترین آسیب‌های جدی بیماری کرونا بود که به‌شدت کسب‌وکارهای گردشگری را تحت تأثیر قرارداد و بحران بزرگی را پیش روی مدیران حوزه گردشگری قرارداد. اما این بحران فقط مختص به بازار ایران نبود بلکه صنعت گردشگری دنیا را با بحران مواجه کرد. برای مثال  با شیوع ویروس کرونا در چین تمامی خطوط هواپیمایی پروازهای خود را به سمت چین کنسل کردند و این باعث شد خطوط هواپیمایی جهان با خسارت ۲۹ میلیارد دلاری روبه‌رو شود.

در مقاله تأثیر ویروس کرونا در صنعت گردشگری به این موضوع پرداختیم که به دلیل وزن بسیار بالایی گه گردشگری چین در جهان دارد به‌شدت بر روی رشد و کاهش صنعت گردشگری و سفری و سفر تأثیر می‌گذارد و کسب‌وکارهای این صنعت به گردشگران چینی و بازار گردشگری چین وابسته‌اند.

سؤالی که اینجا پیش می‌آید کسب‌وکارهای حوزه گردشگری در این بحران خطرناک باید چگونه رفتار کنند و چه اقداماتی انجام دهند تا بتوانند به‌سلامتی از بحران ویروس کرونا عبور کنند.در این مقاله توصیه‌هایی کاربردی برای دوران کرونا و پسا کرونا ارائه می‌دهیم امیدواریم کمکی هرچند اندک برای کسب‌وکارهای فعال صنعت گردشگری باشد.

 

بحران در صنعت گردشگری

 

اول :ارامشتون رو حفظ کنید و شتاب‌زده کار نکنید.

مدیران باتجربه می‌دانند که در هر کسب‌وکاری تهدیدهای محیطی بسیار وجود دارد و نمی‌توان دنیای کسب‌وکار را  بدون تهدید و چالش تصور کرد. به همین خاطر  به شرکت‌های گردشگری توصیه می‌کنیم آرامش خود حفظ کنند،از رفتارهای شتاب زنده پرهیز کنند؛فرایند دورکاری را آغاز کنند و مدتی را به فکر کردن بگذرانند. شتاب‌زده عمل کردن و رفتار نسنجیده در این دوران می‌تواند برای شما فاجعه به بار بیاورد.

دوم: اولویت دادن به بقا نه سودآوری

در دوران رکود اقتصادی زمانی که چالش‌های خطرناکی مانند جنگ،بیماری و … شیوع پیدا می‌کند کسب‌وکارها باید به دنبال بقای خود باشند نه این‌که سودآوری را اولویت خود قرار دهند. در این دوران جیب مردم سفت‌تر می‌شود و تمایل به سفر به‌شدت کاهش پیدا می‌کند باید بااحتیاط تصمیم‌گیری کرد و تا جایی که امکان دارد برای بقای شرکت برنامه‌ریزی کرد و با تمامی عواملی که بقا را به هم می‌زند مقابله کرد. در این شرایط اگر کسب‌وکارهای گردشگری به‌جای بقا به سودآوری فکر کنند لازم است ریسک فعالیت‌ها و هزینه‌ها افزایش پیدا کند و تمامی بخش‌ها کسب‌وکار سرعت پیدا کنند که این مسئله در زمان وجود ویروس کرونا خطرناک و پر از ریسک است.

سوم: استراتژی همکاری مشترک

یکی از مهم‌ترین کارهایی که کسب‌وکارها صنعت گردشگری می‌توانند در دوران بحران انجام دهند این است که تعدادی از فعالیت‌ها و برنامه‌های خود را با همکاری شرکت‌ها و مؤسسات گردشگری و غیر گردشگری انجام دهند برای مثل درازای  سفر و تور یک هفته برای کارکنان آژانس تبلیغاتی تولید محتوای خود را از آن‌ها بخواهید.خلاصه این‌که برای انجام فعالیت هایتان از همکاران و کسب‌وکارهای دیگر کمک بگیرید و تلاش کنید منافع مشترک برای  دو طرف ایجاد کنید. این کار به بقا و دوام شما در این شرایط کمک می کند.

چهارم: استراتژی کاهش هزینه‌ها

یکی از مهم‌ترین استراتژی‌های جهانی که در دوران بحران و رکود برای کسب‌وکارها می‌تواند مفید باشد، استراتژی کاهش هزینه است یا رهبری هزینه است. کسب‌وکارهای گردشگری  ایران در دورانی که ویروس کرونا به ایران هجوم آورده،تعداد گردشگری کم شده  باید هزینه‌های کسب‌وکار خود را پایین بیاورند، این کار باعث می‌شود مشکل و ضایعه کاهش سود و درآمد را تا حدی کم‌رنگ کنند.

پنجم:پرموشن و فروش نوآورانه

تورهای آینده خود مانند نوروز،تیر؛خرداد و… را از الآن پیش‌فروش کنید یا با قسطی کردن تورها؛اقامتگاه‌ها و… در آینده از الآن پول از مشتری بگیرید تا بتوانید برای آینده برنامه‌ریزی کنید و درآمدی هم داشته باشید.

ششم:خانواده گرایی نه فردگرایی

تحقیقات متعدد نشان می‌دهد در دوران رکود، همبستگی خانوادگی افزایش می‌یابد (مثلاً پدر به‌جای این‌که برای خود کفش نو بخرد، یکی از مایحتاج خانواده را می‌خرد یا به‌جای این‌که ۴ بار انفرادی به رستوران برود، یک‌بار با خانواده به رستوران می‌رود یا مادر ترجیح می‌دهد به‌جای خرید طلا ، یخچال خرابشان را تعویض کند) . بنابراین در تبلیغاتتان به‌جای فردگرایی روی ارزش‌های خانوادگی تمرکز کنید. سعی کنید تورهای خانوادگی را برنامه‌ریزی کنید. تا در فروردین و اردیبهشت که ویروس کرونا اثرش کم‌رنگ‌تر می‌شود بتوانید از این فرصت استفاده کنید.

هفتم: زیرساخت‌های خودتان رو تقویت کنید

از فرصت تعطیلات بازار استفاده کنید و زیرساخت‌های فنی،آموزشی و انسانی خود را تقویت کنید، استراتژی‌ها و دستاوردهای خود را مرور کنید و به دنبال ایده‌های نوین باشید مثلاً اگر فنّاوری واقعیت افزوده را داشتید می‌توانستید مردم را در خانه‌های خود به سفر ببرید. به این فکر کنید که برای آینده چه‌کارهای می‌توانید انجام دهید.

هشتم: تورهای لوکس و vip  بسازید

اگر اقبال مردم به سمت تورهای عمومی کاهش پیداکرده  می‌توانید تورهای لوکس برگزار کنید. این تورها با حداکثر ۵ تا ۸ نفر هست که یک نفر پزشک هم می‌تواند همراه تیم باشد. این تورها به مقاصد خاصی باشند و هزینه بالایی هم برای آن‌ها در نظر بگیرید.

نهم: مسئولیت اجتماعی را جدی بگیرید

در این دوران سعی نکنید کسب‌وکارها خود کامل موقف کنید یا تبلیغات خود را کاهش دهید تلاش کنید در دوران هزینه بازاریابی و تبلیغات خود را به سمت‌های دیگری سوق دهید و مسئولیت اجتماعی خود را در قبال جامعه انجام دهید. برای مثال هتل‌ها می‌توانند تمامی دستشویی‌های بین‌راهی را ضدعفونی کنند یا آژانس‌های مسافرتی می‌توانند راهکارهای برای گذران اوقات فراغت در منزل را به‌صورت محتوای ویدئویی منتشر کنند.

سخن نهایی

در این مقاله استدلال کردیم که ویروس کرونا تأثیر جدی و عمیقی بر روی سودآوری صنعت گردشگری گذاشته و عمیقاً کسب‌وکارهای این حوزه را دچار مشکل کرده به همین خاطر در این مقاله توصیه‌های مهمی برای خروج از بحران را برای کسب‌وکارهای این حوزه ارائه دادیم.

baset rostami

    نوشته‌های مرتبط

    دیدگاه‌ها

    *
    *

    0