نوین توریسم

از تاثیر توسعه پایدار در گردشگری ماجراجویانه چه می دانید

تاثیر توسعه پابدار بر گردشگری ماجراجویانه

گردشگری و توسعه پایدار

امروزه پایداری یک بخش ضروری در واژگان گفتمان سیاسی مدرن به ‌حساب می‌آید. اصطلاح گردشگری پایدار مجموعه‌ای از اصول، دستورالعمل‌های خط‌ مشی و روش‌های مدیریتی را دربرمی گیرد که همزمان نیازها و خواسته‌های گردشگران را برآورده می‌کند و درعین‌ حال از صنعت گردشگری، منابع محیطی و جامعه میزبان هم حمایت می‌کند. توسعه پایدار در حقیقت توسعه اقتصادی را در داخل پارامترهای حفاظت منابع در نظر می‌گیرد. توسعه پایدار در گردشگری ماجراجویانه و ایر انواع گردشگری تاثیر فراونی دارد که در این مقاله به صورت تخصصی تاثیر توسعه پایدار در گردشگری ماجراجویانه را بررسی می کنیم.

پایداری به ‌عنوان یک مفهوم متناقض دیده می‌شود. در یک ‌طرف پایداری اقتصادی است که به‌ موجب آن اقتصاد با وجود هزینه‌هایی که دارد حفظ می‌شود و در طرف دیگر پایداری اکولوژیکی است که در آن محیط طبیعی بر توسعه اقتصادی مقدم خواهد شد، مفهومی که دست یافتن به آن بسیار دشوار است. وضعیت دشوار اینجا نمایان می‌شود که صرف‌نظر از مقیاسی که گردشگری دارد، این صنعت نمی‌تواند بدون استفاده از منابع جهانی، منطقه‌ای و ملی وجود داشته باشد. در حقیقت اصول توسعه پایدار از پارادایم مسلطی که در اصل گردشگری محور هست گرفته ‌شده است. زیرا گردشگری یک صنعت مصرفی می‌باشد و صرفاً نگران حفاظت از منابع اصلی است که باعث می‌شود تا این صنعت حفظ گردد و پایدار بماند. در اینجاست که تنش بین اهداف کلی توسعه پایدار و حفظ منابع گردشگری محور ظاهر می‌گردد.

ظهور طرح‌های گردشگری پایدار

 دهه ۱۹۸۰ شاهد ظهور طرح‌های گردشگری جدیدی بود که هم تأثیرات منفی گردشگری را شناسایی می‌کند و هم نقش مثبت‌تری برای گردشگری متصور می‌شود. این الگوهای جایگزین گردشگری شامل اکوتوریسم، گردشگری قومی (فرهنگی) و سفرهای ماجراجویانه است که گردشگری را به‌ عنوان راهی برای تقویت روابط مهم بین فرهنگی و ارتقای حفاظت محیطی و توزیع عادلانه‌تر درآمدهای گردشگری می‌بیند.

http://economya.ir/wp-content/uploads/Sustainable-development-how-is-it-managed-in-CAC-40-companies_knowledge_standard.jpg

انتقادات در زمینه گردشگری ماجراجویانه

به علت رشد سریع تقاضای محصولات گردشگری ماجراجویانه، اپراتورهای این بخش از بازار گردشگری با مسائل انتقادی روبرو شده‌اند که لازم است به ‌منظور حفظ پایداری و سودمندی گردشگری مورد توجه قرار گیرد. افزایش کالایی شدن، گردشگران متقاضی بیشتر، تخریب محیط، مرگ و حوادث در فعالیت‌های ماجراجویی و کمبود کنترل و قوانین و مقررات توسط دولت و اتحادیه‌های صنعت گردشگری نشان می‌دهد که گردشگری ماجراجویی احتمالاً نزدیک به لبه فعالیت‌های غیر قابل ‌قبول برای آینده بلند مدت قرار بگیرد.

مسئولیت اجتماعی و زیست ‌محیطی در سال‌های اخیر در گردشگری به علت وابستگی این صنعت به محیط طبیعی برای بقای بلند مدت خود گسترش ‌یافته است. در حالی‌ که این مسائل در ادبیات گردشگری تبدیل به مسئله‌ای رایج و متداول شده، اما وابستگی گردشگری ماجراجویی به محیط طبیعی هنوز به‌ طور کامل تصدیق نشده است. تعامل گردشگران با محیط طبیعی، عنصر اصلی تجربه گردشگری ماجراجویانه می‌باشد. تنوع فعالیت‌های گردشگری ماجراجویانه و کالایی شدن این فعالیت‌ها باعث شده است تا گردشگران ماجراجو با ورود به محیط‌های بکر و وحشی به‌ نوعی باعث تخریب این محیط‌ها گردند و محیط به ‌ندرت فرصت بازیابی و ترمیم پیدا کند.

اقدامات پایدار در زمینه گردشگری ماجراجویانه

طیف وسیعی از اقدامات پایدار و پسندیده در سراسر دنیا توسعه پیدا کرده است که می‌تواند برای کمک به مدیریت مشکلات تخریب محیطی اتخاذ گردد. نمونه‌هایی از این فعالیت‌های مفید شامل رویکردی جامع به توسعه زیرساخت‌ها و برنامه‌های آموزشی اپراتورها و گردشگران است. در بسیاری از این مناطق مدیران زمین مسیرها، پناهگاه‌ها، سطل‌های زباله، کمپینگ تا چوب برای آتش، مخازن آب باران و دیگر زیر ساخت‌ها را فراهم و حفظ کرده‌اند. به شکلی متناقض هرچند که فراهم‌سازی زیرساخت‌های طراحی‌شده ممکن است محیط‌ زیست را محافظت کند، اما می‌تواند روح ماجراجویی و اکتشاف را از آن بگیرد.

 

حفاظت از محیط، پشتیبانی از مشتریان در مورد ریسک و همچنین حمایت از سهم بازار می‌تواند با تلاشی هماهنگ از طرف تور اپراتورها با کمک اتحادیه‌های صنعت گردشگری مدیریت شود. اگر صنعت گردشگری ایده‌های توسعه پایدار گردشگری را پذیرفته، پس ضروری است تا برای فعالیت‌هایی که برای محیط مخرب می باشد محدودیت‌هایی را در نظر بگیرد، هدف‌های پایدار برای فعالیت‌های ویژه طراحی و مقاصدی را شناسایی کند که ممکن است لازم باشد تا گردشگران بالقوه در دیگر شکل‌های فعالیت هم شرکت کنند.

توسعه پایدار در گردشگری ماجراجویانه  به دلیل ذات این نوع گردشگری اهمیت بیشتری دارد و باید برنامه ریزان و دست اندرکاران به اهمیت و تاثیر فراوان توسعه پایدار در گردشگری ماجراجویانه اهمیت بیشتری بدهند.

novintourism

نوین توریسم دانشگاه آنلاین گردشگری کشور

    نوشته‌های مرتبط

    دیدگاه‌ها

    *
    *

    0