نوین توریسم

تکنیک‌های بازاریابی محتوایی در گردشگری برای سال ۲۰۲۰

بازاریابی محتوایی در گردشگری

گردشگری و بازاریابی محتوایی

هرسال با شروع فصل مسافرت و تفریح گردشگران برای مسافرت به مقاصد گردشگری مختلف کوله خود را آماده می‌کنند و تلاش می‌کنند با انتخاب مقاصد گردشگری مناسب و زیبا لحظات مفرح و زیبایی داشته باشند. و کسب‌وکارهای گردشگری در شلوغ‌ترین لحظات خود به سر می‌برند. تجربیات به‌دست‌آمده در طول سالیان گذشته نشان می‌دهد که امروزه یکی از بهترین راه‌های جذب مشتریان هدف، استفاده از تکنیک بازاریابی محتوایی در گردشگری است. بازاریابی محتوایی در سال‌های گذشته انقلابی بزرگ در صنایع مختلف بوده و در صنعت گردشگری هم اثرات عمیقی از خود به‌جا گذاشته است.

در سال‌های گذشته بازاریابان گردشگری با راه‌اندازی کمپین‌ها، وب‌سایت‌های گردشگری و … به دنبال جذب مشتریان جدید و همچنین حفظ مشتریان سابق خود از همین طریق بوده‌اند.

امروزه از بازاریابی محتوایی به‌عنوان آینده بازاریابی یاد می‌شود و از آن با لقب پادشاه یاد می‌کنند. آمارها نشان می‌دهد که کسب‌وکارهای مختلف میزان سرمایه‌گذاری خود را در این زمینه افزایش می‌دهند و این امر در صنعت گردشگری نیز به همین منوال است

بازاریابی محتوایی در گردشگری روزبه‌روز اهمیت بیشتری پیدا می‌کنند و توانسته در رشد کسب‌وکارهای گردشگری کمک شایانی بکند. به همین خاطر شناخت تکنیک‌ها  بازاریابی محتوایی در گردشگری امری حساس و ارزشمند است.

بازاریابی محتوایی در گردشگری چیست؟

بازاریابی محتوایی در گردشگری روشی است که در آن کسب‌وکارهای کوچک و بزرگ در این صنعت می‌تواند ارزش سفرها و خدمات خود را به بهترین وجه ممکن ارائه دهند بدون آن‌که لازم باشد به خاطر هزینه‌های بالای تبلیغات و کمبودهای مالی از کیفیت خدمات و سفرهای خود کم کنند. و این امر در اقامتگاه‌های بومگردی به دلیل اهمیت مباحثی مثل تجربه گردشگران قبلی،ارزش ایجادشده توسط اقامتگاه و بازتاب آن به مخاطبین بالقوه اهمیت دوچندان پیدا می‌کند.

هرچند باید دانست که بازاریابی محتوایی نیاز به دانش چندبعدی و توجه به نکات ریزی دارد که تعیین میزان موفقیت آن نقش اساسی دارد و به میزانی ک در این امر دقت شود و خلاقیت لازم بهره‌گیری شود میزان موفقیت رشد پیدا می‌کند.

بازاریابی محتوا

نکات ضروری بازاریابی محتوایی

برای کسب بیشینه اثربخشی در بازاریابی محتوایی ضروری است که نکات مهم و کلی را متذکر شد تا بتوان خروجی مناسبی از این نوع بازاریابی کسب کرد. چراکه بازاریابی محتوایی در گردشگری درصورتی‌که مبتنی بر نگاه کسب‌وکار طراحی و اجرا نشود همچنین با توجه به رفتار و تجربه سفر گردشگر منطبق نشود، مفید واقع نمی‌شود. لذا توجه به نکات زیر مهم و ضروری است:

اولاً: تهیه و تولید محتوا باید مبتنی بر اهداف کسب‌وکار باشد و در راستای هدفی باشد که به خاطرش وارد حوزه بازاریابی محتوایی شده‌اید.یعنی همان استراتژی‌های که کسب‌وکار برای خود طراحی کرده است.

دوما: محتوای تولیدشده باید ازلحاظ کیفیت در سطح بالایی باشد و کپی نباشد؛ چراکه در کسب‌وکارهای اینترنتی به دلیل عدم ارتباط فیزیکی، محتوای وب‌سایت و رسانه‌های اجتماعی بازتابی از ارزش، هویت و قدرت برند است و بر اساس محتوای موردنظر برند مورد قضاوت قرار می‌گیرند.

سوما: محتوا با رویکرد سئو تهیه و توزیع شود و در فرایند بازاریابی به مباحث و قوانین سئو توجه شود تا صفحات وب‌سایت وبلاگ ازلحاظ جست‌وجو در گوگل به بهینگی لازم برسند. این موضوع  به دلیل شدت رقابت در گردشگری آنلاین هزینه‌های تبلیغات بسیار بالاست و نیاز به دیده شدن در گوگل اهمیت بسیار بالایی دارد.

چهارما: سنجش عملکرد محتوا به‌اندازه تولید و توزیع محتوا اهمیت دارد درواقع در بازاریابی محتوایی در گردشگری، صاحبان کسب‌وکارها باید به این سؤال‌ها پاسخ دهند:

 • معیار اثربخشی محتوا چیست؟
 • وضعیت محتوا در بازه‌های زمانی مختلف چگونه بوده؟
 • نرخ مشارکت و درگیری گردشگر با محتوا چگونه بوده ؟

تا بتواند در صورت لزوم در محتوا اصلاح و بازبینی لازم را انجام دهد.و سیر صعود را ارتقا دهد.

پنجما: بازاریابی محتوایی در گردشگری زمانی کارایی و اثربخشی دارد که با نیاز مخاطب هماهنگ و هم مسیر باشد و در رفع نیاز مخاطب مثمر ثمر واقع شود. برای اقامتگاه بومگردی آنچه نیاز گردشگر است با نیاز همان گردشگر که بلیت هواپیما می‌خرد متفاوت است. گردشگر متقاضی  اقامتگاه برمگردی دنبال درک چگونگی تجربه اقامتگاه؛آرامش اقامتگاه؛خدمات و فعالیت‌های چند روز اقامت مهم است اما در رزرو  بلیت سفر؛  سرعت؛امنیت و…. مهم است به همین دلیل سمت‌وسوی محتوا باید درست هدایت شود.

محتوی تولیدشده باید به روش‌های مختلف و در قالب فرمت‌های مختلف و با توجه به روندهای موجود در سطح ایران و جهان باشد یعنی باید کشف کرد مخاطب به  چه قالب و فرمت محتوایی علاقه دارد. و در مقابل چه نوع محتوایی حاضر به مشارکت و تعامل می‌شودبه همین خاطر درک تکنیک‌های بازاریابی محتوایی در گردشگری به کسب‌وکارها کمک می‌کند محتوای بهتر و اصولی‌تری تولید کنند .

تکنیک های بازاریابی محتوایی

در ادامه  ۵ تکنیک کاربردی بازاریابی محتوایی در گردشگری و سفر را موردبررسی قرار می‌دهیم.

·         اینفوگرافیک و محتوای بصری

همیشه گفته‌اند که یک عکس هزار کلمه حرف دارد و این به این معنی است که محتواهای بصری، اثرگذاری بیشتری دارند و در این میان اینفوگرافیک امروزه در دنیای کسب‌وکارها اهمیت ویژه‌ای کسب کرده‌اند، به‌خصوص زمانی که سخن از آمار و ارقام است و باید اطلاعات زیادی را در حجم و زمان کم ارائه داد. قطعاً اینفوگرافیک ها پاسخی کاربردی به این نیاز است و در برنامه بازاریابی محتوایی برای تهیه محتوا، عکس‌ها و اینفوگرافیک ها می‌توانند پیشنهادهای مؤثری برای کسب‌وکارهای گردشگری باشد. مخصوصاً برای تهیه اینفوگرافیک وب‌سایت Visual.lyمی‌تواند در تهیه محتواهای بصری و اینفوگرافیک ابزاری کارآمد باشند. از طرف دیگر باعث افزایش برنامه بازاریابی محتوایی و ارتقای رتبه‌بندی سایت و رسانه‌های اجتماعی می‌شود.

·         استفاده از رسانه‌های اجتماعی

رسانه‌های اجتماعی یکی از بهترین راه انتشار و توزیع محتوا در کسب‌وکارهاست و به‌عنوان کانال توزیعی کارآمد می‌تواند ترافیک و سرنخ‌های خوبی به سمت وب‌سایت‌ها سرازیر کند و از طرف دیگر با ارائه محتوای مناسب در  رسانه‌های اجتماعی میزان اثربخشی محتوای تولیدشده بیشتر می‌شود و گردشگر برای خرید پکیج، رزرو هتل و بلیت هواپیما انگیزه‌ی بیشتری پیدا می‌کند. اما نکته مهمی که در این قضیه مستتر است این است که باید محتوای درست در کانالی توزیع شود که مخاطب آن وجود دارد برای مثال اگر پکیج تور شما مختص مدیران شرکت‌های بزرگ است بهترین رسانه اجتماعی لینکدین است اما اگر هدف نسل هزاره سوم است(بازه سنی۱۸الی۳۵) اینستاگرام بهترین کانال توزیع است. پس محتوای موردنظر را باید با کانال توزیع یکپارچه کرد تا بازاریابی محتوایی شما در حوزه گردشگری اثربخشی خود را حفظ کند.

·         آینده محتوا به سمت ویدئو می‌رود

اگر بازاریابی محتوایی آینده بازاریابی است می‌توان با قاطعیت گفت که ویدئو یکی از رکن‌های آینده بازاریابی محتوایی است به همین خاطر اقامتگاه‌های بومگردی در می‌بایست به سمت  ویدئو بروند چراکه در صنعت گردشگری به دلیل ماهیت ناملموس بودن خدمات ویدئو می‌تواند خدمات ارائه‌شده را قابل‌درک‌تر کند و  گردشگران را برای انتخاب هتل،پکیج مسافرتی یا بلیت بیشتر قانع کند. درواقع ویدئو به دلیل ماهیت ترکیبی خود اثرات بیشتری بر فرایند تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی گردشگر دارد و بیش از سایر محتواها مخاطب را ترغیب می‌کند. به همین خاطر تهیه ویدئو از فرایند پذیرایی از مهمانان ،مصاحبه با میهمانان اقامتگاه،تهیه ویدئو از رویدادهای گردشگری،به تصویر کشیدن زندگی جامعه محلی مقصد و فعالیت‌های روزمره آنان از مهم‌ترین اقداماتی است که مدیران و مالکین اقامتگاه می‌توانند انجام دهند.

·         نرخ مشارکت مسافران و گردشگران در تولید محتوا

یکی از مهم‌ترین شاخص‌های اثربخشی بازاریابی محتوایی در حوزه گردشگری این است که مسافران و گردشگران تا چه اندازه نسبت به محتوا تولیدشده واکنش نشان می‌دهد   به‌اصطلاح به چه میزان درگیر محتوای تولیدشده هستند و از سمت دیگر از خاطرات، سفرها و محتوای تولیدشده تا چه حد تمایل به اشتراک‌گذاری محتوا دارند. درواقع کسب‌وکارهای گردشگری زمانی موفق هستند که گردشگران و مشتریان این کسب‌وکارها؛ عکس‌ها،فیلم‌های گرفته‌شده در سفر خود را به اشتراک بگذارند و با این کار ؛ کسب‌وکارهای این حوزه به دارایی باارزشی دست پیدا می‌کنند که در کمپین‌های بازاریابی محتوایی خود در آینده بسیار مؤثر و کارآمد از آن استفاده کنند.

·         وبلاگ شاکله اصلی است.

بر اساس الگوریتم گوگل محتوای بارگذاری شده در وب‌سایت‌ها از اهمیت خاصی در بهینه شدن وب‌سایت و بهبود رتبه در گوگل دارد و  برای طی این فرایند و کسب رتبه مناسب از گوگل می‌بایست استراتژی بازاریابی محتوایی مناسبی را طرح‌ریزی کرد و متناسب با نیاز گردشگران به‌صورت مستمر و مداوم آن را اجرا کرد. با داشتن وبلاگ قوی که مبتنی بر استراتژی محتوایی گوگل پسند است که می‌توان در دنیای دیجیتال در زمان‌های مناسب جلوی دیدگان گردشگران بود و برند موردنظر را به‌خوبی معرفی کرد.

با تکیه‌بر این راه و روش‌ها می‌توان از بازاریابی محتوایی در گردشگری بازدهی بیشتری کسب کرد و  کسب‌وکارهای گردشگری به نتیجه و رشد مناسب برسند و مخاطبان را برای خرید تور، رزرو هتل و بلیت ترغیب کرد.علاوه بر این موارد بازاریابی محتوایی در گردشگری مزایا متعدد دیگری برای کسب‌وکارهای این حوزه ایجاد می‌کند که می‌تواند به توسعه برند و جذب مشتریان بیشتر کمک کند. از طرف دیگر در بلندمدت هزینه‌های تبلیغات و بازاریابی کاهش می‌یابد و گردشگران به حامیان و تولیدکنندگان محتوای برند تبدیل می‌شوند

فوت کوزه‌گری در بازاریابی محتوایی

زمانی بازاریابی محتوایی در گردشگری برای آژانس‌های مسافرتی،هتل‌ها و اقامتگاه‌های بومگردی مفید واقع می‌شود که به این توجه شود که محتوا باید در زمان درست، در مکان درست با تکیه‌بر قواعد درست برای مخاطب درست تهیه و در کانال توزیع درست منتشر شود و این فرایند طی یک برنامه درست و هدف‌دار انجام شود. که تحت عنوانی به نام استراتژی بازاریابی محتوایی باید به‌صورت یکپارچه اجرا شود.

novintourism

نوین توریسم دانشگاه آنلاین گردشگری کشور

  نوشته‌های مرتبط

  دیدگاه‌ها

  *
  *

  0