نوین توریسم

گردشگری کودک در ایران فرصت ها و شرایط بازار

گردشگری کودک در ایران

بازار پر سود گردشگری کودک در ایران

فلیپ کاتلر در کتاب آخر خود با عنوان “حرکت از بازاریابی سنتی به بازاریابی دیجیتال” عنوان می‌کند که سه بخش کودکان،  زنان و شهروندان بومی ‌از مهم‌ترین و پرسود‌ترین بازارهای عصر دیحیتال هستند که حاضرند برای محصول و خدمات مورد انتظار خود راحت و بدون دغدغه پول خرج کنند. به همین خاطر سرمایه گذاری در بازار کودک از اهمیت به سزایی برخوردار است و آژانس‌های مسافرتی و کسب و کارهای حوزه گردشگری عقلایی است برای این بخش بازار و استفاده از پتانسیل‌های حوزه‌ی گردشگری آمادگی لازم را داشته باشند در این مقاله به بحث گردشگری کودک در ایران می پردازیم.

چرا گردشگری کودک

گردشگری کودک در ایران  و جهان   به دلیل آنکه نوعی توسعه انسانی محسوب می‌شود،  از منظر کشورهای پیشرفته بسیار حائز اهمیت است. مهم‌ترین مرحله رشد و شکل گیری هویت اجتماعی و فردی در دوران کودکی اتفاق می‌افتد،  دورانی که رده سنی آن طبق کنوانسیون حقوق بشر تا زیر ۱۸ سال تعیین شده است،  بنابراین باید به این نکته توجه کرد که گردشگری کودک چه نقشی بر شکل گیری هویت افراد در این سن خواهد داشت. کودکان همواره نیاز به کشف و تجربه‌ی زیبایی‌‌های جهان هستی دارند و گردش و سفر هدفمند آنان بر روی این کره‌ی خاکی می‌تواند به بیشتر سوالاتشان پاسخ قابل قبولی بدهد و در این راستا «گردشگری کودک شاید بهترین گزینه برای کودکان کنجکاو و علاقمند به سفر باشد.

از طرف دیگر گردشگری  و سفر به عنوان ابزاری کارآمد می‌تواند در زمینه‌های متنوعی به کمک فرایند آموزشی بیاید و در واقع به عنوان بخشی از فرایند آموزش در موارد متعددی  ایفای نقش کند؛ از جمله:

 • کمک به تکوین هویت و استقلال کودک
 • ملموس شدن و قابل درک بودن فرآیند‌ها و رفتارهای کودکانه
 • آشنایی با تاریخ و فرهنگ جامعه در بستری شاد و غیر پیچیده
 • رشد خلاقیت و طراوت کودک و خو کردن به رفتارها و کارهای گروهی
 • افزایش و بهبود هوش هیجانی و تعامل با محیط
 • ارتباط بیشتر با محیط زیست و در نتیجه افزایش حس علاقه مندی و احترام به طبیعت
 • و….

اما باید دانست که در گردشگری کودک،  داشتن برنامه سفر مشخص،  وجود راهنمای تخصصی در طول سفر،  رعایت مسائل بهداشتی،  توجه به ظرفیت تحمل کودک در طول مسیر،  طراحی بازی‌‌های کودکانه در مسیر و کمک به ایجاد ارتباط موثر وی با محیط از الزامات است که باید مورد توجه قرار گیرد.

بازار گردشگری کودک در ایران

گردشگری کودک در ایران به عنوان یکی از بازارهای نوین صنعت گردشگری در ایران آینده درخشانی دارد و به عنوان یکی از بازاراهای جذاب و پر درآمد می تواند برای کسب و کارها فرصتی با ارزش محسوب شود. چرا که علاوه بر بکر بودن بازار و کم بودن تعداد رقبا حجم این بازار به طرز قابل ملاحظه ای بزرگ و پولساز است و آمارهای منتشر شده از سازمان امار نشان از رشد هرم جمعیتی کودکان می دهد.

گردشگری کودک در ایران  همچنین به دلیل این که از احاظ قانونی و عرف موانع اجرای آن پایین است و جزو نیچ مارکت محسوب می شود برای کسب وکارهای کوچک و استارت اپ ها از اهمیت بالایی برخوردار است و برای شروع می تواند اثر بخش و مثمر ثمر باشد.

گردشگری کودک و کودکان

گردشگری کودک در ایران  و جهان به دلیل آنکه نوعی توسعه انسانی محسوب می شود، از منظر کشورهای پیشرفته حائز اهمیت بسیار است. مهم ترین مرحله رشد و شکل گیری هویت اجتماعی و فردی در دوران کودکی اتفاق می افتد، دورانی که رده سنی آن طبق کنوانسیون حقوق بشر تا زیر ۱۸ سال تعیین شده است، بنابراین باید به این نکته توجه کرد که گردشگری کودک چه نقشی بر شکل گیری هویت افراد در این سن خواهد داشت. کودکان همواره نیاز به کشف و تجربه‌ی زیبایی‌ های جهان هستی دارند و گردش و سفر هدفمند آنان بر روی این کره‌ی خاکی می‌تواند به بیشتر سوالاتشان پاسخ قابل قبولی بدهد و در این راستا «گردشگری کودک» شاید بهترین گزینه برای کودکان کنجکاو و علاقمند به سفر باشد.

گردشگری کودک در ایران

توسعه گردشگری کودک در ایران

گردشگری کودک به دلیل تازگی و پایین بودن حجم کسب و کار هایی که به صورت تخصصی در این حوزه فعالیت می کنند از توسعه ضعیفی در ایران برخوردار است و به غیر از چند نمونه محدود در ایران مطالعه موردی مناسبی وجود ندارد و دوره های تربیت نیرو مناسب این بازار چند سالی است که در ایران به صورت تخصصی برگزار می شود.

به همین دلیل پیاده سازی والزامات و اصول توسعه محور آن اساسی و مهم است.و باید دست به اقدامات ضروری واثر بخشی زد که در توسعه این بازار مستقیماً نقش آفرینی می کند.

تربیت راهنمایان گردشگری کودک در ایران ، ورود بخش خصوصی به این حوزه، راه‌اندازی موزه کودک، برگزاری تورهای گردشگری کودک، تجهیز اماکن گردشگری متناسب با نیاز کودکان، طراحی بروشورهای مصور کودکانه، اختصاص مکان ویژه برای بازی کودکان در اماکن گردشگری، مشارکت کودکان در برگزاری آیین‌های سنتی و معرفی اسطوره‌ها از طریق شعرخوانی و قصه‌ خوانی از جمله اقدامات ضروری برای توسعه‌ی گردشگری کودک است.

http://www.traffic-map.com/images/isfahan-traffic.jpg

گردشگری کودک در اصفهان

اصفهان به عنوان یکی از مقاصد جذاب گردشگری کشور علاوه بر این که در حوزه گردشگری خلاق از پیشتازان این عرصه است در گردشگری کودک نیز تواسته است به دستاوردهای مناسبی دست پیدا کند.

اصفهان به دلیل وجود آثار باستانی، موزه های متعدد و مکان های تفریحی متعدد پتانسیل بالایی دارد و بستر مناسبی پیاده سازی گردشگری کودک دار.

برای مثال در شهر اصفهان ویژه‌ برنامه هفته گردشگری کودک از ۲۴ بهمن همراه با با برنامه‌ های متنوع و قابل توجه برای آشناسازی کودکان شهر اصفهان با موزه‌های این شهر، به صورت ویژه در سه موزه حمام رهنان، حمام علی‌ قلی‌ آقا و عصارخانه شاهی در سال جاری برگزار شد؛ در این برنامه کودکان وارد موزه‌ها شده و با برنامه‌های متنوع، شاد و هدفمند با میراث تاریخی اصفهان آشنا می شدند.

در این برنامه علاوه بر بازدید از مکان های فوق نقشه، پازل و کارت پستال گردشگری ویژه کودکان تهیه شد و کسانی که کارت پستال های خود را به صورت مناسب رنگ آمیزی کنند و تحویل مدیر موزه دهند به صورت رایگان می توانند از خدمات موزه استفاده کنند.

گردشگری برای کودک و بازار ایران

نیاز به گردشگری کودک به دنبال تغییراتی در ساختار اجتماعی جامعه ایران آرام آرام شکل گرفت. تغییراتی همچون تغییر سبک زندگی در ایران، تبدیل خانواده های گسترده به خانواده های هسته ای، رشد فزاینده مهاجرت و شهرنشینی، گسترش آپارتمان نشینی، فقر حرکتی کودکان و پدیده ای به نام “سندرم دوری از طبیعت” و بسیاری عوامل دیگر که موجب شکل گیری چنین نیازی در جامعه شد و ایده سفر و به ویژه طبیعت گردی کودکان را به راهی برای رفع گوشه ای از این دست نیازها تبدیل کرد.
بر همین اساس توجه به کودک در جامعه روبه فزونی است و این مسئله باعث رشد و جذابیت بازار گردشگری کودک می شود .

گردشگری کودک در ایران

گردشگری کودک و اقامتگاه های بومگردی

اقامتگاه بومگردی به عنوان یکی از تازه نفس ترین عناصر بازار گردشگری ایران برای رشد و ادامه بقا در بازار نیاز به دست آویختن به بازارهایی دارد که در آن رقابت کمتر و سود بیشتری قرار دارد،از طرف دیگر کودکان نسبت به انسان بالغ هزینه خدمات کمتری دارند .
به همین خاطر اقامتگاه های بومگردی باید به بازار گردشگری کودک توجه کنند
و برای رسیدن به این هدف باید با مدارس،آموزش و پرورش،مهد کودک ها،مدارس طبیعت و آژانس های مسافرتی تفاهم نامه های همکاری منعقد کند و پکیج های متناسب با نیاز کودکان ارائه گردد.

در اقامتگاه های بومگردی فعالیت ها و خدماتی که برای کودکان طراحی و تبیین می گردد با بزرگسالان تفاوت دارد شاید برای یک بزرگسال همین آرامش اقامتگاه و غذای ارگانیک و سنتی آنجا کافی باشد ولی کودک می خواهد در باغ بازی کند،از نزدیک با حیوانات اهلی روستا بازی کند و ….. به همین خاطر اقامتگاهی که تمایل به برگزاری تورهای کودک دارپ باید به تمایز خدمات و نیاز ها توجه کند و بر اساس آن اقدام کند.

آژانس های مسافرتی،اقامتگاه های بومگردی و موسسات آموزشی و…کسب و کارهایی هستند که می بایست به گردشگری کودک توجه کنند و برای آن متناسب با اهداف، منابع و فعالیت‌ های خود برنامه ریزی کنند .
مخصوصا اقامتگاه های بومگردی که برای رشد و فروش بیشتر نیاز به توجه مناسب به بازارهای جدید گردشگری دارد که مبتنی بر خلاقیت و نوآوری ایجاد می شود.

بشری مهاجر

بشری مهاجر هستم در زمینه توسعه و برنامه ریزی تخصص دارم از دانشگاه هنر اصفهان ارشد گردشگری گرفتم.

  نوشته‌های مرتبط

  دیدگاه‌ها

  *
  *

  0