نوین توریسم

نقش ثروت ساز تور اپراتورهای گردشگری ماجراجویانه

گردشگری ماجراجویانه

رشد گردشگری ماجراجویانه

گردشگری ماجراجویانه یکی از شاخه‌های نوظهور گردشگری است که با ظهور نسل هزاره سوم و اهمیت یافتن تجربه نزد گردشگران می‌توان ادعا کرد که آینده فوق‌العاده روشنی در انتظار کسب‌وکارهای حوزه گردشگری ماجراجویانه است در این میان تور اپراتورهای گردشگری ماجراجویانه نقش مهم و حساسی در رشد و توسعه این صنعت دارند.

قبل از این‌که به نقش مهم تور اپراتورهای گردشگری ماجراجویانه بپردازیم باید بگویم گردشگری ماجراجویانه یعنی گردشگری ماجراجویانه به سفرهایی گفته می‌شود که شخص با قدم گذاشتن در طبیعت ناشناخته، به دنبال تجربه‌ی فعالیت‌هایی همراه با خطر و چالش هست و در آن تلفیقی از فعالیت‌های بدنی، طبیعت‌گردی و آشنایی بافرهنگ‌های مختلف به چشم می‌خورد به بیان ساده  شامل سفرهای باهدف خاص برای کاوش تجربیات جدید است؛ که اغلب، شامل ریسک کردن یا کنترل خطر همراه با چالش شخصی، در یک محیط طبیعی یا عجیب‌وغریب هست در گردشگری ماجراجویانه تجربه و ابهام ناشی از کسب تجربه از اهمیت بالایی برخوردار است و باید به طراحی درستی از تجربه دست پیدا کرد.

تور اپراتورها و بازار گردشگری ماجراجویانه

تور اپراتورهای گردشگری ماجراجویانه به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین حلقه‌های این شاخه از گردشگری نقش کلیدی در مدیریت آن دارند. در حقیقت، رشد و توسعه گردشگری ماجراجویانه از طریق فعالیت تور اپراتورهای متخصص تحریک می‌شود.

عمدتاً این تور اپراتورها در مقیاس کوچک جغرافیایی کار می‌کنند و در انواع خاص فعالیت یا منطقه جهان تخصص دارند. در حال حاضر تور اپراتورهای متخصص مستقل بر تسلط خود بر بازار گردشگری ماجراجویانه ادامه می‌دهند.

طبق گفته یکی از کارشناسان گردشگری، صنعت تور اپراتوری شاهد ظهور حجم در حال افزایشی از کسب‌وکارهای کوچک تور اپراتوری است. اکثر این اپراتورها نرخ رشد ۱۵ تا ۲۰ درصدی سالانه را گزارش می‌دهند که حاکی از محبوبیت کنونی بسته‌های سفر ماجراجویانه است.

توراپراتور گردشگری

تور اپراتورها؛ تأمین‌کنندگان تجربه گردشگری ماجراجویانه

تور اپراتورهای ماجراجویانه، سرمایه‌داران پساصنعتی معمولی هستند که تأمین‌کننده تجربه هستند. با توجه به اینکه محصولات صنعت گردشگری ماجراجویانه شامل مواردی همچون تحریک حسی یا کالاهای احساسی و غیرمادی مثل محیط، اصول زیبایی‌شناسی و جو می‌شود بنابراین توراپراتوهای ماجراجویانه باید به‌دقت مفاهیم ریسک و ماجراجویی را به نحوی تولید کنند که گردشگران ماجراجو از خطرات و ریسک این نوع فعالیت‌ها اطمینان حاصل کنند و به بهترین شکل ممکن انتظارات آن‌ها را برآورده کنند.

عملکرد تور اپراتورها در توسعه بهتر گردشگری ماجراجویانه

عملکرد اپراتورهای گردشگری ماجراجویانه بسیار شبیه به فعالیت معمولی راهنمایان تور یا راهنمایان اکو تور است. درحالی‌که این اپراتورها به‌جای اینکه به گردشگران، مکان‌ها و سراچه‌های تاریخی باشکوه را نشان دهند یا به آن‌ها در طبیعت نحوه اجرای کمپینگ را به شیوه‌ای کاملاً دوستانه آموزش دهند و راهنمای آن‌ها در چنین محیط‌های باشند، گردشگران ماجراجو را در تورها و فعالیت‌های سخت و هیجان‌انگیز مشارکت می‌دهند و توانایی آن‌ها را در چنین فعالیت‌هایی به‌منظور افزایش آدرنالین به چالش می‌کشند.

مسئولیت تور اپراتورها در گردشگری ماجراجویانه

توراپراتوهای ماجراجویی برای تسهیل فعالیت‌های ماجراجویانه با مسئولیت‌های دشواری از دو جهت مواجهه هستند. اولاً آن‌ها مسئول امنیت گردشگران ماجراجو، قرارداد بستن، آسیب، سلامتی و ایمنی نیروی کار و قانون حمایت از مصرف‌کننده محلی هستند. دوما تور اپراتورهای ماجراجویی در قبال محیط‌زیست مسئول هستند که در آن کسب‌وکارهای خود را طوری هدایت می‌کنند تا چنین فعالیت‌هایی پایدار را تضمین کنند که نه به محیط‌زیست آسیب می‌رسانند و نه آن را تنزل می‌دهند؛ بنابراین تور اپراتورهای ماجراجویانه می‌توانند نقش کلیدی در چشم‌اندازی پایدار برای بخش گردشگری ماجراجویانه داشته باشند که از طریق انتخاب تأمین‌کنندگان خدمات، فروشندگان، فعالیت‌هایی که تبلیغ و امکاناتی که برای مصرف انتخاب می‌کنند انجام می‌شود.

توراپراتورهای گردشگری

سخن نهایی؛ تور اپراتوری و گردشگری ماجراجویانه

تور اپراتورهای گردشگری ماجراجویانه در توسعه و رشد این حوزه جذاب نقش به سزایی دارند و می‌توانند به‌عنوان مهره کلیدی ایفای نقش کنند؛ متخصصین این حوزه به دلیل بحث امنیت و محیط زیست مسئولیت بالایی بر عهده‌دارند و در خلق تجربه مؤثر برای گردشگران تأثیر مستقیمی دارند. در صورت انجام وظایف خود قطعاً در توسعه صنعت گردشگری می‌توانند اثربخش باشند. ما در نوین توریسم به‌عنوان نهاد آموزشی در صنعت گردشگری اولین میکرو کتاب آموزشی این حوزه را معرفی ترجمه کرده‌ایم که به فعالین حوزه گردشگری توصیه می‌کنیم از این منبع آموزشی استفاده کنید. ما در نوین توریسم تلاش می‌کنیم به مبحث جذاب گردشگری ماجراجویانه بیشتر بپردازیم و از جهات مختلف به آن بپردازیم.

baset rostami

    نوشته‌های مرتبط

    دیدگاه‌ها

    *
    *

    0