نوین توریسم

چالش‌های بازاریابی محتوایی گردشگری در سال ۲۰۲۰

بازاریابی محتوایی در گردشگری

بازاریابی محتوایی در چند سال اخیر تبدیل به شعار روز بازاریابی شده است. به عبارتی امروزه کسب‌وکارها برای ایجاد اعتماد و اعتبار در میان مشتریانشان و حتی برند سازی خود مشتری به‌عنوان متخصص یک مقصد گردشگری از بازاریابی محتوایی برای این منظور استفاده می‌کنند. به عبارتی امروزه یکی از بهترین راه‌های جذب مشتریان هدف، استفاده از تکنیک بازاریابی محتوایی است. به همین خاطر در این مقاله چالش‌های بازاریابی محتوایی در گردشگری را موردبررسی قرار خواهیم داد.

بازاریابی محتوایی در حوزه گردشگری و سفر فرصت‌های فوق‌العاده‌ای برای ایجاد اعتماد، خلق لحظات به‌یادماندنی و افزودن ارزش منحصربه‌فرد به کاشفان جهان، مسافران تجاری و غیره ارائه می‌دهد.

چالش‌های تولید محتوا در گردشگری

باید گفت بازاریابی صنعت سفر و مسافرت تنها با پست کردن چند تا عکس و ارائه داستانی از نحوه سرگرمی در مقصد سفر خلاصه نمی‌شود. از تمام ذینفعان و کسب‌وکارهایی که در حوزه سفر و گردشگری مشغول به فعالیت هستند هرکسی توصیه‌ها و پیشنهاد‌ها خود را برای اشتراک‌گذاری آنلاین محتوا دارد و مشخص نیست کدام نوع محتوا درست، قابل‌اعتماد و مفید هست.

به عبارتی لازمه تولید محتوا در صنعت گردشگری و سفر حضور فیزیکی بازاریابان محتوایی در مقصد است. بازاریاب‌های محتوایی کسب‌وکارهای گردشگری و سفر برای خلق محتوایی ارزشمند و منحصربه‌فرد باید به نقاطی دورافتاده سفر کنند تا از رقبا متمایزتر باشند و بتوانند با محتوای باکیفیت خود مخاطبان را به مشتریان بالفعل تبدیل کنند. بااین‌حال بازاریابان در مورد مقصد سفر با چالش‌هایی بزرگ در مسیر خلق محتوا و نیز در رقابت با رقبای قدرتمند مواجه هستند که در زیر مهم‌ترین چالش‌های بازاریابی محتوایی در گردشگری اشاره می کنیم:

چالش بازاریابی محتوایی

 

 1. اهمیت بالای زمان و مکان

همانطور که در بالا هم اشاره شد، صنعت گردشگری و سفر جزو صنایعی است که به همان اندازه که خود کسب‌وکارهای این حوزه حائز اهمیت است توجه به مکان نیز برای پیشرفت و ارتقای کسب‌وکار ضروری هست. برخلاف کسب‌وکارهای دیگر که تجربه آن‌ها در دنیایی مجازی و دیجیتال اتفاق می‌افتد، اما رشد گردشگری و سفر به توانایی کسب‌وکارها در خارج کردن مشتریان از خانه‌هایشان و ایجاد تجربه‌ای لذت‌بخش در مکانی فیزیکی بستگی دارد.

زمانی که در حال خلق محتوا برای مقصد موردنظرتان هستید باید بادتان باشد که کمتر بر خدمات و تجارب ارائه‌شده تمرکز کنید و بیشتر باید برجذب و وسوسه کردن مخاطب برای بازدید از مقصد تأکید شود.

عامل دیگری که نقش پررنگ‌تری در بازاریابی گردشگری و سفر دارد مربوط به زمان‌بندی سفر و فصلی گرایی است. محتوایی که خلق می‌کنید باید زمان اوج سفر و رکود سفر مقصد را در نظر بگیرد. از طرفی هرچند که رونق مقصد در اوج سفر مسافر و بیشتر در آخر تعطیلات سال اتفاق می‌افتد اما مقاصد سفر باید از تمام تلاش بازاریابی‌شان استفاده کنند تا از رویدادهای کوچک‌تر نیز در فصول رکود و وابسته به مکان بهره ببرند. تفرجگاه‌های کوهستانی که فصل زمستان اوج رونق سفر گردشگران برای فعالیت اسکی به آنجاست می‌توانند برای فصل رکود و به‌ویژه تابستان رویدادهایی ویژه‌ای برگزار کنند.

بااین‌حال اتفاقات جهانی همچون نوسانات در قیمت سوخت، تغییر سریع گرایش‌های سفر به دلیل ورود فنّاوری‌های مدرن و نیز بلایای طبیعی می‌تواند استراتژی‌های بازاریابی محتوایی را تحت تأثیر قرار دهد.

 1. تأثیر موجی رسانه‌های اجتماعی

رسانه‌های اجتماعی در گردشگری تأثیرگذاری بالایی بر روی گردشگر دارند طوری که اگر تخلف یا بی‌حرمتی به مکانی یا اشخاصی خاص صورت بگیرد به‌راحتی می‌تواند تصویر برندتان را تخریب کند یا تجربه‌ای ناخوشایندی برای مشتری رقم بزند.

زمانی که یک گردشگر از اقامت در یک هتل رضایت نداشته باشد انتقاد و نارضایتی خود را در شبکه‌های اجتماعی و سایت‌هایی بزرگ همچون تریپ ادوایزر و یا از طریق پخش زنده ویدیو منتشر می‌کند. این نارضایتی حتی اگر یک مورد هم باشد از تمام محتواهایی که تولید کردید بسیار قوی‌تر و تأثیرگذارتر هست.

 1. دشواری اولویت بودجه به دلیل تعدد کانال‌های توزیع محتوا

یکی از چالش‌های بازاریابی محتوایی گردشگری و سفر این است که به چه شکلی می‌توان بودجه و منابع را برای کانال‌های سفر مختلف اختصاص داد. بازاریابان دنبال روش‌ها و کانال‌هایی هستند که هم بازدهی بالایی داشته باشد و هم هزینه‌های تبلیغات و بازاریابی آن‌ها را به حداقل برساند.

همان‌طور که می‌دانید اطلاعات سفر در مورد یک مقصد با جستجویی ساده در گوگل موجود است. از طرفی مخاطب برای سفری قریب‌الوقوع به دنبال اطلاعاتی هست که نیازمند جستجوی کمتر، زمان کمتر و نیز محتوایی معتبر باشد. به همین خاطر شرکت‌های گردشگری با مشکل اولویت کانال‌های توزیع محتوا مواجه هستند و مطمئن نیستند مشتریان بیشتر در کدام کانال‌ها حضور دارند و به کدام نوع محتوا توجه بیشتری می‌کنند.

 1. دشواری در دستیابی به رشد بازار نیچه

امروزه به دلیل وجود رقبای زیاد و نمانام‌های قدرتمند در بازار خاص گردشگری و سفر به‌سختی می‌توان ذهنیت و آگاهی مخاطبان را ربود و به سمت خدمات خود جلب کرد. بااین‌حال کسب‌وکارهای گردشگری برای ماندن در بازار رقابتی سفر باید تجربه‌ای منحصربه‌فرد و متمایز فراهم کنند و این یکی از چالش های بازاریابی محتوایی در گردشگردی و سفر است.

یکی از این راهکارها که می‌تواند چالش بازاریابی محتوایی در گردشگری را حل کند؛ استفاده از محتوایی ارزشمند و متفاوت از بقیه هست. درواقع محتوا می‌تواند این امکان را به کسب‌وکارهای کوچک و بزرگ بدهد تا برندشان را در بازار محلی شناخته‌تر کنند و سلطان بازار گوشه حوزه کسب‌وکارشان شوند.

هرچند استفاده از چنین محتوایی زمانی ارزشمند و اثربخش خواهد بود که بتواند باعث رشد مقیاس‌پذیری و جهانی کسب‌وکارها گردد. به عبارتی جذابیت جهانی بخشیدن به برند مقصد زمانی اثربخش خواهد بود که بتواند مزیت رقابتی بزرگ‌تری خلق کند، مقصد را برای بازار خاص مخاطبان به‌طور ویژه ارزشمند کند و خدماتی ارائه شود که مسافر در هیچ جای دیگر تجربه نکرده باشد.

باید گفت که سفر و گردشگری به نسبت دیگر کسب‌وکارها دارای تجارب سفر خیلی ریزتر و پیچیده‌تری هست. به عبارتی راز رشد برندتان در بازار خاص گردشگری و سفر زمانی اتفاق می‌افتد که برندتان را به‌عنوان پلتفرمی محتوایی تجسم سازی کنید و به‌نوعی باعث تقویت تمام تجارب سفر مشتری حتی فراتر از خدمات ارائه‌شده به او خواهد شد. نمونه عالی این نوع رویکرد مربوط به استراتژی گردشگری و بازاریابی ویرجینیای آمریکا است. ایالت ویرجینیا برای ایجاد تمایز در بازار گردشگری و جذب بیشتر دوچرخه‌سواران کوهستانی با چرخشی هوشمندانه از شعار محبوب ویرجینیا برای عاشقان کوهستان (Virginia Is For Mountain Lovers) بر روی تی‌شرت‌ها استفاده کرده است.

 1. متغیر بودن قیف فروش

برخلاف بازار کسب‌وکارهایی که فرایند توجه در قیف فروش برای تمام مشتریان به شکلی یکسان هست، اما روند خرید در صنعت گردشگری و سفر به‌شدت وابسته به ترجیحات شخصی هر مسافر است. اینکه می‌خواهند کجا سفر کنند، چقدر خرج کنند، چه فعالیت‌هایی را رزرو نمایند و غیره.

به‌علاوه نقطه تماس در فرایند برنامه‌ریزی تحت تأثیر عوامل غیرقابل‌پیش‌بینی چون نوسانات قیمت سوخت، فصلی گرایی، گرایش‌های فعلی سفر و حتی رفتارهای خشونت‌آمیز با مسافران است. تمام این موارد می‌توانند بر میزان جذابیت تجربه خدمات سفر کسب‌وکارها تأثیرات بزرگی بگذارند.

 1. توقف مقطعی و لحظه‌ای

اثربخشی و کارآمدی بازاریابی محتوایی زمانی است که فرایند تولید و توزیع محتوا به‌صورت مداوم و با برنامه‌ریزی از پیش تعیین‌شده باشد. به عبارتی ارزش محتوایی که بازاریابی محتوایی ایجاد می‌کند در طول زمان آشکار می‌شود و نباید این فرایند را تا لحظه رسیدن به منافع حاصل از آن متوقف است.

صنعت گردشگری و سفر جزو صنایعی هست که به‌طور مداوم در حال تغییر و به‌روز شدن است. این صنعت نیازمند ایده‌های خلاقانه و متناسب با اتفاقات پیش رو است تا فرایند تولید و توزیع محتوا به‌طور مستمر ادامه پیدا کند و مخاطب همیشه در انتظار محتواهای باکیفیت باشد. بدون خلاقیت و نوآوری حل چالش‌های بازاریابی محتوایی در گردشگری پیچیده و پرهزینه می‌شود.

امروزه کسب‌وکارهای گردشگری بیشتری در این بازار در حال رقابت فشرده هستند و حتی کسب‌وکارهای نیچه یا بازار خاص هم در حال تنگ‌تر شدن است. به همین خاطر ضمانت ماندن در این بازار رقابتی وجود استراتژی‌های سازمان‌یافته و برنامه‌ریزی‌های منسجم با کمک تقویم محتوایی هدفمند جهت انتشار به‌موقع محتوا است.

بازاریابی محتوایی در گردشگری

نمونه‌های موردی

صفحه اینستاگرامی Tourism Australia در چند سال اخیر توانسته هدفمندترین و باکیفیت‌ترین محتواهای گردشگری را خلق کند و به‌طور مداوم محتواهای فریبنده‌ای از مقاصد جذاب استرالیا را به اشتراک بگذارد.

شرکت مهمان‌نوازی تاوَن four Season در حال حاضر به خاطر به‌کارگیری استراتژی‌های موفقیت‌آمیز بازاریابی محتوایی‌اش در محیط سفر شناخته‌شده است. این هتل زنجیره‌ای نقش مهمی در خلق محتوایی ارزشمند با تولید ۳۴۰۰ محتوا هر هفته و توزیع آن در ۴۰۰ کانال ایفا کرده است.

این هتل استراتژی‌های محتوای جامعی طراحی کرده است و برای در گیرکردن مشتریان از داستان‌های واقعی، تصاویر جذاب و محتوایی باکیفیت بهره می‌گیرد. به عبارتی موفقیت شگفت‌انگیز بازاریابی محتوایی این شرکت منجر به بیش از ۲ میلیون تأثیرگذاری impressions در هفته در تمام کانال‌ها شده است.

سخن نهایی بازاریابی محتوایی و صنعت گردشگری

بازاریابان محتوایی در صنعت گردشگری در سال ۲۰۲۰ با چالش‌های مختلفی روبه‌رو هستند و اگر می‌خواهند در از مزایا و ارزش‌های نهفته شده در بازاریابی محتوایی استفاده کنند بهتر است این چالش‌ها را مرتفع کنند، در این مقاله سعی شد مهم‌ترین چالش‌های بازاریابی محتوایی در گردشگری موردبررسی قرار گیرند تا فعالین حوزه گردشگری و سفر با آن‌ها آشنا شوند. در ادامه تلاش می‌کنیم راهکارهای تولید محتوای اثربخش در صنعت گردشگری را موردبررسی قرار دهیم تا مقابله با این چالش‌ها راحت‌تر و بهتر باشد.

baset rostami

  نوشته‌های مرتبط

  دیدگاه‌ها

  *
  *

  0